Aby przedsiębiorstwo osiągało kolejne cele, rozwijało się i przynosiło zyski, musi być odpowiednio zarządzane. Z pomocą przychodzi mnóstwo mniej i bardziej zaawansowanych narzędzi. Przykładem jest system ERP.
Z angielskiego system ERP (Enterprise Resource Planning) oznacza planowanie zasobów. Pozwala na zarządzanie i kontrolę procesami oraz zasobami, jakie dotyczą każdego przedsiębiorstwa. Pomaga w zarządzaniu sprzedażą, produkcją, księgowością, magazynem i wieloma innymi obszarami. O ile rozwiązań z tej kategorii jest mnóstwo, tak funkcjonalności takiego narzędzia najlepiej wybrać indywidualnie, na podstawie potrzeb danej organizacji. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na rozmiar firmy, liczbę zatrudnionych pracowników czy charakter branży. Prześledźmy, jak wyglądałoby to w przedsiębiorstwie z branży logistyki.
Jakie funkcje spełnia system ERP w firmie logistycznej?
Przedsiębiorstwo logistyczne zajmuje się procesami transportowymi, a więc istotne jest kontrolowanie działań, planowanie, realizacja transportu. Wszystko po to, by przewóz towarów i dystrybucja odbywały się płynnie i efektywnie. Firma musi prowadzić bazę danych klientów, obsługiwać zamówienia. Nie można zapominać o przepływających dokumentach i finansach, o licznych raportach i księgowości. I oczywiście najważniejsze – o płynnym przebiegu łańcuchu dostaw. Właśnie te założenia są tym, na podstawie czego wybiera się optymalne narzędzia.
Dobrze dopasowany system ERP spełnia wiele funkcji. W tym funkcje planistyczne, finansowe, kontrolne, raportowe, administracyjne i zaopatrzeniowe. Najważniejsza jest jednak baza danych, jej czytelność, kompleksowość i intuicyjna obsługa. Zastosowanie nowoczesnych systemów informatycznych jest obowiązkowe dla firmy, która chce uzyskać lub utrzymać przewagę nad konkurencją. Biorąc pod uwagę wielość działań, zadań, jakie stoją przed przedsiębiorstwem logistycznym, jedynie w ten sposób można zapanować nad wszystkim i utrzymać wysoką jakość świadczonych usług.
Jaki system ERP będzie najlepszy?
Aby mieć pewność, że wdrażany system jest całkowicie dopasowany do potrzeb, warto skoncentrować się na tych rozwiązaniach, które można wcześniej przetestować, chociażby w wersji demo. Fizyczne pracowanie na programach dużo szybciej daje pogląd na funkcjonalność i sprecyzowanie, czego tak naprawdę potrzebuje przedsiębiorstwo.
Z pewnością jedną z propozycji, jakie warto wypróbować, jest enova365. Producent programu udostępnia demo i prezentuje system, który pomaga zintegrować i zarządzać wszystkimi obszarami i zasobami. Pozwala uporządkować i wykorzystywać dane na każdej płaszczyźnie działalności biznesu. Dzięki szerokim możliwościom integracji, współpracuje z wieloma specjalistycznymi branżowymi narzędziami. Co ważne, system enova365 jest elastyczny. Każda firma ma nieco inne zasady, zatem ma to szczególne znaczenie w wypełnianiu potrzeb przedsiębiorstwa. Dzięki temu rozwiązaniu można podnieść jakość i wydajność pracowników oraz procesów, a w efekcie znacząco obniżyć ryzyko popełnienia pomyłki. To prosta droga do zwiększenia oszczędności i optymalnego rozwoju przedsiębiorstwa. Więcej o systemie ERP na stronie enova.pl.