Konferencje

Sklep internetowy – o czym trzeba pomyśleć w 2021?

Miniony rok przyniósł właścicielom sklepów internetowych wiele nowych wyzwań, ale stwarzał również ogromne szanse rozwoju. Bardzo duży wzrost popularności zakupów online kreuje szerokie możliwości dla branży e-commerce w tym i nadchodzących latach. Dziś przyjrzymy się więc, jakie trendy będą najważniejsze dla handlu internetowego w roku 2021 i na co warto zwrócić uwagę, prowadząc sklep online. Zapraszamy do lektury!

Wzrost sprzedaży internetowej w Polsce w 2020

Na początek kilka danych, obrazujących to, jak wzrosła popularność sprzedaży internetowej w Polsce w 2020 roku. Według raportu firmy Gemius w 2019 zakupy online robiło już 67% Polaków. Natomiast już po pierwszym kwartale 2020 roku liczba ta wzrosła do 73%. Biorąc pod uwagę zeszłoroczne obostrzenia w handlu stacjonarnym, można przypuszczać, że liczba ta wzrosła jeszcze bardziej do końca 2020. Wzrost sprzedaży internetowej w Polsce w 2020 obrazują również obroty na platformie Allegro. Tylko w III kwartale 2020 roku sprzedaż na platformie Allegro przekroczyła 8 mld zł. W stosunku do analogicznego okresu w 2019 jest to wzrost prawie o połowę. 

E-commerce 2021 – najważniejsze trendy

Jakie trendy będą królowały w branży e-commerce w 2021 roku? Poniżej mamy Was kilka propozycji, które warto wziąć pod uwagą, planując rozwój swojego sklepu internetowego w 2021:

  • Wzrost sprzedaż – o tym, w jaki sposób wydarzenia minionego roku wpłynęły na rozwój branży e-commerce w Polsce, pisaliśmy już nieco wyżej. W praktyce przekłada się to często na znaczący wzrost sprzedaży w poszczególnych sklepach online. Wzrost sprzedaży to oczywiście przede wszystkim powód do radości. Pamiętajmy jednak, że sklep musi być odpowiednio przygotowany, aby sprostać rosnącemu popytowi. Dotyczy to przede wszystkim czasu realizacji zamówień, kosztów dostawy oraz obsługi ewentualnych zwrotów. W związku z dynamicznymi wzrostami sprzedaży wiele sklepów online decyduje się na takie rozwiązanie jak fulfillment. Co to jest fulfillment? W tym modelu proces magazynowania towarów i realizacji zamówienia zlecamy firmie zewnętrznej. Po otrzymaniu informacji o zamówieniach, do takiej firmy należy kompletowanie zamówień, ich pakowanie oraz wysyłka. W skrócie cała logistyka sklepu internetowego jest w tym przypadku zlecona na zewnątrz, a właściciel sklepu online może skupić się na takich działaniach jak marketing, pozyskiwanie nowych dostawców itd. Co ważne, takie rozwiązanie okazuje się często opłacalne finansowo dla sklepu online. Więcej o tego rodzaju usługach możecie przeczytać na stronie MWlogistics.pl
  • Socialcommerce  – to kolejny trend, który według wielu ekspertów będzie kluczowy dla branży e-commerce w 2021 roku. Aż 87% osób kupujących online przyznaje, że media społecznościowe w ten czy inny sposób pomagają im podjąć decyzję o zakupie. Trend ten wymieniony został między innymi w raporcie na temat e-commerce w 2021 przygotowanym przez firmę Divante. Warto więc zastanowić się, w jaki sposób możemy wykorzystać handel społecznościowy w przypadku naszego sklepu. 
  • AI, AR i VR – za tymi skrótami stoją trzy nowoczesne technologie, których znaczenie rośnie z roku na rok w branży e-commerce. Większość analityków branży jest zgodna, że największe znaczenie w 2021 będą miały rozwiązania korzystające z AI, czyli sztucznej inteligencji. Korzystają z niej między innymi systemy rekomendacji czy systemy reklamowe. Już dziś ponad 40% amerykańskich sklepów online korzysta z przynajmniej jednego rozwiązania bazującego na AI. AR i VR to odpowiednio Augmented Reality (rzeczywistość rozszerzona) i Virtual Reality (rzeczywistość wirtualna). Wdrożenie tego rodzaju technologii w sklepie online wiąże się w obecnej chwili z dużymi inwestycjami. W związku z tym, na takie rozwiązania mogą pozwolić sobie na razie głównie liderzy branży. Warto jednak trzymać rękę na pulsie i śledzić nowe rozwiązania związane z tymi technologiami oraz to, jak będą kształtować się ceny tego rodzaju usług dla sklepów.

zdjęcie: stock.adobe.com
autor: NicoElNino

Udostępnij
Zobacz także