Konferencje

Aplikacja mObywatel ma już 2 miliony użytkowników

Aplikację mObywatel zainstalowało już ponad 2 miliony użytkowników. Z profilu zaufanego, który pozwala m.in. na logowanie w aplikacji, korzysta natomiast 9 milionów obywateli.

Liczba użytkowników zwiększyła się o ponad milion.

Aplikacja mObywatel ma już 2 miliony 51 tysięcy użytkowników na urządzeniach mobilnych z systemami Android oraz iOS. Minister Marek Zagórski pochwalił się, że dokładnie rok temu korzystało z niej 892 tys. osób co w świetle obecnych statystyk oznacza przyrost o ponad milion. W październiku aplikacja skończyła też równe 3 lata.

Można spodziewać się, że pandemia w jakimś stopniu przysłużyła się popularności rządowej aplikacji. Zapewne wpływały na nią również atrakcyjne funkcje takie jak e-recepta, mTożsamość oraz nowe mPrawoJazdy, które pozwalają załatwić niektóre sprawy urzędowe, bez tzw. „plastiku”.

Samą aplikację opisaliśmy już kilkukrotnie m.in. tutaj i tutaj. Przez ostatni rok mObywatel doczekał się odświeżonego interfejsu oraz nowych funkcjonalności.

Recepty i prawo jazdy w smartfonie

Od 5 grudnia 2020 roku w mObywatelu znajdują się mPrawoJazdy. Choć obecnie noszenie ze sobą tradycyjnego dokumentu nie jest obowiązkowe, to mPrawoJazdy dają szybki dostęp do informacji z tzw. CEPIKu, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W aplikacji znajduje się również wirtualna karta pojazdu czy licznik punktów karnych.

W mObywatelu wyświetlimy też e-recepty wypisane przez lekarzy. Wystarczy pokazać przypisany do nich kod QR w aptece aby skorzystać z recepty.

Odświeżony interfejs mObywatela

Interfejs mObywatela odświeżono w listopadzie 2020 roku. Przypomina on teraz pulpit z aplikacjami. Pozwala na wybór kolejności usług oraz zwiększanie i zmniejszanie ikon, co jest miłym ukłonem w stronę większej dostępności aplikacji np. dla seniorów. Na nowych użytkowników czeka też krótki „onboarding”, który prezentuje funkcjonalności mObywatela.

Za funkcjonowanie aplikacji odpowiada dział „cyfryzacja” w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (wcześniej Ministerstwo Cyfryzacji). mObywatel jest dostępny na urządzeniach z iOS i Android. Do aplikacji można logować się profilem zaufanym, a następnie ustawić logowanie biometryczne np. odciskiem palca lub kodem PIN.

Źródło: www.gov.pl

Udostępnij
Zobacz także