Konferencje

[TEST] Drukarnia internetowa w smartfonie? Sprawdziliśmy jak działa w praktyce

DrukarniaFortuny.pl to ogólnopolska drukarnia internetowa z ofertą skierowaną do firm, agencji marketingowych i grafików-freelancerów. Zamówień na wydruki dokonamy w niej nie tylko z poziomu komputera, ale także smartfona czy tabletu. Wycena kalkulowana jest automatycznie, a gotowe wydruki dostarczane są za darmo na terenie całej Polski. Brzmi dobrze, prawda? Dla pewności sprawdziliśmy tą usługę w praktyce i w mobilnych warunkach. 

Z automatyczną wyceną, 20% rabatem na start i darmową wysyłką

Składanie zamówień w DrukarniaFortuny.pl możliwe jest nie tylko z każdego miejsca (z urządzenia mobilnego), ale także o każdej porze przez 7 dni w tygodniu. Wycena kalkulowana jest bowiem automatycznie na podstawie wprowadzanych parametrów danego zamówienia. DrukarniaFortuny.pl przystępuje do jego realizacji od razu po zaksięgowaniu wpłaty i akceptacji przesłanych do druku plików. Dostawa produktów kurierami GLS lub DPD na terenie Polski jest darmowa i zajmuje średnio 24 godziny. By zaoszczędzić na czasie, grafik-freelancer lub agencja reklamowa może wysłać wydruki bezpośrednio na adres swojego zleceniodawcy (w ramach usługi Incognito). Wszystkie dane drukarni zostaną ukryte, a nadawcą będzie klient. Zamówienia można odbierać także bezpośrednio w Warszawie.

Pliki przesłane do druku są sprawdzane i poprawiane w ramach darmowej usługi Preflight

Przesłane do druku pliki PDF/TIFF są sprawdzane między innymi pod kątem zgodności z zamówionym formatem wydruku (w ramach usługi Preflight). W ten sposób unika się ewentualnych błędów i nieporozumień. Część drobnych niedoskonałości jest poprawiana, ale te uniemożliwiające druk powodują odesłanie pliku do poprawy wraz z instrukcjami (pomocne informacje są dostępne na stronie internetowej np. w „słowniku pojęć poligraficznych”).

W ofercie (prawdopodobnie) wszystko czego grafik może zapragnąć

Oferta drukarni została podzielona na przejrzyste kategorie, od wizytówek, plakatów, ulotek, naklejek, folii samochodowych po reklamy outdoor, standy i ścianki, materiały POS. Niektóre z produktów (np. plakaty) można zamawiać również w małych nakładach (nawet od 1 sztuki), co jest sporą zaletą. Sam druk produktów odbywa się w kolorystyce CMYK, w technologiach druku cyfrowego: arkuszowego, ekosolwentowego, UV oraz druku offsetowego.

Jak DrukarniaFortuny.pl prezentuje się na tle konkurencji?

Naturalnie DrukarniaFortuny.pl nie jest jedyną tego typu firmą  na polskim rynku. Dorównuje jednak konkurencji pod względem rozległości oferty. Także proponowany przez nią system składania zamówień wydaje się mocno zbliżony do reszty pod względem dostępnych sposobów konfiguracji i automatycznej wyceny (w omawianej drukarni brakowało tylko nieco większego wyboru papieru). Ceny natomiast lepiej jest porównywać samemu w zależności od składanego zamówienia (np. w przypadku plakatów, DrukarniaFortuny.pl wydawała się droższa od konkurencji, ale pozwalała zamówić również mniejsze nakłady produktu).
To jednak tylko rozważania teoretyczne. Jak realizacja zamówienia w DrukarniaFortuny.pl wygląda więc w praktyce? Czy cały proces przebiega szybko i wygodnie nawet na smartfonie? Jak długi jest czas oczekiwania na dostawę i jaka jest jakość wydruków? Sprawdziliśmy to dokonując zamówienia za pośrednictwem telefonu z Androidem – na 4 plakaty w formacie A2 (2 różne wzory).

Drukarnia Fortuny w praktyce – składamy zamówienie

Na początku warto zaznaczyć, że responsywna strona internetowa DrukarniaFortuny.pl jest przejrzysta i czytelna, tak na smartfonie jak i na ekranie komputera. Na stronie głównej od razu natrafimy na ofertę oraz wszystkie istotne informacje dotyczące świadczonej usługi: sposobów płatności, dostawy towaru i średnich czasów realizacji zamówień, a także instrukcje dotyczące tego jak przygotować pliki do druku (w programach Adobe i Corelu).
 

