Konferencje
televio to nie tylko telewizja, a także aplikacja

Spędziliśmy miesiąc z aplikacją streamującą telewizję – czy warto skorzystać z usługi Televio?

Aplikacje streamingowe przyzwyczaiły nas do wygody, jaką daje konsumpcja treści na urządzeniach mobilnych. Mobilna może być także telewizja, która do tej pory kojarzyła nam się wyłącznie z oglądaniem kanałów w jednymmiejscu, w którym domownicy zbierają się, by obejrzeć film, mecz, czy ulubiony talent show bądź serwis informacyjny. Televio łączy w sobie kontent telewizji z “netflixowym” komfortem oglądania.

Jak podają Wirtualnemedia.pl w zeszłym roku statystyczny Polak każdego dnia spędził przed telewizorem średnio 4 godziny, 20 minut i 58 sekund.  Dane raportowane przez statista.com pokazują, że pandemia spowodowała wzrost oglądalności telewizji, a rok 2020 był punktem zwrotnym dla polskich telemaniaków. Ci, mając więcej czasu mogli poświęcić się oglądaniu wiadomości czy nowych odcinków telewizyjnych seriali. 

Zestawiając tę sytuację z raportem Digital 2019 firm Hootsuite i We Are Social, nie powinien nas dziwić wzrost popularności takich usług jak Televio. Dokument pokazał, że średnio dziennie spędzamy w sieci prawie 7 godzin, gdzie ponad połowa tego czasu pochłaniana jest przez urządzenia mobilne, a zatem telewizja przez internet wobec tych danych brzmi bardzo sensownie!

Czym jest Televio?

Televio to oczywiście telewizja, w wydaniu mobile, choć nie ogranicza się tylko do urządzeń mobilnych, gwarantując nam integrację z rozwiązaniami smart.

Tytułowa usługa jest telewizją, którą oglądamy za pośrednictwem internetu i ma kilka ciekawych rozwiązań, do których właśnie przejdziemy.

Na pasku głównym widnieją takie funkcjonalności jak oglądanie telewizji, możliwość sprawdzenia programu TV, kilka stacji radia, przycisk do panelu z nagranymi przez nas audycjami, sklep i polecane treści, które są bazą filmów czy seriali dostępnych na platformie.

Przechodząc do sekcji ustawień możemy zobaczyć, które urządzenia są podpięte do  naszego konta. W profilu możemy zmienić dane logowania, w usługach zobaczyć rodzaj posiadanego przez nas konta, formę płatności oraz ustawienia jakości odtwarzanego obrazu.

Preferencyjne przodem!

Na szczęście istnieje opcja sortowania kanałów, co pozwala użytkownikowi na oszczędność czasu przy szukaniu interesujących go przekazów. W zakładce moje ulubione kanały możemy przypiąć te, które chcemy, aby wyświetlały się na stronie głównej w pierwszej kolejności.

W posiadanej przez nas usłudze premium widnieje obecnie 99 kanałów, co stanowiłoby udrękę w monotonnym przełączaniu się między kanałami, niczym wciąż naciskanym pilocie. Opcja wyboru preferencyjnych kanałów cieszy oko w obrębie takiego narzędzia.

Televio ma też dostęp do siedmiu – a przynajmniej w naszym przypadku – rozgłośni radiowych związanych z Polskim Radiem lub RMF FM.

Teleprogram – to się ceni

Co łączy telewizję i prasę – gazeta, której tytuł to “Teletydzień”. Jest on najchętniej kupowanym cotygodniowym wydaniem przez Polaków. (pbc.pl/rynek-prasowy/). Obecność więc takiego programu w panelu aplikacji oraz wyszukiwarka powinna ucieszyć wszystkich czytelników w/w pozycji.

Nagrywarka bez nagrywarki

Aplikacja daje też oglądającym możność nagrania ulubionej audycji, do której będą mogli wrócić w wolnej chwili. W pakiecie PREMIUM możemy nagrać 120 godzin materiałów wideo. Czy to dużo, czy to mało? Kwestia potrzeby, choć patrząc na to, że w przeliczeniu na dni to liczba 5 dni ciągłego maratonu, a przy założeniu, że standardowy film trwałby 3h to bylibyśmy w stanie uzyskać ich aż osiemdziesiąt.

