Każdemu zdarza po prostu kliknąć „TAK, AKCEPTUJĘ REGULAMIN” bez szczegółowej analizy owego dokumentu. Doskonale wiemy, że firmy zbierają o nas wiele danych, które będą mogły wykorzystywać, by lepiej targetować oferty czy reklamy. Im lepiej znają preferencje osoby, tym łatwiej pokazać reklamę, która nakłoni do zakupu. Firma Clario przeanalizowała 48 aplikacji z różnych sektorów, aby zobaczyć, o jakie uprawnienia prosiły konsumentów w warunkach i umowach dotyczących ochrony prywatności. Sprawdź czy aplikacje z których korzystasz, zbierają o Tobie dużo informacje.
Jakie dane mogą faktycznie gromadzić firmy
Clario pisze: “Rodzaje danych, które mogą gromadzić firmy, wahają się od podstawowych – takich jak imię i nazwisko, data urodzenia i adres e-mail – po bardziej zaskakujące, takie jak Twoje zwierzęta, hobby, wzrost, waga, a nawet to, co lubisz robić w sypialni. Mogą również przechowywać informacje o Twoim banku, a także linki do kont w mediach społecznościowych i udostępnianych na nich danych.”
Kto zbiera najwięcej danych
Zdziwiły Was te aplikacje?
Wiele z tych aplikacji i stron z pewnością jest Wam dokładnie znana. O Facebooku już od dawna się mówi, że wie o nas więcej niż my sami, dlatego też znalazł się na samym szczycie listy. Ten portal społecznościowy poleca Ci znajomych, powiadamia innych o Twoich urodzinach, sugeruje grupy, do których możesz dołączyć i w dodatku idealnie dopasowuje reklamy pod Twoje zainteresowania.
Następną na liście aplikacją jest należący do Facebooka Instagram. Gromadzi on 58,82% wszystkich dostępnych danych, między innymi nasze hobby, zainteresowania, wzrost, wagę i orientację seksualną.
Kolejne dwie pozycje zajmują aplikacje randkowe. W czołówce znajdziemy też kilka aplikacji zakupowych i zdrowotnych (takie jak Strava czy MyFitnessPal). Ciekawostką jest, że aplikacją, która zbiera niewiele danych i zamyka zestawienie jest PornHub.
Trzeba jednak przyznać, że firmy, zbierają i analizują dane, które sami im podajemy i na co się zgadzamy. Może czas rozważyć dokładniejsze czytanie regulaminów?
Wycieki danych
Mimo, że firmy robią wszystko, aby zebrane przez nie informacje były bezpieczne, to jednak często słyszymy o wycieku danych. Jeżeli chcesz sprawdzić czy Twoje adresy e-mail, zainteresowania czy hasła trafiły w niepowołane ręce, sprawdź stronę haveibeenpwned. Znajdziesz tam bazę danych z wycieków znalezionych w sieci oraz informacje jakie dane o Tobie mogą być publicznie dostępne.
Pełny raport dostępny na stronie internetowej Clario.