Konferencje
Mobile Trends

Windows Phone 8.1 coraz popularniejszy

Ciekawe wieści płyną z obozu Microsoftu. Okazuje się, że najnowsza wersja mobilnego systemu operacyjnego tego producenta, Windows Phone 8.1, osiąga coraz lepsze wyniki wśród smartfonów sygnowanych logo firmy z Redmond. Jednak udziały tego systemu na globalnym rynku smartfonów są dramatycznie niskie.
Firma AdDuplex, zajmująca się mobilnym marketingiem, co jakiś czas prezentuje wyniki swoich analiz rynku. Dane udostępnione kilka dni temu wskazują, że najnowsza wersja mobilnego Windowsa, oznaczona numerkiem 8.1, zwiększyła swoje udziały z poziomu 7.7% do 11.9%. Taki wynik udało się osiągnąć w zaledwie miesiąc.
Powodem zwiększania obecności Windows Phone 8.1 na rynku smartfonów z OSem Microsoftu, jest rozpoczęty miesiąc temu proces aktualizacji urządzeń wyposażonych w Windows Phone 8. Można spodziewać się dalszego wzrostu rynkowej obecność WP 8.1, ponieważ zgodnie z zapowiedziami, wszystkie urządzenia działające pod kontrolą WP 8 (począwszy od budżetowej Nokii Lumii 520, skończywszy na flagowej Lumii 1520), otrzymają aktualizację do najnowszej wersji systemu.
Nieco głębsza analiza danych podawanych przez AdDuplex unaocznia pewną fragmentaryzację rynku Windows Phone, na którym obecne są 3 wersje tego systemu: 7.x, 8.0 oraz 8.1. W kolejnych miesiącach możemy spodziewać się wzrostu obecności wersji 8.1 kosztem „ósemki”, natomiast sytuacja starszego Windows Phone 7.x nie powinna ulec zmianie, gdyż urządzenia wyposażone w ten system nie dostaną aktualizacji do nowszych wersji.
O ile zmiany na wewnętrznym rynku mogą cieszyć Microsoft (relatywnie niewielka liczba urządzeń i wersji systemu usprawnia proces aktualizacji), o tyle obecność Windows Phone na globalnym rynku z pewnością przyprawia o ból głowy zarząd firmy z Redmond.
Według danych z bieżącego miesiąca, zaledwie 3% globalnego rynku smartfonów przypadło w udziale Windows Phone. Nieco lepiej wygląda sytuacja konkurencyjnego Apple, którego iOS zdobył 10% udziałów. Niekwestionowanym liderem jest natomiast Google Android, posiadający ponad 50% udziałów rynkowych.
Na chwilę obecną ani zakup działu mobilnego Nokii, a także obniżenie ceny licencji Windows Phone, nie przyczyniły się do rynkowej ekspansji smartfonów Microsoftu. Jaka przyszłość czeka ten system? Wsparcie takiego giganta jak Microsoft raczej daje podstawy do dłuższej obecności WP na rynku, ale czy będzie on w stanie podjąć walkę z iOS, nie wspominając nawet o Androidzie?
Źródło:
http://www.phonearena.com/news/Windows-Phone-8.1-is-now-on-11.9-of-Windows-Phone-handsets-up-from-last-months-7.7_id58752
http://www.myce.com/news/windows-phone-market-shares-still-disappointing-11-in-united-states-72214/?PageSpeed=noscript

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także