W swojej najnowszej książce Profesor Krzysztof Rybiński oraz Jarosław Królewski zagłębiają temat wpływu AI na przyszłość biznesu i społeczeństwa. Publikacja przedstawia innowacyjne strategie technologiczne oraz wnioski dotyczące roli merytokracji wspartej przez AI.
Kontekstem do napisania książki posłużyła obecna sytuacja na rynku. Niemal każda firma na świecie będzie musiała poczynić w ciągu najbliższych kilku lat inwestycje związane ze sztuczną inteligencją, które zdecydują o ich konkurencyjności na rynku. To nowy i szeroko rozwijający się trend, o czym świadczą liczne projekty prowadzone przez międzynarodowe korporacje wsparte również światową rewolucją, którą było upublicznienie przez OpenAI narzędzia ChatGPT.
Wśród powszechnie znanych badań i eksperymentów obecnie prowadzonych na świecie najciekawsze skupiają się na poprawie działania oraz niestandardowym zastosowaniu algorytmów oraz nowatorskim zastosowaniem sztucznej inteligencji w praktyce.
Książka jest esejem o możliwościach współczesnego świata, biznesu i nauki napędzanego technologiami. Publikacja otwiera oczy i serca na projekty wrażliwe i ważne społecznie. Autorzy piszą o sprawach doniosłych, systemowych, inżynieryjnych i niezmiernie istotnych dla naszej przyszłości nie zapominając o pewnych ryzykach związanych ze sztuczną inteligencją oraz uczeniem maszynowym.
Publikacja pozwala zrozumieć czytelnikom na czym polega w prosty sposób praca ze sztuczną inteligencja, jakie są podstawy sieci neuronowych w czym może pomóc uczenie maszynowe, jak historycznie wyglądała praca z przetwarzaniem bogatych baz danych.
Książka jest również drogowskazem na przyszłość, pozwala zrozumieć, w którą stronę będzie podążać współczesny świat, jakie wyzwania stoją przed nami w sferze zawodowej jak i prywatnej.
Publikacja „Algokracja. Jak i dlaczego sztuczna inteligencja zmienia wszystko?” ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN.
___________________________________________________________________________
O Autorach
Prof. dr hab. Krzysztof Rybiński
Były pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego; Pracował jako konsultant Banku Światowego, główny ekonomista i dyrektor zarządzający w trzech bankach, wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, członek Komitetu Ekonomiczno-Finansowego UE, członek Komisji Nadzoru Finansowego, zastępca gubernatora Banku Światowego z ramienia Polski, członek rad nadzorczych kilku spółek sektora finansowego oraz partner w Ernst & Young Poland. Były rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula, a także rektor Uniwersytetu Narxoz w Kazachstanie. W latach 2018–2020 Chief Ideator w Synerise. Autor wielu publikacji naukowych i prasowych w zakresie ekonomii, finansów i uczenia maszynowego. W 2012 roku w ankiecie przeprowadzonej wśród polskich liderów biznesu został uznany za najbardziej wpływowego polskiego ekonomistę.
Jarosław Królewski
Prezes zarządu i założyciel Synerise, jednej z najbardziej zaawansowanych spółek technologicznych na świecie w dziedzinie sztucznej inteligencji i big. W przeszłości stypendysta programów naukowych i sportowych na AGH, w młodości laureat m.in. stypendium przyznawanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 2010 roku zajmuje stanowisko wykładowcy i pracownika naukowego na AGH w Krakowie (prowadząc zajęcia m.in. na Wydziale Humanistycznym AGH oraz Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej), gdzie w wieku 23 lat współtworzył nagradzane kierunki studiów własnego autorstwa, takie jak Social Informatics, E-Economy czy Digital Marketing. W 2019 roku wyróżniony za osiągnięcia nagrodą „Absolwent AGH” – za pracę oraz osiągnięcia już jako absolwent AGH. Jest również współpomysłodawcą studiów doktoranckich z dziedziny data science na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Mentor sieci Polskiego Funduszu Rozwoju, Członek Rady Fundacji „Platforma Przyszłości Przemysłu”. Ukończył dwa kierunki studiów (informatykę i socjologię), obecnie w trakcie interdyscyplinarnego doktoratu. Panelista i uczestnik wielu konferencji branżowych (World Economic Forum w Davos, Impact CEE, IDC Predictions, Futurecom), wykładowca gościnny na polskich i zagranicznych uniwersytetach oraz speaker międzynarodowych konferencji rządowych, takich jak World Government Forum w Dubaju. Autor publikacji, w tym bestsellerowych ukazujących się w ramach Wydawnictwa Naukowego PWN. Pomysłodawca i twórca programu edukacyjnego AI Schools dla szkół i przedszkoli w zakresie sztucznej inteligencji. Na co dzień również większościowy właściciel i prezes zarządu klubu piłakarskiego TS Wisła Kraków SA.
