Konferencje

Zdjęcia, filmy i rozmowy grupowe w SMS-ach mogą stać się standardem dzięki Google

W dobie mobilnych komunikatorów tekstowych SMS-y stały się w niektórych kręgach przeżytkiem. Wciąż korzysta z nich jednak zdecydowana większość Polaków. Są szybkie i proste, ale oprócz tekstu, dotychczas za ich pomocą komfortowo mogliśmy przesłać co najwyżej emotikonę. Sytuację tą planuje zmienić Google, które wprowadza na smartfony z Androidem nowy, uniwersalny i multimedialny standard SMS-ów Rich Communication Services.

SMS-y jak komunikator internetowy. Wreszcie

RCS zaoferuje użytkownikom Androida zupełnie nowe dla SMS-ów możliwości takie jak:

  • przesyłanie zdjęć i wideo w wysokiej rozdzielczości (100 razy większych niż to możliwe w dzisiejszych MMS-ach),
  • wygodne tworzenie rozmów grupowych (dotychczas dostępne jedynie w MMS-ach).

Dzięki RCS SMS-y otrzymają też właściwość znaną dobrze z komunikatorów internetowych – poinformują nadawcę o dostarczeniu wiadomości i wyświetleniu jej przez odbiorcę, a także o wprowadzaniu przez rozmówcę treści.
rcs-launch_android

Z nowych SMS-ów skorzystają najpierw klienci sieci Sprint

Mountain View zapowiadało wdrożenie nowego standardu już we wrześniu roku 2015, kiedy przejęło platformę Jibe, wspierającą starsze wersje RCS. Pierwszym operatorem komórkowym, który dzięki pomocy Google wprowadzi RCS będzie amerykański Sprint. Klienci sieci Sprint zdobędą dostęp do nowych funkcji SMS-ów za pośrednictwem przeprojektowanej aplikacji Messenger dostępnej na Androidzie (od wersji4.4 KitKat w górę). Użytkownicy Sprinta korzystający z telefonów LG lub linii Nexus i Pixel automatycznie uzyskają aktualizację Messengera do standardu RCS. Pozostali użytkownicy powinni zaktualizować go ręcznie ze sklepu Play (wymagane jest również, by aplikacja Messenger stała się domyślnym programem do SMS-ów).

Google wspiera SMS-y i jednocześnie próbuje zawalczyć na rynku komunikatorów

To nieco dziwne, że mimo wypuszczenia własnego komunikatora Allo, wykorzystującego do połączeń numer telefonu drugiego użytkownika, Google wciąż stara się wspierać i unowocześniać standard SMS, zamiast postawić jednoznacznie na sieć internetową. Upowszechnienie RCS zależeć będzie w dużej mierze od samych operatorów komórkowych, których jest przecież na świecie całe setki. Wszyscy główni dostawcy musieliby zdecydować się na wprowadzenie tego standardu.
Od roku 2017 wszystkie telefony z sieci Sprint będą już obsługiwały RCS. Google zapowiada, że w najbliższych miesiącach rozszerzy swoje wsparcie dla tego standardu na innych operatorów komórkowych. Ciężko powiedzieć jednak czy i kiedy RCS pojawi się u polskich dostawców.
Źródło:
www.techcrunch.com
www.blog.google
Zdjęcie:
www.pexels.com

Udostępnij
Zobacz także