Konferencje

Telewizja online jak serwis VOD. Testujemy aplikację GONET.TV

Aplikacja GONET.TV to efekt połączenia tradycyjnej telewizji z zaletami internetowych serwisów VOD. Jakie funkcjonalności oferuje i czym wyróżnia się na tle konkurencji?

Na pierwszy rzut oka GoNET.TV to prosta usługa umożliwiająca legalne oglądanie telewizji w Internecie. Jest dostępna na smartfonach i tabletach z iOS i Androidem, Smart TV, niektórych przystawkach multimedialnych do telewizora oraz w wersji przeglądarkowej na PC. Na wszystkich tych platformach GONET.TV działa i wygląda tak samo, pozwalając użytkowni(cz)kom na przełączanie się między 98 stacjami telewizyjnymi.

Wśród tych stacji znajdują się m.in.: TVP1 i 2, TVN, Polsat, Puls ale również stacje tematyczne: dziecięce, filmowe (np. FilmBox i Kino Polska), sportowe (np. RedBull TV), muzyczne (np. 4funTV), dokumentalne, informacyjne, 18+ (mogą zostać objęte blokadą rodzicielską) i zagraniczne (np. czeskie czy słowackie). Oferta ma być poszerzana o kolejne kanały, a dodatkowo usługa umożliwia też słuchanie radiów internetowych.

Telewizja online jak VOD…

Najciekawszą i unikalną funkcją GONET.TV jest możliwość przewijania telewizji w zależności od kanału do 7, a nawet 30 dni wstecz (tzw. Timeshift). W praktyce oznacza to, że w usłudze znajdują się nagrania programów i filmów z minionego tygodnia lub miesiąca. Można przeglądać je podobnie jak w zwykłych serwisach VOD, po okładkach, opisach i zwiastunach. Kiedy wybierzemy dany program lub film, jest on automatycznie wyświetlany od początku, a choć nagranie czasem zawiera bloki reklamowe, to można je po prostu przewinąć „na podglądzie”. Transmisję można również zatrzymać, by wrócić do niej później od tego samego momentu. Serwis pozwala też podglądnąć propozycje filmowe podobne do oglądanych tytułów oraz informuje o zbliżających się premierach telewizyjnych. Dzięki temu każdego tygodnia baza GONET.TV jest aktualizowana o setki programów, filmów i seriali, które wcześniej transmitowano w telewizji. Programy na kanałach, których nie da się przewijać (np. TVP czy TVN), można natomiast nagrać samodzielnie.

…Ale z kilkoma ograniczeniami

O tym, że GONET.TV to nie pełnoprawne VOD, ale baza nagrań telewizyjnych przypominają ograniczenia w ustawieniach odtwarzacza wideo. Funkcje takie jak włączenie napisów zamiast lektora czy zmiana jakości obrazu, są w dużej mierze zależne od nadawców telewizyjnych. Sam obraz w aplikacji nadawany jest co prawda w standardzie H.265, który umożliwia transmisję w jakości HD nawet przy niskiej prędkości łącza.

Niestety na niczym spełzły moje próby uruchomienia aplikacji poprzez Chromecast Ultra na telewizorze, choć taka funkcja jest teoretycznie dostępna. W trakcie testów usługi, nie miałem z nią jednak innych problemów technicznych. Działała po prostu dobrze, nie zawieszała się, ani nie wyłączała (przy połączeniu 60 mb/s).

Pewne zastrzeżenia można mieć jednak do interfejsu aplikacji. Na smartfonach uruchamia się ona wyłącznie w trybie poziomym, co wymusza trzymanie telefonu w tej pozycji. Same przyciski w opcjach są natomiast niewielkie (bo przeskalowane z wersji przeglądarkowej). Zaskakujące jest również to, że aplikacja na iOS nie pozwala na regulację głośności czy chociaż wyłączenie dźwięku. Dodatkowo GONET.TV (które pochodzi z Czech) domyślnie wyświetla interfejs właśnie w języku czeskim i trzeba zmienić go ręcznie na polski w ustawieniach. Tłumaczenie nie jest doskonałe, ale pozwala bez problemu korzystać z apki.

Czy warto?

Największym konkurentem GONET.TV pozostaje obecnie aplikacja WP Pilot, która również pozwala na oglądanie telewizji na żywo online. Warto zauważyć jednak, że miesięczna opłata za 98 kanałów w GONET.TV to 29.99 zł za jedno urządzenie. Podobny pakiet w WP Pilot (103 kanały) to już natomiast koszt 39.99 zł.

Oferta kanałów w WP Pilot w tym pakiecie wydaje się co prawda bardziej atrakcyjna na chwilę obecną. Znajdziemy w niej np. niedostępne w GONET.TV Comedy Central,  MTV, AXN, FOX czy Cartoon Network. WP Pilot dostępne jest również za darmo z 14 podstawowymi kanałami, ale wymusza na użytkowniku oglądanie reklam. Konkurencyjna aplikacja pozwala również na bezproblemowe streamowanie telewizji poprzez Google Chromecast.

Znaczącą przewagą GONET.TV, która czyni z niego usługę unikalną, pozostaje jednak funkcja przewijania programów telewizyjnych, ich nagrywania oraz dostęp do filmowego archiwum. Dzięki temu jest to ciekawa opcja dla osób, które nie tylko chętnie korzystają z oferty stacji telewizyjnych, ale chciałyby jednocześnie kontrolować czas i miejsce oglądania ulubionych programów.

Pierwszy miesiąc korzystania z GONET.TV kosztuje zaledwie złotówkę, dlatego wszyscy chętni mogą komfortowo przetestować tę usługę we własnym zakresie.

Usługę do testów udostępniło GONET.TV

Udostępnij
Zobacz także