Konferencje

Apple pracuje nad platformą AR i VR dla nowych iPhone'ów?

Apple stara się pilnie strzec swoich sekretnych projektów. Czasem zmuszone jest jednak uchylić światu rąbka tajemnicy np. w przypadku zarejestrowanych przez firmę patentów. Jeden z nich, przyznany 14 marca, sugeruje, że Cupertino rzeczywiście pracuje na platformą VR/AR, którą wykorzysta w przyszłym iPhonie.

Nowy patent Apple to prawdopodobnie gogle VR/AR

Jednym z niewielu źródeł informacji na temat poczynań Apple, są pozyskiwane przez firmę patenty. To właśnie dzięki jednemu z nich wiemy, że Cupertino pracuje prawdopodobnie nad zdalnie sterowanym „hełmem wideo” do wirtualnej lub poszerzonej rzeczywistości, w którym osadza się iPhone’a służącego za ekran urządzenia.

Na pierwszy rzut oka headset przypomina więc standardowe rozwiązania takie jak gogle Gear VR od Samsunga lub Google Cardboard. Jednakże, ze względu na to, że nowe urządzenie będzie współpracować zapewne jedynie z iPhone’ami, Apple może pozwolić sobie na znacznie większy poziom integracji gogli z własnym smartfonem. Sam headset zostanie wyposażony w osobne podzespoły, a połączony i osadzony w nim iPhone poszerzy ich możliwości.
W patencie pojawia się też wzmianka o pilocie do obsługi gogli, przypominającym nieco pierwszego iPoda. Podobne urządzenie do zdalnego sterowania wykorzystało Google w swoim najnowszym headsecie VR – Daydream View.
Cały dokument patentowy można znaleźć pod tym adresem.

Apple spróbuje swoich sił wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości?

Według jednej z plotek, nad nową technologią związaną z AR pracuje ponad 1000 inżynierów Apple. Możliwe, że Cupertino skupi się właśnie na rozszerzonej, a nie jedynie wirtualnej rzeczywistości (VR). Wskazywałyby na to niedawne słowa Tima Cooka, który zachwalał możliwości AR w wywiadzie dla The Independent. Poza tym, na rynku znajduje się już wiele innych urządzeń VR, z którymi ciężko byłoby konkurować nowym graczom. Apple i tak podejmie pewnie walkę w tym obszarze.

Ale Tim Cook wierzy bardziej w AR

Z kolei rynek rzeczywistości rozszerzonej nie został jeszcze zagospodarowany. HoloLens Microsoftu oraz projekt Tango od Google nabierają dopiero wiatru w żagle. Cupertino zapewne zechce przyłączyć się do tego wyścigu. Dlatego prawdopodobne wydają się przewidywania, że opracowywane technologie zostaną wykorzystane już w następnej generacji iPhone’ów. Oznacza to, że przygotowywany przez Apple headset VR/AR mógłby pojawić się na rynku jeszcze w tym roku.

Nowy iPhone z kamerą wyposażoną w moduł podczerwieni

Z kolei analityk KGI Securities, Ming-Chi Kuo, donosił niedawno, że nowe smartfony Apple zostaną wyposażone w przednią kamerę z modułem podczerwieni, potrafiącą rozpoznawać twarze, siatkówkę oka oraz przestrzeń w 3 wymiarach (urządzenie ma działać na zasadzie podobnej do Kinecta w konsoli do gier Xbox One). Tego rodzaju technologie mogłyby znaleźć swoje zastosowanie w AR.Wygląda więc na to, że Apple przygotowuje się do wkroczenia w świat wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości na wielu frontach.
Via:
mashable.com
Źródło:
pdfpiw.uspto.gov
www.businessinsider.com
9to5mac.com/

Zdjęcia:
pdfpiw.uspto.gov/

Udostępnij
Zobacz także