Konferencje
Mobile Trends

Wielka przyjaźń Apple z rosyjskim rządem?

Apple zgodziło się na terenie Federacji Rosyjskiej oferować aplikacje zatwierdzone przez tamtejsze władze. Od 1 kwietnia 2021 roku użytkownicy iOS będą mieli do wyboru aplikacje pochodzące od rosyjskich programistów. Będą mogli je pobrać na swoje iPhony i iPady. Gigant z Doliny Krzemowej w swoich planach ma jeszcze rozszerzyć App Store na terenie Rosji, dodając nową sekcję poświęconą promowaniu rosyjskich aplikacji. Działania te są efektem nowelizacji ustawy o „ochronie praw konsumenta”. Zgodnie z jej treścią rosyjskie oprogramowanie musi być zainstalowane na wszystkich urządzeniach, które są w sprzedaży od kwietnia tego roku. 

Rosyjskie aplikacje na urządzenia Apple

Władze w Moskwie ustanowiły nowe przepisy, które są poprawką do istniejącej już ustawy o ochronie konsumenta. Prawo wymaga wstępnej instalacji oprogramowania na wszystkich urządzeniach sprzedawanych na terenie Rosji – również na komputerach stacjonarnych czy telewizorach Smart TV. Oprogramowanie będzie musiało zawierać aplikacje antywirusowe, społecznościowe oraz szereg aplikacji przeznaczonych do komunikacji z państwowymi urzędami. Na liście oferowanych programów znajdą się także aplikacje systemu płatności Mir Pay i wiele innych. Liczba wymaganych programów różni się w zależności od typu urządzenia – przykładowo na smartfonie ich liczba wynosi 16. Obowiązkowe pozycje zatwierdzone przez rząd obejmuje produkty takie jak Yandex, Mail.ru, Kaspersky Lab, Rostelecom, Channel One. Rosyjskie Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że nie ma na celu zdominowania rynku aplikacji mobilnych. Zdaniem władz istnieje sporo ciekawych programów na rosyjskim rynku mobile i należy je udostępniać szerszemu gronu odbiorców. 

Gdy użytkownik pierwszy raz włączy urządzenie z Doliny Krzemowej zobaczy okno, w którym zostanie poproszony o zainstalowanie aplikacji z listy zatwierdzonej przez rząd. Można również odmówić pobierania oprogramowania poprzez odznaczenie go na liście. Apple wydało oświadczenie, że udostępnia w swojej ofercie rosyjskie aplikacje, podkreślając, że szanują i respektują prawa krajowe, państw w których świadczą usługi. Firma zaznaczyła również, że App Store jest bezpiecznym i niezawodnym miejscem do wyszukiwania i pobierania aplikacji, a produkty te są sprawdzane i testowane wielokrotnie pod kątem zgodności ze standardami prywatności, bezpieczeństwa i treści. 

Apple a ustawodawstwo w Rosji

Dyskusja na temat nowelizacji ustawy toczyła się już w 2019 roku. Analitycy z Dolny Krzemowej ostrzegali, że takie działania rosyjskiego rządu mogą doprowadzić do rewizji modelu biznesowego Apple w Rosji. Podczas rozmów z urzędnikami, gigant ostrzegł, że nowe ustawodawstwo może narazić urządzenia z iOS na ryzyko, a w efekcie wycofanie się firmy z rosyjskiego rynku. Firma doszła do porozumienia z władzami. Konsensus ten doprowadził do podpisania umowy z rządem, który nakłada na Apple obowiązek systemowej instalacji aplikacji mobilnych proponowanych przez władze Federacji Rosyjskiej. Korporacja po analizie nowych zasad zdecydowała się pozostać na rosyjskim rynku i ulec reżimowi Putina. Firma ma tam wielu lojalnych klientów, którzy korzystają z usług i produktów amerykańskiego giganta. Rosja to co prawda niewielki rynek, ale stale się rozwijający. Apple w 2019 roku osiągnęło przychody około 267,7 miliarda dolarów, gdzie około 2,9 miliardów dolarów pochodzi z Federacji Rosyjskiej. Natomiast w styczniu 2021 roku Apple znajdowało się na trzecim miejscu w Rosji (16% rynku) pod względem sprzedaży smartfonów.  

Apple jedynym oponentem w Rosji? 

Producenci działający na oprogramowaniu Android firmy Google nie widzą problemu w nowym prawie. Huawei od dawna instaluje rosyjskie aplikacje na swoich smartfonach, a nawet w większych ilościach niż wymaga to ustawodawstwo. Na nowym Huawei P40 Pro możemy znaleźć oprogramowanie dla Gosuslug, Odnoklassniki, Vkontakte, Mail.ru, VTM Bank, Megafon, Tele2, Yandex, Zen. Apple niechętnie ulega opresyjnym prawom, ale szanuje je i podąża za wymogami krajowymi. Podobna sytuacja miała miejsce w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie do 2018 roku korzystanie z usługi FaceTime było ograniczone. W związku z tym, jeśli iPhone był aktywowany w tym kraju, nie było można podłączyć tej usługi do niego. 

Działania te ukazują, że światowi giganci zmuszeni są do respektowania prawa kraju, w którym świadczą swoje produkty i usługi. Nawet jeśli stoją one w opozycji do przekonań i wartości marki. Apple zmuszone było między innymi do modyfikacji mapy Krymu tak, by pokazywać ją jako część Rosji. Zaprezentowany podczas konferencji Worldwide Developers Conference zainspirowany tęczową flagą motyw w Apple Watch miał na celu upamiętnić działania mniejszości seksualnych o swoje prawa. Natomiast w Rosji taka szata graficzna zegarków nie jest dostępna, ponieważ na kanwie ustawy o „propagandzie gejowskiej” z 2013 roku naruszałoby to ustawodawstwo.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także