Konferencje
Mobile Trends

System WMS – jak działa i dlaczego warto z niego korzystać w e-commerce?

System WMS jest zaawansowanym narzędziem informatycznym służącym do obsługi magazynu. Jako rozwiązanie dedykowane oferuje rozbudowane funkcjonalności, dzięki którym można znacznie usprawnić wszystkie procesy magazynowe realizowane na co dzień. Znajdzie swoje zastosowanie w każdej firmie, w której funkcjonuje magazyn – szczególnie przydatne w rozwijających się obecnie sklepach internetowych. Na czym polega działanie systemu WMS i jakie zalety wiążą się z jego użytkowaniem?

System WMS – zaawansowany system zarządzania magazynem

System WMS (z ang. Warehouse Management System) jest specjalnym programem informatycznym dedykowanym zarządzaniu operacjami magazynowymi. Jego głównym celem jest kontrolowanie oraz optymalizowanie procesów magazynowych. Jego obsługa jest realizowana za pomocą interfejsu, urządzeń przenośnych oraz pulpitu w biurze. System WMS jest wykorzystywany do zarządzania wszystkich procesów magazynowych realizowanych w magazynie. Co więcej, może zostać sprawnie zintegrowany z innymi systemami informatycznymi wdrożonymi w przedsiębiorstwie, co zapewnia sprawny przepływ danych w firmie. Bez problemu uda się zintegrować system magazynowy WMS z oprogramowaniem sklepu internetowego.

Funkcjonalność systemu WMS jest bardzo rozbudowana oraz w pełni skoncentrowana na procesach magazynowych. Program umożliwia łatwe i szybkie przyjmowanie towarów, kontrolę ich ilości, jakości oraz zgodności z zamówieniem. Dane aktualizowane są w czasie rzeczywistym, co pozwala na ich pełną zgodność z fizycznymi zasobami. System WMS ułatwia także lokalizację towaru w magazynie wyznaczając najlepsze miejsce do jego umieszczenia na podstawie określonych parametrów (np. wymiarów, daty ważności, rodzaju towaru itp.). Pozwala to na zapewnienie sprawnego obiegu towarów oraz ułatwienie dostęp do nich.

Bardzo ważną funkcją programu magazynowego jest także kontrola stanów magazynowych w czasie rzeczywistym oraz wskazywanie zoptymalizowanej ścieżki kompletacji zamówień. Za jego pośrednictwem możliwe jest zarządzanie procesem wysyłki – grupowanie zamówień, kontrolowanie wydawanych towarów, generowanie etykiet logistycznych, zamawianie przesyłek kurierskich jednym kliknięciem oraz zarządzanie załadunkiem towarów. System WMS pozwala ponadto łatwiej i szybciej dokonywać inwentaryzacji, gdyż wszystkie dane o ilości dostępnych towarów są na bieżąco aktualizowane.

Źródło: Materiał z kanału YouTube firmy Dataconsult 

Dlaczego warto wdrożyć system WMS w swojej firmie? Najważniejsze korzyści

System WMS jest zaawansowanym narzędziem do obsługi magazynu, za którego wdrożeniem przemawia wiele zalet. Rozwiązanie to pozwala znacząco zmniejszyć koszty prowadzenia magazynu oraz ułatwić realizację praktycznie wszystkich procesów w nim zachodzących. Niektóre operacje mogą zostać ponadto zautomatyzowane, co pozwala oszczędzać czas i energię pracowników, których uwaga zostaje skierowana ku innym, ważniejszym czynnościom.

System zarządzania magazynem przyspiesza realizację wszystkich czynności magazynowych oraz pozytywnie wpływa na całokształt jego pracy. Za jego pomocą można w prosty i szybki sposób kontrolować ilość zapasów magazynowych, na bieżąco uzupełniać braki towarów oraz sprawnie przeprowadzać okresową inwentaryzację. Wdrożony w firmie system WMS pozwala ponadto zredukować opóźnienia oraz poprawić jakość obsługi klienta, co doceni każda dążąca do systematycznego rozwoju firma.

Korzyści z wdrożenia systemu WMS dla modelu e-commerce

Wdrożenie systemu WMS w sklepie internetowym przynosi korzyści nie tylko samej firmie, jak i klientowi sklepu internetowego. Do najważniejszych korzyści samego sklepu należą m.in.:

  • większa wydajność magazynu (możemy obsługiwać więcej zamówień)
  • spadek ilości reklamacji i zwrotów
  • synchronizacja stanów magazynowych dla kilku systemów (np. e-commerce oraz sklep stacjonarny)
  • automatyczne generowanie listów przewozowych
  • automatyczne zamawianie kuriera

Korzyści wynikające z wdrożenia systemu WMS – odczują również klienci:

  • zawsze aktualne stany magazynowe
  • możliwość oszacowania czasu realizacji zamówienia
  • ograniczenie do minimum prawdopodobieństwo braku towaru, który zamówiono (często spotykany problem ręcznego zarządzania zapasem w sklepie, allegro oraz w sklepie stacjonarnym)

Jak widzimy, wdrożenie systemu WMS to nie tylko zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności czy ułatwienie pracy. To również podniesienie jakości obsługi klienta oraz zwiększenie zadowolenia z zakupów w naszym sklepie.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także