Konferencje

"Zadzwoń do mamy" – nowa aktualizacja od Google

Najnowsza aktualizacja Androida przybliża nas do całkowicie bezdotykowego sterowania telefonem. Google wprowadziło właśnie aktualizację, która stanowi duży krok w stronę efektywnego głosowego sterowania telefonem, bowiem dzięki niej możemy już w zasadzie bezdotykowo dzwonić do najbliższych, wybierając głosowo ich numer.
Wyszukiwanie głosowe w Google nie będzie już jedynie usprawniało procesu wyszukiwania informacji on-line, ale usprawni ono naszą obsługę telefonu. Nowa aktualizacja Androida pozwala na wydawanie komend głosowych, aby smartfon sam wybrał numer do wyznaczonej osoby. Coś za coś – Google pozwoli nam na wybieranie głosowe, pod warunkiem, iż poinformujemy go, który numer telefonu należy do danego członka rodziny. Aby nowa funkcjonalność działała, niezbędne jest bowiem przypisanie do kontaktów naszej relacji z daną osobą. Google nie rozpoznaje naszych osobistych nazw kontaktów, ale ogólne polecenia jak „call mom” czy „call dad” („zadzwoń do mamy”, „zadzwoń do taty”).
Nowo wprowadzona funkcja na razie wydaje się bardzo prosta i może nie ułatwi nam codziennego funkcjonowania w sposób znaczący, ale jeśli Google nadal będzie szło w tym kierunku, już wkrótce nasze sterowanie telefonem może opierać się w głównej mierze na komendach głosowych, a my coraz rzadziej będziemy zmuszeni fizycznie wskazywać konkretne funkcje. Nowoczesne sterowanie głosowe, jakie oferuje nam Google, w żaden sposób nie przypomina komend głosowych starej daty, kiedy to pięciokrotnie musieliśmy powtórzyć daną formułę, aby telefon zrozumiał, o co nam chodzi.
Opcja głosowego wybierania dostępna jest na razie jedynie w języku angielskim. Znając jednak Google, na pewno nie zapomniano o użytkownikach nie-anglojęzycznych i już wkrótce możemy spodziewać się poszerzenia aktualizacji, aby każdy mógł korzystać z nowej funkcjonalności.
Źródło:
http://www.theverge.com/2014/2/12/5403876/android-voice-search-by-relationship
Zdjęcie:
venimo © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Zobacz także