Konferencje

Apple zaktualizuje aplikację Health, by uprościć użytkownikom proces zostawania dawcą organów

Społeczna misja Apple dotycząca ochrony zdrowia i życia użytkowników nie skończy się na promowaniu aplikacji mHealth. W jednym z oświadczeń na temat kolejnej, dziesiątej już aktualizacji systemu iOS, Cupertino zapowiedziało wprowadzenie funkcji, która pozwoli użytkownikowi wpisać się do rejestru pośmiertnych dawców organów.

Apple i Donate Life America łączą siły

O wsparciu Apple dla aplikacji typu mHealth pisałem już jakiś czas temu. Firma idzie jednak o krok dalej w usprawnianiu medycyny przez technologię. Wraz z aktualizacją aplikacji Health w nadchodzącym iOS 10, właściciele iPhonów w USA będą mogli szybko i w każdym miejscu zadeklarować chęć pośmiertnego oddania organów, tkanek lub oczu do przeszczepu. Choć pomysł może budzić z początku pewne wątpliwości, to cel akcji jest jak najbardziej szczytny. Apple chce skrajnie uprościć drogę do zostania dawcą i oswoić swoich klientów z tematem. Jak powiedział obecny szef Apple, Tim Cook, wprowadzenie nowej opcji zostało zainspirowane historią Steve’a Jobsa, który chorując na raka trzustki, w 2009 roku również znalazł się na liście osób oczekujących na przeszczep.

Parę dotknięć ekranu by zostać dawcą

Proces rejestracji nie będzie różnił się niczym od standardowego wypełnienia papierowej deklaracji, z tym, że dokona się go przez zaktualizowaną wraz z iOS 10 aplikację Health. Wypełniona na smartfonie deklaracja trafi następnie do amerykańskiego Narodowego Rejestru Dawców Życia (National Donate Life Registry), za którego powstanie odpowiada organizacja non-profit Donate Life America.

Co 10 minut na listę oczekujących na przeszczep w USA trafia jedna osoba

W Stanach Zjednoczonych na przeszczep czeka około 120 tysięcy osób. Co godzinę umiera jedna z nich. Tymczasem organy jednego pośmiertnego dawcy organów mogą ocalić aż 8 walczących o życie ludzi i pomóc oczekującym na przeszczep oczu lub tkanek. Jak zauważa David Fleming, dyrektor Donate Life America, w USA, trudna decyzja o przeznaczeniu organów osób, które nie wyrażą jasno zgody na ich wykorzystanie, zostaje zrzucona na barki rodziny zmarłego. Dlatego warto samemu jasno zadeklarować chęć pośmiertnego oddania organów.

Sprawa przeszczepów w Polsce

Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle możliwość zapisania się do rejestru pośmiertnych dawców organów, pojawi się w polskiej wersji aplikacji Health na iOS 10. Jeśli chodzi o regulacje prawne dotyczące zostania dawcą, to jak czytamy na stronie www.dawca.plZgodnie z prawem polskim, obowiązuje domniemana zgoda na bycie dawcą, co oznacza, iż w przypadku braku sprzeciwu, uznaje się daną osobę potencjalnym dawcą narządu. Jednak w Polsce jak i na Świecie promuje się noszenie oświadczenia woli, które jest wyrażeniem woli osoby, który taki dokument posiada. 
Deklaracja przez aplikację Health (tak jak inne deklaracje tego typu) byłaby jednak przypieczętowaniem zgody osoby na przeszczep, która zapewne przyspieszyłaby wszystkie związane z nim procedury. Apple musiałoby oczywiście nawiązać w tej sprawie współpracę z jednym z polskich rejestrów dawców organów, tak jak zrobiło to z Narodowym Rejestrem Dawców Życia w USA. Według informacji na stronie www.poltransplant.org.pl, w czerwcu 2016 roku, na poważny przeszczep organów w Polsce oczekiwało około 1700 osób.

Medical ID wyświetli informacje o stanie zdrowotnym użytkownika

Przypomnijmy jeszcze, że aplikacja Health, dzięki której możliwa będzie szybka i łatwa rejestracja dawcy, stanowi centrum danych dotyczących zdrowia i aktywności sportowej użytkownika iPhone’a. Aplikacja oferuje chociażby, dostępny z poziomu blokady ekranu, „Medyczny Dowód Tożsamości” (Medical ID), wyświetlający podstawowe informacje na temat zdrowia właściciela telefonu (jego alergie, brane leki, typ krwi, numery alarmowe). W razie wypadku, może zostać on wykorzystany przez świadków i służbę medyczną do szybszego udzielenia pomocy poszkodowanemu. To właśnie w Medical ID pojawi się także informacja o byciu dawcą organów.

Deweloperzy mogą już wypróbować możliwości iOS 10

Rejestracja dawców zostanie wprowadzona wraz z aktualizacją aplikacji Health w nadchodzącym iOS 10. Poglądowa wersja „dziesiątki” jest obecnie dostępna dla deweloperów na stronie developer.apple.com. Publiczne testy beta systemu rozpoczną się jeszcze w lipcu, a ostatecznie iOS 10 zadebiutuje na całym świecie jesienią tego roku.
Źródło:
www.apple.com
 

Udostępnij
Zobacz także