Konferencje

Co ma do zaoferowania Duo, czyli nowy video komunikator od Google?

Wydawałoby się, że w app store’ach mamy już pod dostatkiem komunikatorów umożliwiających prowadzenie rozmów video. Do ich grona dołączyła jednak dedykowana tego typu formie kontaktu aplikacja Duo stworzona przez Google. Czy nowa apka jest warta miejsca w pamięci naszych smartfonów? Przynajmniej w teorii – jak najbardziej.

Powrót do korzeni

Główny atut nowego komunikatora od Google stanowić ma prostota. Na samym początku aplikacja prosi użytkownika o podanie numeru telefonu i w oparciu o numery telefoniczne zapisane na karcie sim lub w urządzeniu, tworzy listę kontaktów do video-rozmów. Dzięki temu użytkownik nie musi nigdzie się logować, a do znajomych zadzwoni w parę sekund po włączeniu aplikacji. Przed nawiązaniem połączenia z osobą, która nie zainstalowała jeszcze Duo, konieczne jest wysłanie jej SMS-a z linkiem do pobrania aplikacji. W trakcie samej rozmowy na ekranie widnieją już tylko dwa przyciski odpowiedzialne za wyciszenie dźwięku i zmianę kamery. Właśnie dzięki tej prostocie i szybkości działania, Duo mogłoby właściwie zastąpić standardowe dla telefonów dzwonienie przez sieć komórkową równie wygodnym nawiązywaniem internetowych połączeń „jeden na jeden”.

Podglądnij kto do ciebie dzwoni

Oprócz udoskonalania standardowych funkcji video-komunikatora Duo wprowadza także innowacyjny pomysł jakim jest bez wątpienia funkcja Knock-knock. Pozwala ona zobaczyć na żywo przez 30 sekund dzwoniącego do nas znajomego, jeszcze przed tym nim odbierzemy połączenie. Dzięki temu osoba próbująca się z nami skontaktować, już na tym etapie będzie mogła dać nam znać o czym chce porozmawiać, a my zobaczymy co nas czeka i ewentualnie zrezygnujemy z rozmowy.
https://www.youtube.com/watch?v=CIeMysX76pM

Duo dostosuje jakość video do szybkości połączenia

Twórcy Duo chwalą się także, że aplikacja nie będzie wymagała od użytkownika szybkiego połączenia internetowego, a w razie problemów z wolniejszą siecią sama dostosuje rozdzielczość video tak, by utrzymać stabilność połączenia (a w najgorszych przypadkach zostawi nas jedynie z połączeniem audio). Zaletą Duo ma być także automatyczne przełączanie się między wykorzystaniem sieci bezprzewodowych i danych komórkowych, bez przerywania video-rozmowy. Te właściwości komunikatora Google z pewnością ułatwią korzystanie z niego w drodze przy zmieniających się warunkach dostępu do sieci. Oczywiście Google zaręcza także, że rozmowy prowadzone przez Duo będą szyfrowane, a nasze dane w pełni bezpieczne.

Pierwsze opinie użytkowników są bardzo pozytywne

Na razie jeszcze nie wszyscy użytkownicy mogą przetestować Duo w praktyce, jednak w teorii, prostota działania, łatwość importowania kontaktów, funkcja knock knock i kontrola jakości połączenia internetowego brzmią jak przepis na odnoszący sukces komunikator mobilny. Aktualnie apka znajduje się na etapie wdrażania do app storów i zbiera naprawdę pochlebne opinie od pierwszych użytkowników (około 4,5 na 5 w Google Play). Komunikator już niedługo powinien oficjalnie pojawić się w polskim iOS (od wersji 9) jak i na Androidzie (od wersji 4.3).
Źródło:
www.googleblog.blogspot.com
www.techcrunch.com

Udostępnij
Zobacz także