Konferencje

Software house. Jaki rodzaj aplikacji mobilnej zamówić?

Czym jest aplikacja dedykowana? To taka, która nie opiera się na rozwiązaniach szablonowych. Jest tworzona dla Ciebie od zera. Każdy jej element trzeba zaprojektować tak, by był dostosowany do Twoich potrzeb. Tym samym możesz dzięki niej wyprzedzić swoją konkurencję, tworząc oprogramowanie naprawdę innowacyjne.

Właśnie takie aplikacje tworzy software house. Dedykowane programy dzieli się jednak na kilka rodzajów. Poznaj je i określ, który z nich chcesz zamówić w firmie programistycznej.

Na jakich urządzeniach ma działać Twoja aplikacja?

Aplikacje mobilne działają na urządzeniach przenośnych. Gdy chcesz stworzyć program na smartfony lub tablety, właśnie taki typ oprogramowania będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Istnieją również programy, które działają wyłącznie na sprzęcie stacjonarnym. Co ciekawe, do urządzeń stacjonarnych zalicza się również laptopy.

Dlaczego? Ponieważ podział na apki mobilne i stacjonarne zawsze opiera się na systemie operacyjnym. Urządzenia przenośne zwykle działają na takich systemach jak Android i iOS. W laptopach, podobnie jak w innych komputerach, instaluje się zwykle system Windows, Linux lub MacOs. Dlatego myśląc o tym kryterium, zawsze bierz pod uwagę system.

Czy oprogramowanie ma działać tylko na jednym systemie operacyjnym?

Tutaj zaczynają się schody. Software house może stworzyć oprogramowanie, które będzie działać tylko w jednym systemie. Taki program nazywamy natywnym. Jego zaletą jest świetnie dostosowanie do wytycznych danego systemu operacyjnego. A co za tym idzie, cechuje go wysoka wydajność i szybkość działania. Jeśli jednak chcesz, by Twoja apka działała na różnych systemach, trzeba będzie zamówić kilka programów. A to zdecydowanie zwiększa koszty projektu.

Możesz też wybrać aplikację hybrydową, która działa na różnych systemach z definicji. Spora część kodu jest wówczas wspólna, a część programiści tworzą na konkretną platformę. Taką apkę pobiera się ze sklepu tak samo jak program natywny. Część danych jest przy tym przechowywana na zewnętrznym serwerze, więc do korzystania z apki hybrydowej niezbędny jest dostęp do internetu.

Software house może też stworzyć aplikację webową.

Taki program wygląda jak strona internetowa i jest otwierany w dowolnej przeglądarce. Na 100% zdarzyło Ci się już korzystać z apek webowych, choć być może nie zdajesz sobie z tego sprawy. Wszędzie tam, gdzie masz do czynienia z logowaniem lub opcją dokonania płatności, masz do czynienia z programem webowym. Od strony internetowej różnią go bowiem tylko i wyłącznie funkcjonalności pozwalające na dokonanie interakcji z programem.

Strona internetowa jest prostsza technologicznie i służy wyłącznie do pokazywania informacji.

Do czego ma służyć oprogramowanie stworzone przez software house?

Zanim zlecisz projektowanie, programowanie i testowanie Twojego programu, określisz oczywiście jej cel. Możesz zamówić oprogramowanie biznesowe, które usprawni pracę osób zatrudnionych. Albo takie, które będziesz sprzedawać innym. I czerpać z niego dochód w formie jednorazowej opłaty lub subskrypcji.

Nie martw się, jeśli w tej chwili trudno Ci określić, jakiej apki potrzebujesz. Dobry software house wyjaśni Ci konsekwencje każdej decyzji. Jeśli chcesz przejść przez proces tworzenia programu świadomie i bez stresu, zapraszamy na Applover. Chętnie Ci pomożemy.

Udostępnij
Zobacz także