Konferencje

Smartphone to potężne narzędzie – Arkadiusz Konior

W ramach cyklu „3 pytania do prelegenta” dziś prezentujemy Państwu rozmowę z Arkadiuszem Koniorem – programista Groovy z 7-letnim doświadczeniem w Javowych technologiach. Arkadiusz dzieli się z nami swoimi przewidywaniami na temat roku 2014 w branży mobilnej oraz opowiada nam o swoich ulubionych aplikacjach.
Grzegorz Kozubowski: Jakich nowości możemy się spodziewać w branży mobilnej w 2014 roku?
Arkadiusz Konior: Ostatnimi czasy obserwujemy coraz większą popularność platform typu Arduino i Raspberry Pi. Tanie, dostępne i łatwe w programowaniu stały się przeróżne urządzenia wejścia/wyjścia oraz sensory dla tych platform. Druk 3D powoli staje się dostępny dla każdego. To pozwala budować inteligentne otoczenie naszego smartphone’a. Do zbudowania prototypów, czy wręcz gotowych produktów, nie potrzeba wcale dużych pieniędzy. Według mnie od lat zapowiadany Internet of Things oraz zdalna komunikacja pomiędzy naszym smartphone’m i otaczającymi nas przedmiotami będzie gorącym tematem tego roku.
Jaka jest Twoja ulubiona aplikacja i dlaczego?
Bardzo trudno wybrać jedną aplikację. Smartphone to potężne narzędzie, które bardzo ułatwia życie asystując w wielu codziennych czynnościach. Dzięki aplikacji Gmail większość maili jestem w stanie przeprocesować natychmiastowo, do zorientowania się gdzie jestem używam Maps, podczas jazdy samochodem korzystam z aplikacji Yanosik. Do automatycznej synchronizacji zdjęć używam Dropbox. Jak jadę do domu to wysyłam żonie Glympse. Szybkie notatki trzymam w Keep. Udział w różnych spotkaniach potwierdzam poprzez Meetup. Do dzwonienia przez Internet bardzo wygodny jest Viber. Jak wracam do domu rowerem miejskim to wcześniej sprawdzam w aplikacji Nexbike dostępność rowerów na danej stacji.
Wygłosisz prelekcję podczas „Development Day” na Mobile Trends Conference 2014. O czym będzie Twoje wystąpienie?
Przechodząc do branży mobilnej ze świata aplikacji serwerowych pewnym zaskoczeniem jest brak wygodnych narzędzi do automatycznego testowania aplikacji. Istnieje sporo rozwiązań ale każde ma swoje ograniczenia. Większość narzędzi jest jeszcze niedojrzała, nowe frameworki dopiero powstają i standardy się krystalizują. Na mojej prelekcji postaram się przedstawić jakie są aktualnie dostępne możliwości automatycznego testowania aplikacji na platformie Android. Zaprezentuję i porównam narzędzia takie jak: instrumentacja, monkeyrunner, Espresso, UIAutomator, Robotium, Robolectric i in.

Arkadiusz Konior

Absolwent matematyki i informatyki UW. Obecnie programista Groovy z 7-letnim doświadczeniem w Javowych technologiach. Przekonany i stosujący się do zasad TDD. Obecnie pracuje nad open-sourcowym, opartym o gradle, build systemem dla aplikacji mobilnych. Zawodowo związany z firmą Polidea. Ma za sobą wystąpienia na konferencjach: Warsjawa i Mobilization.

Udostępnij
Zobacz także