Konferencje

5G wymóg dla gracza?

5G to nowoczesna technologia, która w dużej mierze odkrywa przed nami nowy potencjał osiągania najlepszych wyników w naszych ulubionych grach mobilnych, ale też tych tradycyjnych, rozgrywanych na konsolach czy komputerach stacjonarnych. Czy faktycznie 5G to wymóg dla gracza? Jak znaleźć internet, który spełni wszystkie wymagania gamera?

Internet dla gracza – jaki musi być?

Na samym początku warto zastanowić się, jakie wymogi musi spełnić internet dedykowany zapalonym graczom, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez spędzenia kilku godzin przed ekranem ulubionego tytułu. Na czym zależy nam najbardziej? Oczywiście na stabilności łącza oraz szybkości internetu. To, jak powszechnie wiadomo, stanowi najważniejszy punkt, od którego w dużej mierze zależy, czy nasza rozgrywka będzie płynna, czy wysyłanie i pobieranie danych będzie realizowane bez opóźnień i czy my, jako gracze będziemy w stanie konkurować z innymi przeciwnikami, którzy wyposażyli się w możliwie jak najszybsze łącze internetowe.

Wydawać by się mogło, że to światłowód obecnie wiedzie prym w dziedzinie najbardziej wydajnego połączenia internetowego. Po części to prawda, jeśli nie bierzemy pod uwagę nowoczesnej technologii 5G. Ta na dobre zrewolucjonizuje nasze podejście do tego, czym tak naprawdę jest szybkie i stabilne połączenie internetowe. Wracając jednak do światłowodu – jest to świetne rozwiązanie, pod warunkiem jednak, że swoją pasję do grania rozwijamy jedynie w zaciszu domowym. Co jednak gdy przyjdzie nam wyjechać na kilka dni? Z jakiego internetu będziemy korzystać wtedy? To pytanie, które trzeba sobie zadać, jeśli nie chcemy od samego początku ograniczać się jedynie do grania we własnym domu.

Szybkość łącza – 5G to dzisiaj lider klasyfikacji

Już dzisiaj z łatwością możemy ocenić, który wariant łącza internetowego będzie najlepszy dla osób, które na co dzień, czy to w ramach swoich zainteresowań, czy to jako praca zajmują się gamingiem. 5G to niekwestionowany lider na rynku, który pod praktycznie każdym kątem przewyższa poprzednie generacje. Czy mamy na to twarde dane?

Oczywiście, że tak. Prędkość transferu to nawet 20 GB/s pobierania oraz 10 GB/s wysyłania, choć są to dane teoretyczne, do których dopiero dążymy. Już teraz operator OTVARTA oferuje nam internet mobilny 5G o szybkości do 600 MB/s, co i tak stanowi rewolucyjne osiągi w obliczu tego, do czego przyzwyczajeni zostaliśmy w przeszłości. Warto wspomnieć jeszcze o opóźnieniach, a raczej ich braku w przypadku sieci 5G. Zgodnie z badaniami, średnie maksymalne opóźnienie przy transferze danych nie powinno przekroczyć 4 ms. To idealne warunki dla wspólnego grania z innymi ludźmi na całym świecie. 

By całkowicie przekonać nas do sieci 5G, warto wspomnieć jeszcze o przepustowości internetu. W przeszłości internet w generacji 2G, 3G czy 4G operował na pasmach częstotliwości od 800 do 2600 MHz. Każdy operator współdzielił te pasma pomiędzy różnymi technologiami. Jaki był tego skutek? Oczywiście spore przeciążenie sieci i jej wpływ na wydajność internetu. W przypadku sieci 5G już w niedługim czasie planuje się udostępnienie nowych częstotliwości zarezerwowanych jedynie dla technologii 5G, co dla nas oznacza nadzwyczajną wydajność i brak jakichkolwiek problemów z wydajnością.

Co zatem wybrać – 5G czy światłowód?

Jaki wariant powinien być zatem wybrany przez gracza? Czy światłowód wystarczy? A może jednak 5G oferowane przez nielicznych operatorów, w tym OTVARTA

Nie ulega wątpliwości, że sieć bezprzewodowa nowej generacji to rewolucja i krok naprzód w rozwoju technologicznym. Choć teoria mówi o transferze 10 gigabajtów, to jeszcze na tak wczesnym etapie nie możemy liczyć na tak imponujące osiągi. 

Wiele osób sięga więc po światłowód, tratując to rozwiązanie jako stabilne, nieograniczone pod względem transferu. To niezwykle ważne dla osób, które notorycznie ściągają nowe gry oraz aktualizują te dotychczas zainstalowane. Co jednak, gdy przyjdzie nam wybrać się na weekend, tydzień, czy dłuższy urlop w inne miejsce? Czy tam też możemy liczyć na takiej jakości internet? 

Jeśli zależy nam na możliwie jak największej wydajności łącza internetowego i dużej elastyczności względem miejsca korzystania z internetu, to właśnie internet 5G będzie rozwiązaniem idealnym. Technologia 5G świetnie sprawdza się, gdy nie chcemy ograniczać się jedynie do gry na komputerze stacjonarnym i czerpiemy dużo przyjemności z gry na smartfonach i laptopach. 

Gdzie znaleźć ofertę internetu mobilnego 5G? 

Jak znaleźć idealną ofertę internetu mobilnego 5G? To na ten moment duże wyzwanie, głównie ze względu na fakt, że wyjątkowo mała liczba operatorów oferuje nam teraz dostęp do tej innowacyjnej technologii. 

Sieć komórkowa OTVARTA, jako pierwszy operator MVNO w Polsce, już w maju 2020 roku postanowiła pójść w stronę innowacyjności i rozszerzyć ofertę o standard dostępu do sieci w technologii 5G. Zasięg sieci 5G jest coraz większy, a już dzisiaj obejmuje ponad 160 miejscowości we wszystkich województwach. To jednak nie koniec. Już niedługo standard 5G obejmie nawet połowę mieszkańców Polski a w dalszym stadium w planach jest całkowite objęcie zasięgu na całą Polskę. Nie ma więc co czekać – już teraz 5G OTVARTA może być na wyciągnięcie ręki.

5G – przyszłość gamingu 

Już teraz widzimy, jak bardzo sieć 5G sprawdza się w przypadku osób, które często korzystają z dobrodziejstw nowoczesnej rozrywki. 5G zapewnia nam ogromne możliwości, elastyczność gry na dowolnym urządzeniu mobilnym, a także niespotykaną wcześniej stabilność łącza. 

Choć już teraz wielu graczy mogło w komfortowy sposób korzystać z dobrodziejstw gier online, to jednak zdarzało się, że zbyt duże zainteresowanie powodowało znaczne spowolnienie łącza. 5G eliminuje takie sytuacje i zagwarantuje nam warunki idealne do grania, streamowania i komunikowania się z innymi graczami jednocześnie. To wszystko przy maksymalnym opóźnieniu 10ms. Czy zatem 5G to wymóg dla gracza? Już niedługo nie będziemy mogli wyobrazić sobie grania online bez wsparcia nowoczesnej technologii 5G. 

Udostępnij
Zobacz także