Konferencje
Mobile Trends

Chat GPT. Jakie dane zbiera na mój temat? Czy to ważne dla cyfrowej prywatności?

Miliony ludzi eksperymentowało z ChatGPT dla zabawy lub w ramach pracy, a sukces chatbota wskazuje, że on i podobne do niego aplikacje nie zostaną z nami na dłużej. Ten nowy sposób korzystania z Internetu wiąże się z pewnymi potencjalnymi zagrożeniami dla prywatności.

Opinie znawców technologii są rozbieżne – od chęci całkowitego zakazu używania tego typu programów do zalecania szczególnej ostrożności podczas korzystania z nich. Dlatego eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa Bitdefender przyjrzeli się temu tematowi i przygotowali poradnik bezpiecznego korzystania z ChatGPT.

Jakie dane na Twój temat zbiera ChatGPT?

Podobnie jak w przypadku każdej usługi cyfrowej, bezpieczeństwo podczas korzystania z ChatGPT zależy od tego, czy dobrze zrozumiemy, jakie dane o nas gromadzi, w jaki sposób je wykorzystuje i jak może to wpłynąć na naszą cyfrową prywatność.

Zgodnie z polityką prywatności ChatGPT zbiera informacje z trzech źródeł:

– Informacje o koncie, które wprowadzasz podczas rejestracji lub płacenia za plan premium (twoje imię i nazwisko, dane kontaktowe, dane uwierzytelniające konto, informacje o karcie płatniczej).

– Dane identyfikacyjne pobierane z urządzenia lub przeglądarki, takie jak adres IP, lokalizacja i dane dotyczące użytkowania.

– Informacje, które wpisujesz w samym chatbocie (dane wejściowe, przesłane pliki lub informacje zwrotne, które przekazujesz)

– OpenAI udostępnia dane dostawcom, usługodawcom, innym firmom, podmiotom stowarzyszonym, podmiotom prawnym i trenerom AI, którzy przeglądają Twoje rozmowy. Pomimo tego, że zebrane dane są przechowywane tylko tak długo, jak jest to konieczne, aby świadczyć Ci usługi lub w innych uzasadnionych celach biznesowych firmy, która stworzyła ChatGPT, to warto unikać wpisywania danych, dzięki którym można nas zidentyfikować – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Czego nie udostępniać w ChatGPT

Biorąc pod uwagę, że transkrypcje Twoich rozmów są przechwytywane i przechowywane przez czas nieokreślony oraz udostępniane wielu podmiotom, możesz chronić prywatność tylko wtedy, gdy nie podajesz zbyt wiele danych o sobie. Dlatego eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa z firmy Bitdefender zalecają, abyś nie wpisywał w czacie takich informacji, jak:

– Wszelkie dane osobowe: imię i nazwisko, adres oraz dane, które mogą zidentyfikować Ciebie lub inne osoby, o których wspominasz.

– Informacje zdrowotne (pytania o choroby, leczenie)

– Dokumenty osobiste lub dokumenty zawierające dane osobowe.

Te same zasady obowiązują podczas korzystania z ChatGPT w pracy – nie wpisuj poufnych informacji ani nie przesyłaj prezentacji, raportów ani dokumentów zawierających dane o firmie, dla której pracujesz, Twoich pracownikach i klientach. W sekcji FAQ OpenAI informuje, że pracuje nad nową subskrypcją ChatGPT Business dla profesjonalistów, którzy potrzebują większej kontroli nad swoimi danymi.

To nie wszystko!

IAby się chronić, warto podjąć dodatkowe kroki:

– Przeczytaj dwa razy swoje monity, zanim klikniesz „Prześlij”.

– Rozważ wyłączenie historii czatu – w ten sposób rozmowy będą przechowywane przez 30 dni, czytane w razie potrzeby w celu monitorowania nadużyć, zanim zostaną trwale usunięte. Możesz zrezygnować z wykorzystywania rozmów do celów szkoleniowych, pisząc wiadomość e-mail do zespołu OpenAI.

– Unikaj używania ChatGPT w publicznych sieciach Wi-Fi – zamiast tego użyj bezpiecznej sieci prywatnej lub VPN, aby zabezpieczyć sieci publiczne.

source: Marken Systemy Antywirusowe

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także