  

 
Przy każdym produkcie wypisane są potrzebne informacje dotyczące dostępnych formatów, technologii i sposobów druku, a także średniego czasu realizacji zamówienia (bez uwzględnienia czasu dostawy). Jasno przedstawione są też wymagania związane z typem produktu, który chcemy zadrukować. A gdybyśmy mieli wątpliwości co do rozmiarów i obszaru zadruku, możemy skorzystać z „makiet”, zameilować albo zadzwonić do obsługi.
 

   

 
Konfiguracja zamówienia na smartfonie jest bezproblemowa i wygodna. Oprócz formatu, nakładu i ilości wzorów podajemy też szczegóły dotyczące uszlachetnienia papieru czy druku dwustronnego. Możliwe jest też zlecenie drukarni wykonania projektu graficznego z przesłanych jej elementów.
 

   

 
Wycena następuje natychmiastowo (wyróżniona jest cena netto, co powinno podobać się przedsiębiorcom), a gotową kalkulację można pobrać jako plik PDF i przesłać dalej. Nie trzeba nawet rejestrować się w serwisie, ale jeśli będziemy chcieli korzystać z usług drukarni w przyszłości, warto to zrobić, by móc łatwo śledzić status zamówienia, historię zamówień oraz uwolnić się od potrzeby ciągłego uzupełniania adresu do dostawy.
Pliki PDF do druku (przyjmowany jest też format TIFF) wgrywałem z linków do Google Drive i Dropbox’a. Można załadować je też z poziomu urządzenia, dosłać później mailem albo przez usługę WeTransfer. Istnieje też opcja załączania uwag do wrzuconych w system grafik.
 

 
Zamówienie opłacimy zwykłym przelewem, poprzez Przelewy24 lub PayPal-a. Na koniec na maila otrzymujemy podsumowanie całego procesu. Przesłane do druku pliki są weryfikowane i jeśli wszystko pójdzie dobrze – po akceptacji zostają przekazane do druku i wysyłane (o kolejnych krokach jesteśmy informowani mailowo). Warto zaznaczyć, że mailowy kontakt z obsługą, dotyczący akceptacji plików do druku, jest szybki i profesjonalny.

Co z dostawą i jakością zamówienia?

Pliki do testowego zamówienia przesłałem bardzo późnym wieczorem, a potwierdzenia druku dokonałem przed południem następnego dnia (po kontakcie mailowym dotyczącym koniecznych poprawek w przesłanych pracach). Zamówienie dotarło do mnie szybko, bo w okresie krótszym niż przewidywane 4 dni robocze realizacji + dostawa (w popołudnie, 4-go dnia roboczego od potwierdzenia druku). Przesyłka była dobrze zabezpieczona tekturą i folią ochronną, fakturę otrzymałem zaś drogą mailową.
 

 

 
Zamówione do druku plakaty widzicie powyżej (filmowy o ciemnej kolorystyce, festiwalowy o kolorystyce jasnej). Obydwa mają rozmiar A2 i są wydrukowane na połyskliwym papierze o gramaturze 170g. Może nie widać tego na zdjęciach, ale jakość wydruku jest po prostu doskonała. Kolory są równie intensywne jak na ekranie komputera (czerń jest czarna, a biel biała), wszelkie małe elementy (np. loga mediów społecznościowych, napisy) są dobrze widoczne i ostre, podobnie jak czcionki. Papier jest odpowiednio połyskliwy i sztywny, w istocie sprawia wrażenie ekskluzywnego. Wszystko zgadzało się więc ze złożonym zamówieniem.

Podsumowanie

DrukarniaFortuny.pl może poszczycić się wygodnym i szybkim sposobem składania zamówień. Jej obsługa okazała się profesjonalna i pomocna, a oferta wystarczająco bogata, by spełnić podstawowe potrzeby grafika, agencji reklamowej czy biura. Jakości wydruków, przynajmniej jeśli chodzi o plakaty, nie można niczego zarzucić – jest po prostu doskonała. Również szybkość realizacji zamówienia nastraja pozytywnie (była taka jak obiecywano na stronie drukarni, a nawet szybsza). Dochodzi do tego możliwość składania zamówień w każdym miejscu (np. ze smartfona) i o każdej porze (dzięki automatycznej wycenie), darmowa dostawa kurierska, usługa sprawdzania plików do druku przez konsultantów czy opcja wysyłki incognito wprost do klienta. Wszystko to pozwala stwierdzić, że Drukarnia Fortuny jest godna polecenia.

Udostępnij
Zobacz także