Konferencje
Mobile Trends

Branża pogrzebowa się zmienia – jak technologia wpływa na usługi pogrzebowe?

Świat się zmienia. Co chwila się udoskonala, zostawiając w tyle pokolenia. Człowiek sam nie nadążą za co chwila to nowymi technologiami i rozwiązaniami, które mają ułatwić nam życie. Mogłoby się wydawać, że w tym wszystkim tylko branża funeralna pozostaje bez zmian. A jednak, w ostatnim czasie również i ona zaskakuje.

Technologia a śmierć

Niektóre osoby nie mogą pogodzić się z kresem życia. Jedną z takich osób był Robert Ettinger, uważany za ojca krioniki. Technika ta polega na przechowywaniu ciała zmarłego w ciekłym azocie o temperaturze -196 °C. Według założeń wynalazcy ten sposób zapewni nieśmiertelność i przywrócenie człowieka do życia, kiedy medycyna pozna sposób na nieśmiertelność. Ta futurystyczna wizja prawdopodobnie jednak szybko nie pojawi się w ofertach zakładów pogrzebowych.

Bywają jednak takie osoby, które do tematu śmierci podchodzą w sposób bardziej realistyczny. Na niektórych uczelniach dywaguje się na temat cmentarzy przyszłości, wizjonerzy tworzą alternatywne sposoby pochówku, a zakłady pogrzebowe wprowadzają rozwiązania, które mogą pomóc rodzinom w żałobie, aby chociaż trochę sprawić, że ten trudny czas będzie lżejszy.

Wirtualny nekrolog

Jednym z takich rozwiązań jest wirtualny nekrolog, który powstał w odpowiedzi na tradycyjne nekrologi zamieszczane w prasie codziennej. Malejące czytelnictwo gazet sprawiło, że informacje o nadchodzącym pogrzebie nie docierały z taką skutecznością, jak to miało miejsce kilkanaście lat temu. Dzisiaj coraz więcej osób przenosi się do Internetu. I to właśnie media społecznościowe są źródłem wielu informacji. Dzięki zamieszczeniu e-Nekrologu w swoich mediach rodzina może mieć pewność, że o pogrzebie dowiedzą się wyłącznie znajomi osoby zmarłej.

Takie epitafia dawno temu wprowadzić portal pogrzebowy Funer, który jako jeden z pierwszych umożliwił dodanie zdjęcia i personalizację nekrologu. Dzięki temu rodzina mogła dodać do słów pożegnania ulubiony fragment piosenki, książki lub poezji. Od zeszłego roku również na stronach internetowych sprawdzonych zakładów pogrzebowych pojawiają się e-Nekrologi, które wyposażone są w funkcję pinezki. Po jej kliknięciu wyświetla się mapa z dojazdem, która jest dużym ułatwieniem dla uczestników pogrzebów spoza miasta.

Transmisje online

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem wprowadzonym do usług przez zakłady pogrzebowe to transmisje z pogrzebów online. Ostatnie lata pokazały, że nie każdy ma możliwość osobistego uczestnictwa w pogrzebie. To często wywołuje poczucie smutku i bezradności. Coraz więcej osób mieszka poza granicami kraju lub z przyczyn zdrowotnych nie może pozwolić sobie na opuszczenie domu. Transmitowanie pogrzebów online pozwala pożegnać drugiego człowieka na odległość.

W przeszłości takie rozwiązania były zarezerwowane wyłącznie dla wielkich osobistości dzisiaj, każda rodzina może zdecydować się na transmitowanie pogrzebu. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, każda relacja może być zabezpieczona hasłem, dzięki temu dostęp będą mieć wyłącznie osoby z kręgu rodziny i znajomych Zmarłego.

Współcześnie branża pogrzebowa wygląda zupełnie inaczej niż kilkanaście lat temu. A technologia pozwala również i tutaj udoskonalać usługi. Kto wie, jakie nowe rozwiązania pojawią się w przyszłości.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także