Konferencje
Mobile Trends

Banki mogą zyskać przewagę dzięki sztucznej inteligencji

Według indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) w 2022 roku Polska pod względem digitalizacji zajęła 24. miejsce wśród 27 państw członkowskich UE. Sektor bankowy jest jednak w naszym kraju liderem we wprowadzaniu nowoczesnych cyfrowych rozwiązań. Digitalizacja branży jest napędzana przez konkurencję ze strony fintechów. Kluczową rolę w tym „wyścigu” może odegrać sztuczna inteligencja. Tradycyjne banki mogą zyskać olbrzymią przewagę dzięki danym o zachowaniach klientów, którymi dysponują. Czy będą potrafiły to wykorzystać?

Z usług bankowych online korzysta już ośmiu na dziesięciu użytkowników internetu w Polsce. Z badania Deloitte “Digital Banking Maturity 2022” wynika, że w porównaniu do innych branż, polski sektor bankowy szybko zdał sobie sprawę z kluczowej roli, jaką odgrywają nowoczesne rozwiązania IT. Wg raportu “Korzystanie z Internetu 2023” od CBOS Polska bankowość plasuje się w światowej czołówce najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji finansowych. Warto zwrócić uwagę chociażby na zintegrowanie usług publicznych w aplikacjach bankowych: można się z ich pomocą zalogować m.in. do profilu zaufanego czy Portalu Pacjenta. Sektor stara się szybko reagować na zmiany rynkowe, więc możemy się spodziewać, że szerokie wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji będzie kolejnym etapem w budowaniu przewagi konkurencyjnej w tej branży.

Innowacyjność z ostrożnością 

Z badania Red Hat Global Tech Outlook 2022, wynika, że dla branży finansowej chęć wdrażania innowacji stanowi główny priorytet w działaniach związanych z transformacją cyfrową. Dla tradycyjnych instytucji bankowych innowacyjność zawsze wiąże się  jednak z ryzykiem wynikającym z podlegania licznym regulacjom prawnym. Nie bez znaczenia jest również budowana latami reputacja. Startupy oferujące usługi finansowe mogą pozwolić sobie na odważniejsze wdrażanie nowych rozwiązań. Banki swoją pozycję na rynku budowały długo, mają więcej do stracenia i dlatego często do innowacji podchodzą z większą ostrożnością. Mogą jednak z powodzeniem konkurować z fintechami w zakresie nowoczesnych usług oferowanych klientom.

Automatyzacja odpowiedzią na wyzwania branży 

Wśród głównych wyzwań stojących przed sektorem bankowym, zwłaszcza w kontekście konkurencji ze strony fintechów, jest personalizacja usług i nadążanie za zmianami na rynku. Klienci oczekują 

dzisiaj produktów „skrojonych na miarę”, a ich potrzeby zmieniają się bardzo szybko. “Monitor Transformacji Cyfrowej Biznesu. Edycja 2023” od KPMG podaje, że ogromnym ułatwieniem dla branży jest w tym przypadku automatyzacja, z której korzysta nawet 79% firm z sektora finansowego w Polsce. Umożliwia ona specjalistom IT skupienie się na kreatywnych aspektach pracy, które pomagają budować pozytywne doświadczenia klientów. Automatyzacja środowisk IT pomaga również w spełnianiu wymogów regulacyjnych i utrzymywaniu zgodności z istniejącymi przepisami, m.in. w przygotowywanych raportach finansowych.

Własne modele SI = przewaga konkurencyjna 

Przyszłość SI nie leży w dużych modelach językowych ani w ogólnych rozwiązaniach tworzonych dla wielu użytkowników. Firmy potrzebują narzędzi specyficznych dla branży. Modele powinny więc być trenowane na wewnętrznych danych i dostosowywane do standardów oraz praktyk danego przedsiębiorstwa. Dzięki wykorzystaniu modeli SI, łatwiej będzie dostosowywać ofertę do indywidualnego odbiorcy. Algorytmy mogą dużo szybciej osiągnąć podobny poziom personalizacji i detalu, jaki jest oferowany klientom korporacyjnym. Robią to przy tym dużo szybciej niż gdyby tę pracę wykonywał człowiek. Umiejętność wykorzystania danych dotyczących zachowań klientów w budowaniu własnych modeli sztucznej inteligencji może w najbliższych latach stać się główną przewagą konkurencyjną w sektorze bankowym. 

Autorem tekstu jest Witold Żukowski, Country Manager w firmie Red Hat. 

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także