Konferencje
Mobile Trends

Swift – nowy, szybki i prosty język programowania Apple

Jedną z kolejnych premier, jakie przyniosła konferencja Apple Worldwide Developer’s Conference 2014 podczas drugiego dnia trwania, jest Swift – nowy język programowania dla iOS i OS X. Może on zastąpić  język Objective-C, który od 20 lat stanowił główny (i jedyny) język programowania na platformach Apple.
Swift nie zastąpi jednak w 100% Objective-C i języki te będą mogły ze sobą współgrać, nawet w obrębie tej samej aplikacji. Nowy język powinien brzmieć znajomo dla tych, którzy do tej pory zaznajomili się z Objective-C. Wprowadzając Swift Apple ma na celu ujednolicić i uprościć cały język, ułatwiając pracę programistom.
Swift ma również bardzo korzystnie wpłynąć na szybkość pracy programistów, ale nie tylko. Same aplikacje stworzone w oparciu o nowy język mają działać płynniej i szybciej od tych tworzonych w Objective-C. Z pomocą Swift można będzie stworzyć każdy rodzaj aplikacji – od tych społecznościowych, po zaawansowane gry 3D.
Swift idzie w parze również z interaktywnym „playground” („placem zabaw”), czyli podglądem, który pozwoli deweloperom edytować kod na bieżąco oraz przyglądać się, jak wprowadzone zmiany wpływają na aplikację.
Wszyscy, którzy już teraz chcą z bliska przyjrzeć się nowemu językowi programowania Apple, mogą sięgnąć po więcej informacji do opublikowanego przez Apple e-booka, dostępnego pod tym linkiem. Aplikacje napisane z użyciem Swifta wejdą jednak w życie dopiero wraz z premierą iOS 8 i OS X Yosemite, czyli tej tej jesieni.
Źródło:
http://techcrunch.com/2014/06/02/apple-launches-swift-a-new-programming-language-for-writing-ios-and-os-x-apps/
http://www.engadget.com/2014/06/02/apple-swift-programming-language/

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także