Smartwatche, poza wskazywaniem godziny, mogą przypomnieć Ci o spotkaniach, posłużyć jako środek płatniczy, śledzić Twój stan zdrowia czy przesyłać wiadomości. Niewielkie inteligentne urządzenia, w tym smartwatche, mają jednak pewną wadę – narażają Twoją prywatność. Wynika to przede wszystkim z ich specyfiki. Są to małe urządzenia, na których producenci nie są w stanie osadzić tak dużej mocy obliczeniowej i zabezpieczeń, jak na smartfonach czy tabletach. Czy wiesz, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo swoich danych podczas korzystania ze smartwatcha? Oto kilka wskazówek.
1. Nie zapominaj o aktualizacji swojego oprogramowania
Celem aktualizacji oprogramowania jest zwiększenie wydajności aplikacji i systemu operacyjnego, a także naprawianie wykrytych luk w zabezpieczeniach. Użytkownicy smartwatchy pomijają ich aktualizacje z różnych powodów, często odruchowo.
Innym powodem może być niechęć do odczekania kilkunastu sekund na zrestartowanie systemu lub aplikacji. Ze względu na dużą rolę, jaką odgrywa zabezpieczone oprogramowanie, warto stawiać sobie jego aktualizację za priorytet.
2. Sprawdź ustawienia prywatności swoich aplikacji
Aplikacjami, które pobierają szczególnie dużo wrażliwych danych na Twój temat, są aplikacje fitnessowe i zdrowotne. Posiadają one całą encyklopedię informacji na Twój temat, w tym stan Twojego zdrowia, kondycji, wytyczne GPS, a nawet regularne nawyki żywieniowe i harmonogram dnia. Takie dane mogą być niezwykle przydatne dla hakerów, reklamodawców i firm ubezpieczeniowych.
Chociaż sytuacja, w której ubezpieczyciel może zwiększyć wysokość Twojej składki zdrowotnej ze względu na prowadzony przez Ciebie tryb życia, wydają się abstrakcyjne, są jednym z przykładów, w jaki sposób te z pozoru nieciekawe dane mogą mieć fatalny wpływ na Twoją prywatność.
3. Pamiętaj o zabezpieczeniu smartfona
Twój smartwatch łączy się z Twoim smartfonem. To połączenie może być wykorzystywane przez hakerów do szpiegowania lub pobierania danych. Wystarczy, że cyberprzestępcy uzyskają dostęp do jednego z urządzeń, aby automatycznie uzyskać wgląd w drugi. Pomagają w tym specjalne aplikacje, np. te, które nie są dostępne w oficjalnych sklepach App Store lub Google Play.
Doskonałym zabezpieczeniem Twojego smartfona, które pomoże chronić przesyłane dane, jest zainstalowanie na urządzeniu sieci VPN, takiej jak NordVPN. Pobierz aplikację, zarejestruj się, wybierając w NordVPN login i hasło, i połącz się z wybranym serwerem. Od teraz wszelkie przesyłane przez Ciebie dane będą odpowiednio chronione, a Twoja aktywność internetowa pozostanie anonimowa. Nawet jeśli osoba trzecia uzyska dostęp do Twojego smartwatcha, pobrane przez nią dane będą bezużyteczne, ponieważ nie będzie w stanie powiązać ich z Twoją osobą.
4. Bluetooth i ograniczone zaufanie
Na smartwatchach możesz znaleźć minimum jedną z trzech metod połączenia: Bluetooth, Wi-Fi lub LTE. Większość modeli jest wyposażona w Bluetooth i Wi-Fi. Hakerzy wykorzystują Bluetooth na różne sposoby, od przekazywania wirusów ze smartfona na smartwatcha, przez przejmowanie kontroli nad urządzeniem, aż po infekcję routera, która prowadzi do rozprzestrzeniania złośliwego kodu na urządzenia podłączone do danej sieci Wi-Fi.
Za pomocą Bluetooth mogą też przechwytywać wszelkie powiadomienia, jakie są przesyłane na Twój zegarek, w tym wiadomości e-mail czy SMS. Nie wszystkie urządzenia mogą posiadać wbudowaną ochronę przed tym zagrożeniem.
5. Ogranicz podsłuchiwanie
Smartwatche, a raczej wykorzystywane przez nie aplikacje, mogą Cię podsłuchiwać i śledzić. Szczególnie narażone są osoby, które korzystają z aplikacji pobranych spoza oficjalnych sklepów Google Play i App Store. Te programy mogą uzyskać dostęp do mikrofonu, kamery i Twojej lokalizacji. Jest to możliwe szczególnie wtedy, gdy podczas instalacji automatycznie zaakceptujesz wszystkie wymagane i opcjonalne uprawnienia.
Nie jest niespodzianką, że większość użytkowników aplikacji nie czyta tego, co akceptuje. W efekcie twórcy aplikacji oraz hakerzy mogą wykorzystywać różne narzędzia do zbierania danych o Tobie, a nawet podsłuchiwania Cię.
Zagrożenie dla użytkowników smartwatchy jest tym większe, że praktycznie przez cały dzień nie rozstają się oni ze swoim urządzeniem.
6. Włącz blokadę aktywacji
Zegarki Apple Watch mają specjalną funkcję Activation Lock (blokada aktywacji). Jest ona przydatna szczególnie w momencie, gdy zegarek zostanie skradziony lub zagubiony. Aktywna funkcja uniemożliwia korzystanie z zegarka osobom do tego nieuprawnionym.
W momencie, gdy zegarek Apple Watch zniknie z Twojego pola widzenia możesz zlokalizować swoje urządzenie za pomocą Lokalizatora w witrynie iCloud.com. Nie tylko zobaczysz swój zegarek na mapie, ale możesz też zdalnie go zablokować i usunąć wszystkie swoje dane osobowe.
Alternatywą dla blokady aktywacji jest korzystanie z kodu PIN lub hasła, które zapewni, że dane zebranie na urządzeniu nie będą dostępne dla osób, które wejdą w posiadanie smartwatcha bez Twojej zgody.