Konferencje

Allegro w blokach startowych do starcia z Amazon.pl?

Gdy Amazon zapowiedział uruchomienie polskiej platformy e-commerce oraz ujawnił podpisanie umowy z InPostem, to Allegro zdradziło też swoje plany.  „Nasza” platforma ma ambitne plany rozwoju, w 2019 roku wydano na inwestycje około 700 mln PLN. Allegro podało, że pod Warszawą powstaje nowe centrum logistyczne, które będzie obsługiwało zamówienia sprzedawców na platformie. 

Skupienie asortymentu w jednym miejscu spowoduje usprawnienie procesu wysyłki, pozwoli na przechowywanie produktów i ich pakowanie. Dzięki temu Allegro będzie mogło dostarczać produkty tego samego dnia lub dzień później. 

Platforma ma w planach zatrudnić 1200 pracowników. Centrum logistyczne powstanie w sąsiedztwie Grodziska Mazowieckiego, na terenie parku logistycznego A2 Warsaw Park. 

Jest to ciąg hal produkcyjnych i magazynowych, które widać po prawej stronie autostrady A2 po wyjeździe z Warszawy w kierunku Poznania. Panattoni Europe, czyli właściciel magazynów podpisał już umowę wynajmu magazynu o powierzchni 36 500 m2, przy czym około 35 100 m2 będą zajmowały same magazyny!

Reszta zostanie przeznaczona na biura i strefę relaksu dla pracowników. Docelowo powierzchnia magazynu logistycznego ma wynosić 65 300m2 razem z mechanizmem wewnętrznych antresol, które zwiększą powierzchnię magazynowania. 

Allegro ma w planach wprowadzić urządzenia automatyzujące cały proces obsługi zamówień, spowoduje to przyspieszenie realizacji zamówień oraz zoptymalizuje koszty. 

Będą to między innymi systemy zarządzania magazynem oraz systemy przenośników i skanerów towarów. 

Szybsze dostawy, niższe koszty, większe obroty 

Allegro około 80% zamówień realizuje w 1-2 dni roboczych. Uruchomienie centrum logistycznego ma na celu przyspieszenie procesu obsługi zamówień i wysyłki. W tym roku król polskiego e-commerce planuje uruchomienie usługi logistycznej dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż w serwisie Allegro. Będzie ona obejmować pełną obsługę i realizację zamówień – przechowywanie, wysyłkę a także zwroty. 

Działania te są wsparciem dla sprzedawców, ponieważ nie będą oni musieli inwestować w pracowników, magazyny oraz obsługę logistyczną. 

Wyręczy ich także w okresie świąt bożonarodzeniowych, kiedy to ruch jest wzmożony i często przedsiębiorcy musieli korzystać z pomocy pracowników sezonowych. Dodatkowo Allegro postawiło na ekologię i zdecydowano się na instalację 20 gniazdek do ładowania elektrycznych samochodów. Planuje się także wiaty dla rowerzystów i zatokę autobusową ułatwiającą transport pracowników z okolicznych miast.

Wszystkie działania mają na celu przyspieszenie procesu logistycznego i przygotowanie się na konkurencję z amerykańskim gigantem – Amazonem. Działania, które wprowadza Allegro od lat działają u jego konkurenta i optymalizują proces wysyłki powodując niższe koszty i wyręczenie sprzedawców, którzy wówczas skupiają się tylko na promocji swojego sklepu na platformie. 

Udostępnij
Zobacz także