Konferencje

W mojej opinii, tylko iOS spełnia potrzeby rynku – Adam Kubiczek

Rozpoczynamy cykl „3 pytania do prelegenta”. Przez kolejne tygodnie będziemy przybliżać Państwu sylwetki prelegentów Mobile Trends Conference 2014 poprzez publikacje krótkich wywiadów z ich udziałem. Rozmowy dotyczyć będą najnowszych trendów w marketingu mobilnym i w technologiach mobilnych.
Na pierwszy ogień, rozmowa z Adamem Kubiczkiem, który podczas „Development Day”, wygłosi prelekcję zatytułowaną „Bluetooth Low Energy”.
Grzegorz Kozubowski: Który system Twoim zdaniem jest najlepszy: Android, iOS czy może Windows Phone? Dlaczego?
Adam Kubiczek: To pytanie ma chyba na celu wywołanie kolejnej świętej wojny 🙂 Jednak odpowiem na nie z przyjemnością, gdyż tak – mam swojego zdecydowanego faworyta. Najlepszym systemem jest oczywiście iOS! Przy czym nie jest to opinia osoby, która nie miała kontaktu z innymi systemami –  mam to szczęście, że mogę używać wielu różnych urządzeń, również z najwyższej półki dla każdego z tych trzech systemów, więc mój wybór ma podłoże ściśle empiryczne.
Android – fajny, otwarty system, w najnowszych odsłonach można powiedzieć, że nawet ładny, ale jednak wciąż problematyczny dla zwykłego użytkownika. Zwykły użytkownik oczekuje, że funkcje zawarte w systemie będą po prostu zawsze działały w 100% niezawodnie. W androidzie niestety tego otrzymuje. Windows Phone z kolei – można by uznać za niezawodny, jednak baza dostępnych aplikacji jest cały czas zbyt mała. Przynajmniej ja nie znajduję jeszcze wszystkich tych, które chciałbym używać. Tak więc obecnie, w mojej opinii, tylko iOS spełnia potrzeby rynku i dzięki temu wygrywa ten ranking 🙂
Jaka jest Twoja ulubiona aplikacja i dlaczego?
Od kilku miesięcy najczęściej i z największą przyjemnością używaną przeze mnie aplikacją jest Moves. Aplikacja robi w zasadzie tylko jedną rzecz – zlicza ile dziennie przeszliśmy kroków. Przy czym robi to tak fenomenalnie i precyzyjnie, również w budynkach bez dostępu do GPS, że cały czas jestem pod jej olbrzymim wrażeniem. Dzięki niej zacząłem dużo więcej chodzić – obecnie na nogach pokonuję 3 – 4 razy większe dystanse, niż wcześniej. Zacząłem parkować samochód daleko od biura, aby mieć pretekst do spaceru albo w ogóle wybieram autobus, do którego mam kilka kilometrów. Samo zdrowie! Właśnie takie proste, ale rewelacyjnie dopracowane rozwiązania, lubię najbardziej.
Na koniec powiedz jeszcze pokrótce, o czym będzie Twoja prelekcja podczas Mobile Trends Conference 2014?
Poprzez moją prezentację chciałbym dać developerom taki „quick start manual” wprowadzający w technologię Bluetooth Low Energy. Zainteresować i pokazać możliwości wykorzystania tej technologii oraz dać materiał wyjściowy do dalszej nauki. W przykładach implementacji BLE na urządzeniach mobilnych, nie będę koncentrował się na jednym systemie, ale raczej pokażę różnice w API dla trzech wiodących platform: iOS, Android i Windows Phone.

Adam Kubiczek

CTO „samo dobro”, absolwent AGH i współzałożyciel spółki KISS digital. Programista z wieloletnim doświadczeniem, który rozpoczął przygodę z programowaniem od pisania kodu maszynowego w szkolnym zeszycie. Przeszedł drogę od nieświadomej niekompetencji, poprzez nieświadomą kompetencję, aż po świadomą niekompetencję. W KISS zajmuje się organizowaniem pracy programistów, badaniami i rozwojem, oraz rozwiązywaniem nadarzających się problemów technologicznych. Dużo biega.

Udostępnij
Zobacz także