Alergię można określić jako patologiczną odpowiedź tkanek na oddziaływanie różnych, obcych substancji, które w medycynie określa się alergenami. Stan ten może być łagodny, jak w przypadku kataru czy łzawienia, aż po zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny, a nawet śmierć. Twórcy aplikacji mobilnych wychodzą naprzeciw temu, tworząc oprogramowanie, które pomaga w funkcjonowaniu alergików.
Reakcja natychmiastowa i reakcja późna
Reakcja natychmiastowa polega na automatycznej odpowiedzi organizmu na alergen. Intensywność i charakter reakcji jest bardzo różny, może być lokalny i objawiać się pod postacią pokrzywki albo świądu. Może też obejmować cały organizm, czego efektem jest wstrząs anafilaktyczny, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Alergenami wywołującymi najczęściej gwałtowne reakcje są antybiotyki, zwłaszcza penicylina, jady owadów, głównie pszczół, osy i szerszenia, orzechy, ryby, lateks oraz białka obce – przykładowo surowice odpornościowe. Reakcja opóźniona jest zdecydowanie mniej znana, występuje u około 50% populacji alergików. Przybiera ona podobną formę reakcji natychmiastowej, jednak osiąga największe nasilenie od około 6-10 godzin od kontaktu z alergenem, a ustępuje po 12-24 godzinach. Reakcja może dotyczyć skóry, błon śluzowych, górnych lub dolnych dróg oddechowych (oskrzela, płuca).
Objawy alergii
- Nos – obrzmienie śluzówki, nieżyt nosa, swędzenie nosa, wodnista wydzielina z nosa i napady kichania oraz zatkany nos;
- oczy – zapalenie spojówek, łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie;
- drogi oddechowe – świsty, skurcz oskrzeli, trudności z oddychaniem, kaszel bez cech ostrej infekcji, czasami pełnoobjawowy atak astmy;
- skóra – różnego rodzaju wysypki, egzema (wyprysk), pokrzywka, obrzęk przypominający; użądlenie owada;
- głowa – mało powszechne bóle głowy, uczucie ociężałości.
Kalendarz pyleń roślin w Polsce
Pyłek roślin to jeden z najczęstszych alergenów, ponieważ ich ziarna są pokryte białkami mogącymi wywoływać reakcje uczuleniowe. Charakterystyczną cechą schorzeń alergicznych wywołanych przez alergeny jest sezonowość występowania objawów. Powodem tego jest okres pylenia roślin:
- trawa, szczaw od maja do września;
- brzoza kwiecień;
- bylica od lipca do września;
- leszczyna luty;
- olsza od lutego do marca;
- topola od marca do kwietnia;
- jesion kwiecień;
- dąb przełom kwietnia i maja;
- babka, pokrzywa od maja do września;
- komosa od czerwca do września;
- ambrozja sierpień i wrzesień;
- Cladosporium (grzyb) – cały rok, lecz wzmożone pylenie występuje od maja do września;
- Alternaria (grzyb) od kwietnia do listopada (najmocniejsze pylenie odnotowuje się od czerwca do września).
Niewątpliwie z pomocą w tych okresach przychodzą aplikacje mobilne, które wspomagają funkcjonowanie alergikom w czasie pyleń roślin.
Najlepsze aplikacje mobilne dla alergików
„Nie kichaj” to aplikacja mobilna przeznaczona dla osób, które wzmagają się z alergią. Oprogramowanie pomaga w sprawdzaniu miejsc, gdzie pyłki roślin występują we wzmożonej ilości. „Nie kichaj” wymaga założenia konta. Podczas rejestracji, należy wybrać opcję czy jest się alergikiem, czy też lekarzem. W przypadku tego pierwszego aplikacja poprosi o podanie danych, takich jak imię, nazwisko, adres e-mail oraz odznaczenie roślin, które mogą wywoływać niepożądane reakcje. Opcja „lekarz” wymaga weryfikacji, która ma zapobiegać nadużyciom.
