Konferencje

Transcense – aplikacja pomagająca osobom niesłyszącym uczestniczyć w rozmowach

Mobilne technologie coraz bardziej wychodzą naprzeciw osobom niepełnosprawnym. Twórcy mobilnych rozwiązań dokładają coraz większych starań, aby ułatwić życie takim osobom. W końcu smartfon to urządzenie, które każdy niemal zawsze ma przy sobie – dlaczego więc nie wykorzystać jego potencjału właśnie w ten sposób – pomagając? Na Indiegogo pojawił się projekt aplikacji, która ma pomóc osobom niepełnosprawnym słuchowo w aktywnym uczestniczeniu w życiu społecznym. Projekt w ciągu zaledwie 2 dni zebrał 25% wymaganej kwoty!
Na Indiegogo pojawił się projekt, który ma na celu pomóc osobom niesłyszącym i niedosłyszącym w kontaktach z innymi. Mowa o Transcense. To aplikacja, której celem jest umożliwienie osobom głuchym uczestniczenia na bieżąco w konwersacjach grupowych – zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym, kiedy osoba niesłysząca nie jest w stanie podążać za tempem rozmowy. Jak to działa? Aplikacja prosi o dostęp do urządzeń mobilnych rozmówców, wykorzystując mikrofony ich telefonów. Transcense wykorzystuje najbardziej zaawansowane technologie rozpoznawania głosu. Na urządzeniu osoby niesłyszącej wyświetlany jest zapis prowadzonej rozmowy niemal w czasie rzeczywistym, z zaledwie minimalnym opóźnieniem. Na ekranie pojawia się nie tylko zapis rozmowy, ale także kolorystyczne rozróżnienie dla każdego rozmówcy, co pozwala osobie niepełnosprawnej bez problemu odróżnić jedne kwestie od drugich. Dzięki takiemu rozwiązaniu niesłyszący nie musi się czuć niekomfortowo i nie musi zostać wykluczony z pewnych rozmów i spotkań. Transcense dba również o osoby głuchonieme – dzięki wprowadzeniu tekstu do aplikacji, aplikacja może „mówić” w ich imieniu lub też zakomunikować rozmówcom, iż chciałaby ona zabrać głos w dyskusji. Sama aplikacja jest tworzona przez osoby niesłyszące lub mające bezpośrednie doświadczenia w tej kwestii – główny pomysłodawca Transcense urodził się w niesłyszącej rodzinie, a jeden ze współzałożycieli jest całkowicie głuchy.
Transcense chce zebrać za pomocą Indiegogo 25 tysięcy dolarów. Na chwilę obecną pomysł został wsparty w sumie kwotą blisko 6,5 tysiąca dolarów, co daje już 26% pokrycia kosztów – taką kwotę udało się zdobyć w zaledwie 2 dni! Do zakończenia zbiórki funduszy pozostało 29 dni, jeśli więc tempo zostanie utrzymane, inicjatywa osiągnie sukces jeszcze przed planowanym terminem końcowym. Cel jest naprawdę szczytny, ponieważ Transcense daje szansę osobom niepełnosprawnym słuchowo, które stanowią 5% światowej populacji, na kontakt ze światem zewnętrznym niemal zawsze i wszędzie – wystarczy, że będą oni mieli ze sobą smartfon. Aplikacja może pomóc również starszemu pokoleniu, gdzie aż 40% osób po 65. roku życia cierpi na wadę słuchu.
Przypominamy również, że i Polska wykorzystuje rozwiązania mobilne do pomocy osobom niepełnosprawnym. Możemy być dumni z projektu „Wirtualna Warszawa”, który zdobył nagrodę w konkursie 2014 Mayors Challenge. Celem projektu jest zastosowanie iBeacons w taki sposób, aby pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym w poruszaniu się po mieście oraz po urzędach państwowych. Mamy nadzieję, iż zarówno w Polsce, jak i na świecie będzie powstawało coraz więcej rozwiązań mobilnych, które pozwolą osobom niepełnosprawnym na poprawę jakości ich życia.

Oficjalna strona Transcense: http://www.transcense.com/

Udostępnij
Zobacz także