Konferencje

I znowu, polski startup świętuje! The Batteries zgarnia 12 milionów!

Kolejny raz prezentujemy polską spółkę odnoszącą sukcesy. Firma stworzona przez współpracowników Apple, Samsunga czy Sharp dostaje dofinansowanie od Januarego Ciszewskiego w kwocie 12 milionów złotych. Czym jest i co robi  The Batteries?

– Fundusze pozyskane od JR HOLDING umożliwią nam realizację kolejnych etapów projektu w tym uruchomienie linii pilotażowej do produkcji baterii cienkowarstwowych. Dodatkowo wejście do notowań na rynku głównym pozwoli nam na dalszy intensywny rozwój, w tym pozyskanie w przyszłości dalszych środków na skalowanie produkcji – mówi Jacek Błoński, przewodniczący w Rady Nadzorczej The Batteries.

Jak podaje mamstartup.pl, THE BATTERIES jest polskim projektem inżynierów, którzy wcześniej opracowali niestandardowe urządzenia do produkcji próżniowej dla ogromnych korporacji technologicznych z zagranicy. Jak czytamy na stronie głównej spółki, jest ona odpowiedzialna za stworzenie i opatentowanie procesu wyrobu akumulatorów cienkowarstwowych, dzięki wykorzystaniu odparowywania próżniowego wzmocnionego bardzo gęstą plazmą. 

Odparowywanie próżniowe za pomocą plazmy?

Tak, dobrze przeczytaliśmy. Okazuje się, że procesy te są rzadko stosowane w zmasowanej produkcji, gdyż jest to bardzo kosztowne i czasochłonne. Przewaga startupu ma leżeć w skonstruowaniu własnych maszyn, będących efektem wewnętrznych prac rozwojowych i badań. Modyfikacji uległ też sam proces produkcji, ażeby produkcja mogła odbywać się zgodnie z założeniami.

Co wyróżnia  baterię cienkowarstwową?

W przypadku standardowych baterii litowo-jonowych lub litowo-polimerowych mamy do czynienia z niejednorodną strukturą materiału, który zanieczyszczony jest składnikami innych substancji nie wchodzących w skład ogniwa, ale pozwalających mu się trzymać w całości. Jest to cecha ograniczająca możliwości przepuszczania energii przez takie ogniwo. 

źródło: mamstartup.pl

Nawiązując do niekonwencjonalnej technologii cienkowarstwowej, pozwala ona na osadzanie wysoko krystalicznego materiału bez dodatkowego granulatu. Przyczynkiem jest to do większej gęstości energetycznej. To znacznie poprawia gęstość energii materiału i może zapewnić nawet dwa razy większe wyniki. Zwyczajowo jest to materiał półprzewodnikowy. Półprzewodniki, czyli elektrolity w stanie stałym nie są tak czułe na reakcje chemiczne jak żelki i płyny co przedłuża ich działanie oraz zażegnuje niebezpieczeństwo niekontrolowanych podpaleń i eksplozji, nawet gdy są uszkodzone.

Do czego można wykorzystać technologię plazmowania baterii?

Zespół THE BATTERIES przekonuje, że istnieją co najmniej dwa wyraźne scenariusze, w których racjonalnym wydaje się być skorzystanie z ich rewolucyjnego produktu. Zasadne jest to w momencie, w którym producent chciałby przedłużyć czas pracy swoich urządzeń w trakcie jednego ładowania, z założeniem, że nie chce dokonywać żadnych większych zmian konstrukcyjnych w urządzeniu. Drugim zaś wariantem jest zachowanie podobnego czasu pracy na jednym ładowaniu z zastrzeżeniem gruntownej zmiany proporcji urządzenia czy jego specyfikacji, np. w postaci dodatkowych podzespołów, cieńszego obwodu i smuklejszej obudowy.

Co chce osiągnąć JR Holding?

Za cel inwestycji wyznaczono startupowi ukończenie badań i gotowość produktu, który posiada odpowiednie certyfikacje i atesty. Testy baterii należy przy tym wykonywać z partnerami biznesowymi i potencjalnymi klientami chętnie korzystającymi z rozwiązania w przyszłości, co może być pomocne przy opracowywaniu i wdrażaniu modelu dystrybucyjnego. W grę wchodzi też opracowanie fabryki produkcyjnej i licencjonowanie technologii bądź rozwój nowych zdolności produkcyjnych.

– Jesteśmy przekonani, że technologia opracowana przez zespół  The Batteries jest przełomowa i znajdzie szerokie zastosowanie w produkcji baterii do urządzeń elektronicznych. Inwestycja ta pasuje do innych spółek z naszego portfela działających w sektorze innowacji w energetyce. Zakładamy, że te technologie wpiszą się w trend transformacji energetycznej i mają przed sobą perspektywę intensywnego rozwoju – przekonuje January Ciszewski, prezes JR Holding Asi.

Umowa między spółkami obliguje JRH do inwestycji, pod pojęciem której rozumie się przejęcie 12,5 proc. kapitału, w zamian za dwie transze łącznej kwoty 12 milionów złotych. Druga część środków zostanie przekazana dopiero w momencie spełnienia celów biznesowych. Gdy ten etap się powiedzie, następnie możemy oczekiwać przeniesienia The Batteries do Nexity. Gratulacje!

Udostępnij
Zobacz także