Link do aplikacji: https://www.niekichaj.pl/start
Podobną aplikacją do wyżej wspomnianej jest aplikacja „Apsik!”. Oprogramowanie cechuje się dobrze zaprojektowanym interfejsem, w którym każdy alergik znajdzie informacje na temat stężenia pyłków, zanieczyszczenia powietrza oraz pogodę. Po udostępnieniu lokalizacji, aplikacja na bieżąco informuje o pyleniu poszczególnych roślin, a dane te samoczynnie pobierane są ze stacji pomiarowych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych. „Nie kichaj”, jak i „Apsik!” udostępniają także bazę gabinetów lekarskich, które świadczą usługi alergologiczne. Dzięki tej drugiej aplikacji możemy umówić się nawet na wizytę. Oba oprogramowania dają możliwość prowadzenia dzienniczka, gdzie można wpisywać dane dotyczące alergii – przykładowo można monitorować, czy przepisane leki przez specjalistę łagodzą dolegliwości. Na uwagę zasługuje fakt, że dane te można skompresować i eksportować do PDF, co ułatwi wizytę w klinice alergologicznej.
Link do aplikacji: https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.apsik&hl=en&gl=US
„Zyrtec AllergyCast” to bezpłatna aplikacja na iOS oraz Android stworzona przez koncern farmaceutyczny, który zajmuje się produkcją leków na przeziębienie i alergię. Oprogramowanie pomaga minimalizować objawy, śledząc dzienny indeks pyłków i informując, kiedy stężenie ich w powietrzu jest wysokie. Aplikacja wyświetla także godzinowe oraz dziesięciodniowe prognozy pogody i alergii.
Link do aplikacji: https://www.zyrtec.com/allergy-forecast
Aplikacje pomagają nie tylko w walce z alergią
„Odetchnij Spokojnie” to swoisty partner w walce z alergią i astmą. System udostępnia przydatne informacje na temat wstrząsów anafilaktycznych i innych objawów oraz skutków, które mogą wystąpić u alergików. Po wybraniu regionu zamieszkania oprogramowanie wysyła komunikaty dotyczące pyleń dla wybranego miejsca. Dziennik objawów pozwala na systematyczną obserwację przebiegu alergii. Mapa pyleń to specjalnie opracowany system, dzięki któremu można sprawdzić stężenie alergenów w wybranych częściach Polski. Dodatkowo aplikacja posiada lokalizator placówek medycznych w najbliższej okolicy z funkcją połączenia telefonicznego z wybranym punktem.
Link do aplikacji: https://www.odetchnijspokojnie.pl/pobierz-aplikacje-odetchnij-spokojnie/
Na uwagę zasługuje opcja „powiadom bliskich”, która umożliwia w razie wstrząsu natychmiastowe połączenie się z europejskim numerem alarmowym, bądź wcześniej z wybraną osobą. Alergenami nie tylko są pyłki roślin, lecz także składniki w pokarmach, takie jak orzechy czy ryby. Na uwagę zasługuje także aplikacja „CaraCare”, która umożliwia zarządzanie dietą. System pomaga osobom z problemami trawiennymi takimi jak choroba Leśniowskiego- Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Dzięki możliwości śledzenia diety każdego dnia, możemy unikać produktów na które jesteśmy uczuleni.
Aplikacja oferuje także rozmowy z dietetykami i ekspertami z zakresu żywienia, pozwala skonstruować plan odżywiania a także oferuje liczne quizy i ćwiczenia. Twórcy oprogramowania otrzymali certyfikat produktu medycznego na terenie Unii Europejskiej.
Link do aplikacji: https://cara.care
Aplikacje mobilne dla alergików mogą nie być tak znane, jak inne oprogramowania – na przykład służące do doboru diety. Niemniej jednak mogą one skutecznie redukować objawy alergii, a osobom cierpiącym na takie dolegliwości ułatwić codzienne funkcjonowanie.