Konferencje

Technologie mobilne pomagają niewidomym na lotnisku w San Francisco

Urządzenia mobilne towarzyszą nam na co dzień i pełnią wiele funkcji. Część z nich ułatwia nam życie, usprawnia wykonywanie obowiązków zawodowych czy uzyskiwanie informacji. Jest jednak grupa osób, która w sposób szczególny korzysta z pomocy nowych technologii. Mowa o ludziach niepełnosprawnych. Międzynarodowy port lotniczy w San Francisco postanowił wykorzystać technologie mobilne w celu poprawienia komfortu niepełnosprawnych pasażerów.
Tym razem postanowiono ułatwić poruszanie się osobom niewidomym. Lotnisko w San Francisco, dzięki współpracy z firmą Indoo.rs, zostało wyposażone w specjalny system pozycjonowania, który wspomoże niewidomych pasażerów w trakcie przechodzenia przez jeden z terminali.
W pomieszczeniu zainstalowano około 500 przekaźników w miejscach ważnych z punktu widzenia podróżnych (bramki, punkty informacyjne, restauracje itp.). Każda osoba, posiadająca smartfon z zainstalowaną aplikacją dedykowaną, otrzyma informacje głosową w momencie przechodzenia obok danego miejsca. Komunikacja pomiędzy telefonem a przekaźnikiem odbywa się poprzez protokół Bluetooth.
Na chwilę obecną opisane rozwiązanie ma charakter pilotażowy. Co więcej, współpracuje tylko i wyłącznie z urządzeniami działającymi pod kontrolą iOS. Przedstawiciele firmy Indoo.rs zapewniają, że wsparcie dla Androida pojawi się pod koniec 2014 roku.
Tego typu inicjatywy, próby zaadoptowania nowych technologii do potrzeb osób niepełnosprawnych, mogą tylko cieszyć. Dla osób niepełnosprawnych każde ułatwienie jest ważne, a przykładem może być, opisywany przez nas, projekt rozszerzonej rzeczywistości dla głuchoniemych. Nie mniej istotna jest samodzielność, możliwość polegania na sobie, brak zależności od innych osób.
Projekt wewnętrznej nawigacji na lotnisku w San Francisco z pewnością pozwala na uniezależnienie się niewidomych podróżnych od osób trzecich. Z drugiej strony, taki pasażer uzależnia się od swojego telefonu, ale akurat ten rodzaj zależności jest już dość powszechny, także wśród osób pełnosprawnych.
Miejmy nadzieję, że prototypowy projekt w San Francisco odniesie sukces, bo dzięki niemu podobne systemy pojawią się na lotniskach całego świata.
Źródło:
http://www.engadget.com/2014/08/03/sfo-beacons-for-blind-passengers/?ncid=rss_truncated

Udostępnij
Zobacz także