Televio oferuje też wsparcie do Smart TV!

Aplikację możemy znaleźć również na wszystkich telewizorach marki LG z systemem operacyjnym WebOS 2017 lub nowszym.

Televio dostępne jest też na wszystkich telewizorach z systemem operacyjnym Android TV, który posiadają na przykład urządzenia TCL, Thomson, SONY albo PHILIPS.

Narzędzie obsługuje też dekodery, centra multimedialne i inne urządzenia, które kojarzymy ze Smart TV

Posiadając dekoder Apple TV d 4. generacji z systemem operacyjnym tvOS 10 lub nowszym lub urządzenia z certyfikacją Android TV, takie jak np. Google TV, Xiaomi Mi Box, Razer, Forge TV wystarczy, że ściągniemy aplikację i już po chwili rozpocznij oglądanie.

Aplikacja obsługiwana jest też na wszystkich urządzeniach, które umożliwiają streamowanie wideo za pomocą technologii Chromecast, a to oznacza, że powinna działać na każdym komputerze, ale design aplikacji na laptopie prezentuje się na trochę archaiczny, podczas gdy na telefonie wygląda dosyć estetycznie – kwestia ux do aktualizacji!

Czy warto?

Oczywiście to zależy od oczekiwań użytkowników. Z pewnością Televio nie będzie odpowiednie dla osób przyzwyczajonych do HBO GO, Amazon Prime Video, Apple TV czy nazbyt oczywistego w takich rozważaniach Netflixa. 

Popularność rozwiązania VOD od TVN, czyli Player.pl i szczyty oglądalności serialu “Chyłka” pozwalają jednak sądzić, że nie wszystkim przeszkadza brak opcji posiadanych przez wielkich graczy. Niektórzy są wręcz znudzeni ogromną pulą filmów i seriali, których poszukiwania bywają nużące. 

Specyfika VOD zabiera też wielu osobom mnóstwo czasu, które notują kolejne nieprzespane noce z powodu premiery ulubionego serialu. Telewizja nie daje takiej możliwości, co wcale nie musi być jej minusem, patrząc na to, ile czasu zaoszczędzi dawkując nam rozrywkę. 

Zdaniem piszącego te słowa, Televio to dobra usługa dla tych, którzy chcą cieszyć się telewizyjną rozrywką w taki sam sposób, w jaki ogląda się Netflix lub HBO Go, czyli online i bez zobowiązań,  a już na pewno sprawdzi się na telefonie w dłoni kogoś ze starszego pokolenia. 

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednej drobnostce, czyli o reklamach. Te również zapewnią nam ubaw, przerywając nasz ulubiony film w najlepszym momencie i pozwalając nam zmyć naczynia czy nastawić popcorn. Jeśli nie emitowane są na Polsacie to kwestia raczej do przeżycia!

Ach, jeszcze cennik…

Jeśli chodzi o ceny, to nie ma tragedii, usługa jest relatywnie tania. Miesięczny koszt zwykłego abonamentu to 9,99 zł, w którym to znajdziemy ofertę 49 kanałów TV i  25 godzin nagrań. (Pakiet BASIC)

Dla rodzin przygotowano 84 kanały TV z 50 godzinami nagrań w kosztach 29,99 zł za miesiąc użytkowania (Pakiet FAMILY). Koszt usługi PREMIUM to tylko 10 zł więcej niż w przypadku familijnej, a dodatkowo użytkownicy dostają 13 następnych kanałów i dodatkowe 70 godzin nagrań.

Dla każdego z tych abonamentów wyszczególniono 168 godzin timeshift, co daje tydzień możliwości przewijania kanałów na żywo.

Wszystkim telewizyjnym maniakom miłego seansu, ale dbajcie o oczy! 

Udostępnij
Zobacz także