Konferencje

Ceny energii wzrosną nawet o 70%? Jak walczyć z podwyżkami dzięki smart home

Forum Energii szacuje, że wzrost cen energii w 2024 roku może wynieść nawet 70%, jeśli nie zostaną wprowadzone żadne mechanizmy osłonowe. Konsumenci szukają sposobów na ograniczenie wzrostu kosztów, między innymi wybierając smart home. Według badania przeprowadzonego przez Netatmo na użytkownikach inteligentnych rozwiązań grzewczych w całej Europie, 90% z nich twierdzi, że udało im się oszczędzić na zużyciu energii.

Podczas gdy ceny nadal rosną, wielu konsumentów starannie analizuje swoje rachunki i monitoruje zużycie energii. Rozwiązania z zakresu inteligentnego domu pozwalają na bardziej świadome korzystanie z urządzeń, które mogą generować niepotrzebne koszty. Według francuskiej Agencji ds. Przemian Ekologicznych (ADEME) obniżenie temperatury ogrzewania o zaledwie jeden stopień pozwala zaoszczędzić do 7% energii – komentuje Benoit Caudy, Product Manager w firmie Netatmo, jednego z liderów rynku smart home.

Oszczędność w parze z wygodą

Największy wzrost rachunków energetycznych, szczególnie w okresie zimowym, dotyka tych, którzy korzystają z ogrzewania gazowego, elektrycznych kotłów, pomp ciepła czy bojlerów. Dla tych użytkowników ograniczenie zużycia energii i jej efektywne wykorzystanie staje się szczególnie istotne.

Inteligentny termostat stanowi jedno z najważniejszych narzędzi do optymalizacji systemu grzewczego w domu lub mieszkaniu. Urządzenie umożliwia tworzenie harmonogramów uruchamiania kotła, pompy ciepła czy ogrzewania podłogowego. Gdy domownik wychodzi do pracy, źródło ciepła zostaje automatycznie wyłączone lub jego praca jest ograniczona co pozwala na oszczędzanie energii. Inteligentny termostat uruchomi ogrzewanie przed powrotem do domu, aby zapewnić komfortową temperaturę. W zależności od preferencji użytkowników, urządzenie może dostosowywać temperaturę, np. obniżając ją podczas snu i podnosząc rano. Dzięki zaworom termostatycznym można również regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Zaleca się spanie w chłodniejszym otoczeniu, w temperaturze wynoszącej około 16-17°C, jednak poranny prysznic przyjemniej jest brać w ciepłej łazience – podkreśla Caudy.

Inteligentny sposób na podwyżki

W przypadku ogrzewania elektrycznego, użytkownicy również mogą dostosować harmonogram pracy kotła do taryf energetycznych. Dodatkowo, zdalne sterowanie inteligentnym termostatem umożliwia wyłączenie ogrzewania w przypadku zmiany planów w ciągu dnia. Połączenie inteligentnego termostatu z czujnikami otwarcia okien pozwala uniknąć marnotrawienia energii podczas wietrzenia pomieszczeń, gdy zapomni się o wyłączeniu kaloryferów. Termostat samoczynnie wyłączy ogrzewanie po wykryciu otwartych okien. Ponadto, inteligentny termostat generuje raporty dotyczące zużycia energii i oszczędności oraz informuje o ewentualnych problemach w pracy grzejników, co pozwala jego posiadaczom na bieżąco monitorować zużycie energii w swoim domu.


Według tegorocznego badania z lipca pt. „Oszczędność energii i inteligentne rozwiązania grzewcze” przeprowadzonego na 2400 użytkownikach termostatów i/lub głowic termostatycznych Netatmo, aż 90% z nich twierdzi, że zaoszczędziło energię od czasu zainstalowania Inteligentnego Termostatu. W zakresie tego badania znaleźli się użytkownicy z Francji, Włoch, Hiszpanii, UK, Niemiec, Belgii, Niderlandów, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Danii, Polski i Czech. 

Co więcej, 72% z tych osób stwierdziło, że obniżyło temperaturę ogrzewania w celu oszczędności energii, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego. To dowodzi, że inteligentne rozwiązania grzewcze pozwalają utrzymać komfortową temperaturę w domu, nawet przy niższym zużyciu energii.

Dzięki rozwojowi technologii smart home, optymalizacja zużycia energii staje się coraz bardziej dostępna i wygodna dla konsumentów, co przyczynia się do ograniczenia wpływu kryzysu energetycznego na ich budżety i środowisko.

Netatmo – prosty sposób na inteligentny dom.

Netatmo to jeden z liderów rynku smart home, tworzący inteligentne i proste w użyciu urządzenia zwiększające wygodę i bezpieczeństwo domu. 

Od chwili utworzenia w 2011 r. Netatmo opracowuje i oddaje w ręce użytkowników kompletne produkty.

  • 100% kosztów zawiera się w cenie zakupu urządzenia: bez abonamentu i ukrytych opłat.
  • 100% bezpieczne: gwarantują ochronę danych i prywatność użytkowników.
  • 100% aktualne: zapewniają regularne aktualizacje i bezpłatne dodawanie nowych funkcji.

Netatmo oferuje obecnie 15 inteligentnych produktów i akcesoriów. Przydatne i łatwe w użyciu urządzenia poprawiają samopoczucie i codzienną jakość życia w domu.

Firma współpracuje również z liderami z branży budowlanej w ramach programu „with Netatmo”, tworząc wspólnie inteligentne rozwiązania zintegrowane z infrastrukturą domową.

Od 2018 roku Netatmo należy do grupy Legrand, która jest światowym ekspertem w branży instalacji elektrycznych i infrastruktury cyfrowej budynków.

Udostępnij
Zobacz także