Konferencje

W jakim kierunku podąża rynek inteligentnych telefonów?

Przewidywanie przyszłości jest skomplikowane i obarczone dużym ryzykiem błędu. Mimo tego specjaliści i zwykli ludzie praktycznie codziennie snują wizję przyszłości. Bardzo często staramy się przewidzieć, jak rozwinie się technologia, w tym smartfonów. Czego więc można spodziewać się pod tym względem, w dającej się przewidzieć przyszłości?

Jak aktualnie wygląda rynek smartfonów?

Wielu marketingowców uważa, że rynek smartfonów jest już wysoce nasycony. Praktycznie każdy mieszkaniec kraju rozwiniętego ma co najmniej jeden inteligentny telefon. Co prawda, na rynku wciąż pojawiają się lepsze modele telefonów, to jednak oferują one jedynie ewolucyjne, a nie rewolucyjne rozwiązania.
Kilkanaście lat temu telefony zmieniały się błyskawicznie. Przejście z czarno białego telefonu, na kolorowy, a później pojawianie się modeli z dotykowym ekranem natychmiastowo zmieniały rynek. Obecnie zaś telefony są coraz lepsze, jednak w ostatnich latach nie pojawiły się naprawdę przełomowe innowacje.
Ewolucja jest widoczna także na poziomie cen. Dziś zaawansowany model smartfonu można przecież kupić za jedynie kilkaset złotych, a nawet przy chwilowym braku gotówki można skorzystać z najlepszych pożyczek dostępnych na Matchbanker.
Producenci telefonów są także często nastawienie na ilość, a nie jakość swych produktów, ponieważ wciąż do zdobycia są wielomilionowe (a nawet miliardowe) rynki w krajach rozwijających się np. w krajach Afryki.

Jaka przyszłość czeka rynek inteligentnych telefonów?

Na szczęście potentaci rynku smartfonów wciąż inwestują niebotyczne kwoty w innowacje. Z tego powodu w ciągu najbliższych lat możemy spodziewać się kolejnych rewolucji technologicznych w smartfonach. Do technologii, które najprawdopodobniej będą dostępne w telefonach już wkrótce zalicza się:

  • Telefony holograficzne, czyli takie, które wyświetlają obrazy w formacie 3D. Pojawienie się tego rozwiązania będzie prawdziwym przełomem na rynku.
  • W pełni elastyczne telefony. Możliwości naprawdę swobodnego regulowania wyglądu obudowy i ekranu telefonów to kolejna innowacja, która sprawi, że rozmiar telefonu będzie można dopasować do swoich preferencji.
  • Telefony sterowane umysłem. Dziś urządzenia, które można sterować za pomocą fal mózgowych, wydają się być fantastyką naukową. Biorąc jednak pod uwagę tempo rozwoju technologii, również i to może stać się rzeczywistością w ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu lat.

Jak bardzo smartfony zintegrują się z ludźmi?

Rozwój smartfonów będzie opierał się na innowacyjnych rozwiązaniach, ale także dalszych (często skokowych) integracjach telefonów z pozostałymi urządzeniami oraz ciałem człowieka.
Sterowanie domowymi urządzeniami poprzez smartfon jest coraz bardziej zaawansowane, już niedługo powszechne będzie np. ustalenie poziomu ogrzewania i temperatury w pomieszczeniach, właśnie za pomocą prostej aplikacji.
Inteligentne telefony zrewolucjonizują także sposób dbania o zdrowie, szczególnie w zakresie kontaktu z lekarzem rodzinnym.  Jest wysoce prawdopodobne, że w najbliższych latach ludzie powszechnie będą używać domowych i wysoce spersonalizowanych systemów diagnostycznych stanu ogólnego zdrowia. Wyniki zaś będą zbierane i wstępnie analizowane przez inteligentną aplikację telefoniczną. Jeżeli zaś wykryte zostaną nieprawidłowości, to wszystkie dane zostaną automatycznie wysłane do lekarza pierwszego kontaktu.
Taka technologia przyniesie użytkownikom oraz całej ludzkości szereg korzyści. Każdy człowiek będzie miał stale monitorowany stan zdrowia, a lekarze będą mieli dostęp do wszystkich potrzebnych informacji, bez konieczności przeprowadzania badań.
Co więcej, anonimowe dane z aplikacji będą przesyłane przez użytkowników do centrów badawczych oraz epidemiologicznych. W konsekwencji będą one w stanie pracować sprawniej i szybciej, co będzie korzystne dla całego społeczeństwa.

Udostępnij
Zobacz także