Konferencje
Mobile Trends

„Bezdotykowy” ekran dotykowy z technologią 3D? Dzięki Nokii to możliwe!

Ekran dotykowy nowej ery, wyczuwający dotyk bez… dotykania? To możliwe! Nokia Lumia 1520 ma być wyposażona w technologię „3D touch”, która wprowadzi korzystanie z urządzeń dotykowych (już nie-dotykowych?) na zupełnie nowy poziom.
Nokia Lumia 1520 to nowy phablet fińskiego koncernu. O świetnych parametrach technicznych urządzenia już pisaliśmy, jednak pojawiły się nowe informacje. Nokia Lumia 1520 ma być dostępna w dwóch wersjach, roboczo zwanych „Goldfinger” i „Moneypenny” (czyli zapewne w wersji „na bogato” oraz dla nieco mniej zasobnych finansowo użytkowników).
Wersja Goldfinger niesie ze sobą ekran dotykowy całkowicie nowej generacji. Phablet ma być wyposażony w ekran z technologią „3D Touch”, nad którą specjaliści Nokii pracowali kilka dobrych lat. Nowy ekran ma reagować nie tylko na dotyk, ale także na gesty dłoni wykonywane nad ekranem oraz po bokach urządzenia.
Mały zalążek tej technologii dostępny był w jednej z wersji oprogramowania dla dotychczasowych wersji Lumii, gdzie pomachanie ręką nad ekranem smartfonów sprawiało, że wyświetlany zostawał zegar.   Nokia nie jest jednak całkowitym innowatorem w tej kwestii – podobne funkcje posiadały smartfony Galaxy S4 od Samsunga, gdzie funkcja Air Gestures pozwalała właścicielom na zmianę odtwarzanych utworów, odbieranie połączeń i przewijanie witryn internetowych właśnie za pomocą gestów. To, jakie funkcje zostaną zakodowane za pomocą gestów w Lumii 1520, jest jeszcze w fazie dyskusyjnej. Najprawdopodobniej będą to przede wszystkim opcje przewijania i przerzucania treści na ekranie.
Mamy nadzieję, że Nokia pozytywnie nas zaskoczy i wykaże się na polu „bezdotykowych dotykowych ekranów”. Główne obawy, jakie towarzyszą wdrażaniu takich innowacji – a raczej ich odbiorowi – to kwestia precyzyjności i komfortu stosowania takich gestów. Technologia 3D Touch nie wydaje mi się jednak zbędnym „bajerem”, a sam pomysł jest całkiem praktyczny, szczególnie, kiedy potrzebujemy skorzystać ze smartfona np. kiedy mamy brudne lub mokre ręce (patrz: korzystanie ze smartfonu jako książki kucharskiej 😉 ).
Źródło:
http://www.theverge.com/2013/11/14/5103516/nokia-goldfinger-windows-phone-8-1-3d-touch
Zdjęcie:
Tanusha © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także