Konferencje

Wybieramy nazwę domeny! Zbiór dobrych praktyk

Czym jest domena internetowa? Pytanie teoretycznie proste, natomiast w praktyce mogą pojawić się różne wątpliwości. Spróbujmy sobie odpowiedzieć przynajmniej na niektóre z nich.

Wybieramy nazwę domeny! Zbiór dobrych praktyk

Czym jest domena internetowa? Pytanie teoretycznie proste, natomiast w praktyce mogą pojawić się różne wątpliwości. Spróbujmy sobie odpowiedzieć przynajmniej na niektóre z nich.

Domena internetowa – co to?

Na początku skupmy się na definicji. Domenę internetową można określić ciągiem identyfikacyjnym systemu Domain Name Systems. Ciąg ten określa zakres autonomii administracyjnej, uprawnień lub kontroli w internecie. W nazwie domeny znajdziemy przynajmniej jedną część znajdującą się w poddrzewie struktury DNS. Etykiety te są łączone, aczkolwiek zawsze dochodzi do rozdzielania ich kropkami. Przykładem wp.pl.

Wybór nazwy domeny

W ten sposób dochodzimy do nazwy – jaka będzie odpowiednia? Czym należy się kierować? Wypada też podkreślić, że wybór nazwy to nie jest coś, co powinno się odbierać jako mało istotną kwestię. Celem jest zaistnienie firmy (marki) – w takich okolicznościach konieczne jest zadbanie o najdrobniejsze detale. Nazwa domeny to często jedna z pierwszych rzeczy zauważalnych przez potencjalnych użytkowników. Fakt ten może więc znacząco wpłynąć na ocenę działalności. Dobrze dobrana nazwa to gwarancja wzbudzenia zainteresowania i zwiększenia ruchu na stronie. Ponadto nieodpowiedni wybór może przynieść wręcz przeciwny skutek.

Sprawdź czy domena, która Ci się podoba, jest już zajęta: wyszukiwarka domen

Wybór nazwy domeny – o czym trzeba pamiętać?

Podczas wyboru nazwy domeny należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • długość – obowiązuje zasada, zgodnie z którą im krócej, tym lepiej.
  • prostota – użytkownicy powinni łatwo zapamiętać nazwę i prawidłowo ją wpisać.
  • słowa kluczowe – wybór słów kluczowych pozwoli łatwiej Cię znaleźć i tym samym szybciej będzie można sprawdzić zakres oferowanych działań.
  • marka – nazwa domeny powinny odzwierciedlać markę i na odwrót. Włączenie unikalnej marki w nazwę domeny to szansa na wyróżnienie, zdobycie rozpoznawalności i zwiększenie liczby odwiedzin.
  • start – poszukiwanie nazwy nie powinno wpłynąć na start działalności.

Ponadto musimy mieć na uwadze, że nawet przeciętna nazwa jest lepsza niż brak domeny.

Czego unikać podczas poszukiwania nazwy domeny?

Podczas poszukiwania nazwy domeny trzeba też skupić się na kwestiach, których powinno się unikać. Należy przez to rozumieć m.in.:

  • cyfry i myślniki w nazwie (trudno się wpisuje i mogą obniżać wiarygodność),
  • dziwna pisownia,
  • słowa, które można zapisać na różne sposoby – trudniej znaleźć witrynę,
  • błędy w pisowni – podejrzenie, że strona wyłudza informacje lub rozpowszechnia złośliwe oprogramowanie,
  • marki i znaki towarowe wykorzystywane przez inne firmy – możliwe działania prawne i zawieszenie domeny.

Potencjalnych kłopotów możemy mieć naprawdę wiele.

Rezerwowa nazwa domeny

Wydaje się, że często myślimy na zasadzie, iż wszystko powinno nam się udać. Można to zrozumieć, aczkolwiek należy mieć świadomość tego, że problemy stanowią nieodłączną część życia. Tym samym w przypadku poszukiwania nazwy domeny zawsze warto mieć opcję rezerwową. Trzeba przygotowywać się na różne warianty.

Przeczytaj więcej o tym jak wybrać idealną domenę dla swojej firmy: https://jakwylaczyccookie.pl/2023/06/13/jak-wybrac-idealna-domene-dla-swojej-firmy/

Udostępnij
Zobacz także