___________________________________________________________________________
Fragment
„Wstęp, czyli dlaczego napisaliśmy tę książkę”
[…] Technologie pozwalają nam jak nigdy dotychczas współtworzyć świat, którego jesteśmy częścią, sprawiają, że odgrywamy rolę – parafrazując informatyczne terminy – administratora rzeczywistości zamiast być tylko jej konsumentem. Przyszłość, niezależnie od segmentu, rynku, kraju czy gospodarki, będzie zdominowana przez merytokrację wspieraną przez sztuczną inteligencję. Marzy nam się, aby obecna sztuczna inteligencja została zastąpiona tą powszechną. Dziś przełamujemy konwencje i ograniczenia mowy. Technologia przywraca głos ludziom, którzy nie mówią, a słuch tym, którzy nie słyszą. Ale to nie wszystko. Technologie otwierają przed wszystkimi świat niezależnie od statusu materialnego, pochodzenia czy przekonań.
Jesteśmy członkami wielkiej globalnej sieciowej rodziny, która niezależnie od nas próbuje replikować schematy życia społecznego w globalnej sieci komputerowej. Ten nowy system powiązań człowieka i technologii zaczyna się samoregulować i napędzać nowy skok cywilizacyjny. Nauka przeżywa rozkwit, wspiera rozwój biznesu i kreuje nową epokę techno- oświecenia. Ale mamy także neoromantyzm, który przejawia się w dążeniu do doskonałości i jest świetną metaforą naszych marzeń i pragnień. Niniejsza książka z jednej strony jest esejem o możliwościach współczesnego świata biznesu i nauki napędzanego technologiami, ale również ma otwierać oczy i serca na projekty wrażliwe i ważne społecznie. Mówimy o sprawach doniosłych, systemowych, inżynieryjnych i niezmiernie istotnych dla naszej przyszłości.
Ale mówimy też o tym, jak zmieni się życie każdego z nas. Sztuczna inteligencja towarzyszy nam codziennie, mimo że często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Dzień przysłowiowego Jarka Kowalskiego już dzisiaj może wyglądać tak. Rano budzi nas radio, leci przyjemna muzyka, która idealnie trafia w nasz gust i pasuje do zimnego jesiennego poranka. Została wybrana specjalnie dla nas w serwisie Pandora lub Spotify z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji, które uwzględniają zarówno trendy popularności, jak i nasze osobiste preferencje, których serwis dostarczający muzyki się nauczył. Podczas śniadania przeglądamy najnowsze informacje na smartfonie i newslettery, spersonalizowane specjalnie dla nas na podstawie często odwiedzanych przez nas stron. Gdy sprawdzamy najnowsze wiadomości na Facebooku lub LinkedIn, o ich wyborze również zadecydowały zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego.
Temperatura w mieszkaniu jest idealna, ponieważ inteligentne termostaty firmy Nest automatycznie dopasowują temperaturę do warunków pogodowych i do naszych osobistych preferencji. Z sąsiedniego pokoju dobiega cichy szum, to autonomiczny odkurzacz rozpoczął codzienne odkurzanie, dzięki oprogramowaniu które wykorzystuje sztuczną inteligencję umie rozpoznawać topografię mieszkania i automatycznie zwiększa siłę ssania po wjechaniu na dywan. W podziemnym garażu wsiadamy do samochodu i ruszamy do pracy. […]
Fragment z książki „Algokracja. Jak i dlaczego sztuczna inteligencja zmienia wszystko?” K. Rybiński, J. Królewski