Konferencje
Mobile Trends

"Uważam, że trendy takie jak Google Tango będą rozjaśniać nowe użyteczności i nową skalę rzeczywistości rozszerzonej w przyszłości" – 3 pytania do Piotra Koźniewskiego, prelegenta #MTC2016

Tym razem trzy pytania do prelegenta Mobile Trends Conference 2016 kierujemy do Piotra Koźniewskiego, prowadzącego firmę 3R Studio, polskiego lidera w rozwoju Augmented Reality. Już prawie 6 lat pracuje on nad rozwojem rzeczywistości rozszerzonej na platformach mobilnych, co stało się jego specjalnością. Dlaczego to właśnie z tym trendem wiąże on nadzieje na rok 2016 w branży mobilnej? Przeczytajcie wywiad, by poznać odpowiedź na to pytanie. Przeczytacie w nim również o innowacyjnym pomyśle Piotra z zakresu Internetu Rzeczy, który może przypaść do gustu przede wszystkim… osobom wysokim.
Jakich nowości, zmian lub trendów możemy się spodziewać w branży mobilnej w 2016 roku?
2016 będzie rokiem rozpoczynającym budowę świadomości na temat nowych generacji sensorów przestrzennych dla urządzeń mobilnych.
Rozpowszechnianie się technologii iBeaconów jest podłożem w trendzie wydajnej orientacji smartfonów w fizycznej przestrzeni. Deklaracje i inwestycje gigantów oraz ich zaangażowanie w rzeczywistość rozszerzoną, już dzisiaj skutkują projektami startupowymi młodszej konkurencji, posiadającymi potencjał globalny. Jednym z takich sensorów przestrzeni jest zewnętrzny sensor Structure.io, który także miałem okazję testować i byłem pod jego wielkim wrażeniem, zwłaszcza w zastosowaniach VR.
Nad modułami skanera 3D dla producentów smartfonów pracują już Qualcomm oraz Intel. Lenovo zapowiada pierwsze urządzenia na rynek konsumencki, które będą dostępne od połowy 2016. Google aktywnie buduje społeczność developerów wokół platformy Google Tango. 3R Studio zostało zaproszone do tego grona oraz do uczestnictwa w zamkniętych warsztatach, które odbyły się w San Francisco w grudniu. Z własnego doświadczenia wiemy już, że to początek czegoś wielkiego.
Rozwój technik, technologii i produktów stymulujących wykorzystanie tego nowatorskiego i potężnego interfejsu jest zagadnieniem niebywale ekscytującym. Uważam, że ten trend będzie rozjaśniał nowe użyteczności i nową skalę rzeczywistości rozszerzonej w przyszłości.
Wrażenia, jakich doznałem dzięki Google Tango czy Structure.io, są nieporównywalne z niczym co widziałem wcześniej, a rzeczywistością rozszerzoną na platformach mobilnych, intensywnie zajmuję się już prawie 6 lat.
Precyzja mierzenia, wypełniania i rozbudowywania świata fizycznego wirtualnymi elementami rozbudzi niebawem Waszą wyobraźnię.
Internet Rzeczy to coraz prężniej rozwijająca się dziedzina mobile. Które z inteligentnych urządzeń powitałbyś w swoim domu najchętniej i dlaczego?
Jestem bardziej niż pewien, że jedną z rzeczy, która zostanie podłączona do komputera będzie fotel. Nawet kiedyś rozrysowywałem schemat techniczny konstrukcji, który pozwalałby realizować cel automatycznej adaptacji fotela do kształtów/rozmiarów siadającego. Taka innowacja może nie wydawać się sensowna dla osoby o przeciętnym wzroście i proporcjach ciała. Ale każda nieprzeciętnie wysoka lub niska osoba wie, choć bardziej ta pierwsze, jak uciążliwe może być ciągłe siedzenie na meblu zaprojektowanym dla kogoś dużo niższego. 11-godzinny lot, dajmy na to do San Francisco w klasie ekonomicznej, przy moim wzroście, a zwłaszcza z wyjątkowo długimi nogami, jest wybitnie męczący.
Również we własnym domu chciałbym posiadać takie fotele, które będą maksymalnie wygodne dla mnie i dla każdego z moich gości. Fotel taki może wprowadzić nowe ułożenie na podstawie wcześniej wprowadzonych, na podstawie pomiaru nacisku ciała siadającego, optymalizując ku jak najlepszemu rozłożeniu. Jeszcze innym sposobem jest ten, który wynika z niezdrowej tendencji zsuwania ciała przy siedzeniu. To generuje wady kręgosłupa. Wyobrażam sobie, że fotele przyszłości będą potrafiły dopasowywać się do ułożenia odpowiedniego dla danej fazy korekcji wad postawy lub rehabilitacji. Podejrzewam, że taki proces będzie standardem w kanonie usług mHealth w świecie przyszłości/równoległym 😉
Wygłosisz prelekcję na Mobile Trends Conference 2016. O czym będzie Twoje wystąpienie?
Moje wystąpienie będzie o tym, gdzie zmierzają technologie sensorów urządzeń mobilnych, a zwłaszcza te optyczne i przestrzenne.
Opowiem, jaki będzie to mogło mieć związek z konsumpcją treści, ich jakością, z modelami interakcji, z oczekiwaniami kolejnych pokoleń digital natives. Opowiem również o mocy obliczeniowej w kontekście projektowania doświadczeń, o zaawansowanej grafice 3D i wykorzystywaniu interfejsu spoza ekranu dotykowego. To wszystko w kontekście nowo budowanej platformy Google Tango.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także