Konferencje

Zagraj to jeszcze raz! – szukamy dobrego komputera do gier.

Każdy komputer jest narzędziem wielofunkcyjnym – niemal z samej definicji przeznaczony jest do wykonywania wielu różnych często w ogóle nie powiązanych ze sobą tematycznie zadań. Taka już jest jego natura i zamysł projektantów, że komputery mają się nadawać do wszystkiego – edytor tekstu, odtwarzacz filmów i muzyki, narzędzie do rozrywki, gier oraz szeregu działań związanych z pracą. 

Jeśli jednak coś jest zaprojektowane do wszystkiego, najczęściej nadaje się do niczego. To truizm, ale żyjemy w czasach specjalizacji i ta informacja już dawno dotarła do producentów sprzętu komputerowego. By wzmocnić swoją pozycję na rynku, osiągnąć sukces podbijając kolejne rynki, zaczęto tworzyć serie komputerów, które miały sprostać wąskim specjalizacjom – laptopy biznesowe, komputery osobiste, komputery gamingowe.

Dziś przyjrzyjmy się jakie cechy powinien mieć dobry komputer gamingowy – tego co go powinno charakteryzowa, jak powinna wyglądać jego specyfikacja sprzętowa i czy warto podejmować się konfiguracji takiego sprzętu samemu czy może jednak sensowne jest zaufanie producentom dowiecie się z TEGO tekstu.

Tutaj omówimy ogólną charakterystykę profilu dobrego komputera, którego głównym przeznaczeniem będzie sprostać rosnącym wymaganiom rynku gier i przynosić sporo frajdy graczom.

W co zatem powinien być uzbrojony komputer by nie zawiódł nas w trakcie rozgrywki?

Zacznijmy od procesora – absolutnym minimum powinna być jego 2 rdzeniowa wersja, która zapewnić powinna komfort gry w przypadku większości gier. Faktem jest, że na obecnym etapie rekomendowana są już procesy 4 rdzeniowe, głównie ze względu na to, że podwójny rdzeń nie zawsze jest w stanie obsłużyć wydajnie gry o bogatej grafice co zakłóca znacząco płynność rozgrywki.

Skoro o grafice mowa nie sposób nie wspomnieć o karcie graficznej – ten duet: procesor + karta graficzna to zawsze główna oś sporu graczy. Jak dobrać i skomponować te dwa kluczowe elementy, na jakich producentów postawi, jaką taktykę konfiguracji obrać – pomysłów na to jest tyle ile głosów w tej dyskusji. Przyjmijmy jednak, że dobrym rozwiązaniem będzie wybór wydajnej karty graficznej z serii GeForce GTX/RTX lub Radeon RX.

Do kompletu dodajmy wydajny i szybki dysk SSD oraz pamięć RAM której nigdy nie jest za dużo – obecnym standardem jest RAM na poziomie 8 GB, ale jeśli jest możliwość powiększenia tych zasobów o kolejne GB, to jest to z pewnością rekomendowane rozwiązanie.

W pogoni za gigabajtami i hercami często zapominamy o kwestiach pozornie prozaicznych, które jednak mają ogromne znaczenie nie tylko dla rozgrywki, ale dla samej kondycji naszego sprzętu i jego bezpieczeństwa. Dobre chłodzenie podzespołów komputera to kwestia tak samo istotna jak wydajność procesora czy karty graficznej. Nawet najlepszy ale przegrzewający się sprzęt podatny będzie na awarie i uszkodzenia, czego z pewnością chcielibyśmy uniknąć.

Więcej na ten i inne tematy dotyczące konfiguracji komputera dowiesz się odwiedzając stronę www.lenovozone.pl

Udostępnij
Zobacz także