Konferencje

Sprawdzamy jak działa IOTransfer 3 do transferu plików z iPhone'a na PC

Systemy operacyjne iOS od Apple to zamknięte środowisko. Choć działają dzięki temu stabilnie, nie dają użytkownikowi zbyt dużej swobody. Problemem bywa chociażby transfer plików między iPhone’m/iPadem a komputerem. IOTransfer 3 to program, który zastępuje w tej materii nieprzejrzyste według niektórych iTunes. Oferuje także parę dodatkowych opcji, takich jak np. pobieranie i konwersja wideo. Czy warto się nim zainteresować?

IOTransfer 3 to nieoficjalny iPhone manager

Pamiętając ile czasu spędziłem kiedyś próbując ustawić własny dzwonek w iPhonie, nie będę nikomu wytykał prób wgrywania na niego plików drogą inną niż przez iTunes/iCloud ;). IOTransfer 3 to nieoficjalne narzędzie do zarządzania plikami, przesyłania filmów, zdjęć, muzyki, książek, plików audio i kontaktów z komputera na iPhone’a/iPada i odwrotnie. Program ten potrafi jednak to, czego przez iTunes zrobić się nie da.

Przejrzysty interfejs i szybki transfer plików z PC na iPhone’a

By dokonać transferu za pomocą IOTransfer 3, podpinamy iPhone’a lub iPada kablem lightning do komputera. Włączamy program na PC i czekamy chwilkę, aż zsynchronizuje pliki z urządzeniem. Następnie wybieramy dane do przesłania, klikamy „prześlij” i… już. Zaimportowanie na smartfon piosenki o rozmiarze 44Mb zajęło mi około 30 sekund. Wyeksportowanie pliku z powrotem na komputer zajęło nieco mniej (ok 20 sekund). Ogólnie rzecz biorąc, interfejs programu jest bardzo przyjazny, został również spolszczony, niestety z wieloma błędami, ale wszystko jest zrozumiałe.

Oczyść pamięć podręczną urządzenia

Pojawia się także możliwość zewnętrznego odinstalowania aplikacji z iPhone’a. Opcja CLEAN, pozwala natomiast oczyścić pamięć urządzenia z plików pamięci podręcznej.
Choć sam program IOTransfer 3 nie zawiera takiej funkcji, jego twórcy instruują także, jak prostym sposobem można pobierać i instalować aplikacje spoza App Store. Ze względów bezpieczeństwa nie zachęcam do tego (Apple nie bez powodu weryfikuje aplikacje, które trafią do oficjalnego sklepu). W pewnych przypadkach, taka instrukcja może się jednak przydać.

Transfer bezprzewodowy przez Wi-Fi

Pliki między iPhone’em i komputerem można przesyłać też bezprzewodowo przez lokalne Wi-Fi. Koneczna będzie do tego aplikacja mobilna AirTransfer dostępna w App Store. Po podłączeniu telefonu do tej samej sieci Wi-Fi, z której korzysta komputer, zyskamy możliwość transferu. Program IOTransfer 3 na PC sam odnajdzie telefon w sieci, a w razie problemów, możemy zeskanować z ekranu kod QR z jego nr IP. Wcześniej, aplikacja zapyta o zgodę na dostęp do zawartości telefonu i połączenie z PC-tem. Sam bezprzewodowy transfer plików działa sprawnie i szybko, w obydwie strony.
 

IOTransfer 3 pozwala pobrać, skonwertować i zgrać wideo na iPhone’a

Za pośrednictwem oprogramowania IOTransfer 3, pobierzemy także filmy z YouTube (i nie tylko), przekonwertujemy na odpowiedni format (np. MP4) i automatycznie wgramy na dysk iPhone’a lub iPada. Biorąc pod uwagę, że YouTube wciąż nie zaoferował nam trybu offline (dostępny jest tylko w apce YouTube Go na rynkach rozwijających się), taka opcja szybkiego zgrywania wideo może okazać się bardzo pomocna. W IOTransfer 3 znalazły się także dwie funkcje, które potraktować można w charakterze ciekawostki – kreator gifów i pobieranie zdjęć z profilów na Instagramie.

Czy warto skorzystać z IOTransfer 3?

Choć iTunes i iCloud działają moim zdaniem zadowalająco, czasem konieczne jest szybkie przerzucenie na iPhone’a filmiku, albo wyczyszczenie pamięci podręcznej z plików (u mnie IOTransfer znalazł ich 200Mb). IOTransfer jest przy tym bardzo przejrzyste i naprawdę działa (choć zdarzyło mu się zawiesić). Pliki przerzuca się bez problemu, zarówno po kablu jak i Wi-Fi. Sprawnie działają też funkcje oczyszczenia, pobierania i konwersji filmów.
Oprogramowanie testowałem na Windows 10 i iPhonie 7 z iOS 12.2. Nie skorzystają z niego właściciele Mac’ów. Wątpię jednak, by ci, chcieli ingerować w swoje iPhone’y poprzez nieoficjalne oprogramowanie.
IOTransfer 3 dostępny jest jako shareware. Po upływie 7 dni od użytkowania potrzebne jest wykupienie licencji. W chwili obecnej kosztuje ona nieco poniżej 30 dolarów, czyli około 120 złotych (w tańszym pakiecie ok. 26$).

Udostępnij
Zobacz także