Konferencje
Mobile Trends

Wzrośnie liczba ataków na pracowników zdalnych

Acronis, światowy lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, opublikował dziś raport Acronis Cyberthreats za rok 2020, będący szczegółowym przeglądem obecnego krajobrazu zagrożeń i prognoz na nadchodzący rok. Zagadnienie cyberbezpieczeństwa stało się jeszcze bardziej istotne z powodu przejścia wielu osób na tryb pracy zdalnej z powodu pandemii COVID-19. Acronis ostrzega, że ​​rok 2021 przyniesie wzrost cyberzagrożeń, ponieważ przestępcy zmieniają podejście do ataków: z szyfrowania danych na ich uprzednią eksfiltrację.

Ransomware nadal będzie głównym zagrożeniem: ransomware Maze stanowił prawie połowę wszystkich znanych przypadków ataków w 2020 roku. Raport Acronis Cyberthreats wskazuje na rosnącą tendencję cyberprzestępców, którzy próbują zmaksymalizować swoje zyski finansowe. Nie zadowalają się wyłącznie zbieraniem okupów w celu odszyfrowania zainfekowanych danych, a kradną także dane poufne – a czasem żenujące – przed samym ich zaszyfrowaniem. Następnie grożą, że publicznie udostępnią skradzione pliki, jeśli ofiara nie zapłaci okupu.

Acronis donosi, że cyberprzestępcy w 2020 roku ujawnili dane ponad 1000 firm po ataku oprogramowaniem ransomware. Trend ten ma przyśpieszyć w nadchodzącym roku, a taka metoda działania staje się podstawową taktyką przestępców.

Bardziej niż w jakikolwiek innym roku, na przestrzeni ostatnich lat, rok 2020 pokazał olbrzymią liczbę wyzwań dla specjalistów IT, organizacji i usługodawców, którzy ich wspierają” – zauważył Stas Protassov, współzałożyciel firmy Acronis i Prezes ds. Technologii. „Widzieliśmy, jak szybko „źli aktorzy” dostosowują swoje ataki do nowego krajobrazu IT. Analizując aktywności, trendy i ataki, które wykryliśmy, możemy jasno przedstawić nasze wnioski, dzięki którym mamy nadzieję wzmocnić pozycję naszych partnerów i pomóc całej społeczności IT przygotować się na pojawiające się zagrożenia ”.

Wnioski z raportu Acronis o cyberzagrożeniach

Dodatkowe główne wnioski, które można znaleźć w raporcie Acronis:

Wzrośnie liczba ataków na pracowników zdalnych. Aż 31% globalnych firm zgłosiło, że są atakowane codziennie. Przewiduje się, że częstotliwość ataków wymierzonych w pracowników zdalnych wzrośnie w 2021 r., ponieważ zabezpieczenia systemów poza siecią korporacyjną są łatwiejsze do złamania, co daje przestępcom łatwiejszy dostęp do danych organizacji .

Cyberprzestępcy używający oprogramowania ransomware będą szukać nowych ofiar, gdyż sam proces ataku został bardziej zautomatyzowany. W miejsce ataków nieukierunkowanych, przestępcy skupią się na celach, które zapewniają większy zwrot z ich wysiłków. Włamanie się do jednej sieci w celu kradzieży danych z wielu firm jest bardziej opłacalne niż atakowanie pojedynczych organizacji. Mniejsze firmy nadal będą celem, ale należy mieć świadomość, że dostawcy usług chmurowych oraz usług zarządzanych, staną się bardziej interesującymi celami, ponieważ ich systemy mogą zapewniać dostęp do danych wielu klientów.

Starsze rozwiązania z obszaru cyberbezpieczeństwa z trudem nadążają za zmieniającym się charakterem cyberataków. Tradycyjne rozwiązania chroniące przed złośliwym oprogramowaniem stały się przestarzałe, ponieważ nie nadążają za zwiększonym wyrafinowaniem i częstotliwością nowych zagrożeń. Średnia długość życia próbki złośliwego oprogramowania w 2020 roku wynosiła zaledwie 3,4 dnia. Ponieważ cyberprzestępcy wykorzystują automatyzację, liczba próbek złośliwego oprogramowania będzie rosła. Organizacje będą musiały znaleźć nowe podejście do ochrony przed cyberzagrożeniami, które są bardziej elastyczne i zaprojektowane w taki sposób, aby wyprzedzać pojawianie się nowych cyberazagrożeń. Proste, osobne rozwiązania chroniące przed ransomware i do tworzenia backupu już nie wystarczą.

Ewoluujące reakcje na ewoluujące zagrożenia

Jeśli chodzi o istniejące rozwiązania i strategie, wszystkie obecne trendy w cyberatakach pokazują, że tradycyjne cyberbezpieczeństwo zawodzi – zwykle z powodu słabych technologii i błędów ludzkich, których można uniknąć” – dodał Candid Wüest. Wiceprezes ds. Badań nad Cyber​​bezpieczeństwem w Acronis i współautor raportu. „Podobnie jak cyberprzestępcy ewoluują w zakresie swoich ataków, potencjalne ofiary muszą zintensyfikować swoje działania na rzecz cyberbezpieczeństwa. Kompleksowe rozwiązania do ochrony przed cyberzagrożeniami oferują integrację i automatyzację, które eliminują złożoność, optymalizują wydajność i usprawniają odzyskiwanie danych, gdy dojdzie do udanego ataku”.

Acronis był od zawsze pionierem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, czyli integracji ochrony danych, ochrony i zarządzania punktami końcowymi. Aby chronić wszystkie dane, aplikacje i systemy, rozwiązania Acronis zostały zaprojektowane z myślą o pięciu wektorach cyberochrony – bezpieczeństwie, dostępności, prywatności, autentyczności i zabezpieczeniach (SAPAS).

Tworzenie raportu Acronis o cyberzagrożeniach 2020

Raport Acronis Cyberthreats 2020 opiera się na analizie danych o atakach i zagrożeniach zebranych przez globalną sieć Acronis Cyber ​​Protection Operations Centres (CPOC), które monitorują i badają cyberzagrożenia przez całą dobę. Dane o złośliwym oprogramowaniu zostały zebrane z ponad 100.000 unikalnych punktów końcowych na całym świecie, na których działa Acronis Cyber ​​Protect, który został uruchomiony w maju 2020 r. i zawiera informacja na temat ataków wykrytych między czerwcem a październikiem tego roku.

Pełny raport zawiera szczegółowe informacje:

  • Najważniejsze trendy w zakresie cyberbezpieczeństwa i cyberzagrożeń, które zaobserwowano w CPOC w 2020 r.
  • przegląd rodzin złośliwego oprogramowania i statystyk ataków,
  • szczegółowe omówienie najniebezpieczniejszych grup oprogramowania ransomware,
  • luk w zabezpieczeniach, które przyczyniają się do udanych ataków,
  • pełna prognoza i rekomendacje na 2021 rok z obszaru cyberbezpieczeństwa.
Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także