Smartfony i telewizory to symbole dwóch różnych epok. Nie oznacza to jednak, że korzystanie z nich nie może iść ze sobą w parze. Jak się bowiem okazuje, około 30 procent czasu spędzanego przed telewizorem poświęcamy równocześnie na spoglądanie w ekrany naszych urządzeń mobilnych. Z badania przeprowadzonego przez MediaCom i ViewersLogic wynika również, że widzowie korzystający w trakcie oglądania telewizji z tak zwanego drugiego ekranu, o 75 procent chętniej śledzą telewizyjne reklamy.
Doświadczenie drugiego ekranu zmienia oglądanie telewizji…
Według danych z raportu MediaCom i ViewersLogic doświadczenie drugiego ekranu, wbrew powszechnym opiniom, zmienia sposób oglądania telewizji na korzyść reklamodawców. Dotychczas w kręgach specjalistów bywało ono postrzegane jako zjawisko negatywnie wpływające na odbiór reklam.
Jak podkreśla Pauline Robson, kierownik insightów w MediaCom: reklamodawcy powinni aktywnie szukać programów, których publiczność będzie bardziej skłonna do korzystania w trakcie oglądania z drugiego ekranu. Strategie medialne powinny stale uwzględniać doświadczenie drugiego ekranu w celu poprawy efektywności; możliwości dla marek są ogromne.
Kobiety w wieku 40-54 lat korzystające z urządzeń mobilnych najchętniej śledzą reklamy telewizyjne
Delikatne różnice pojawiły się w przypadku płci. Kobiety okazały się bowiem nieco bardziej podatne na reklamy pod wpływem doświadczenia drugiego ekranu. 59 procent ich aktywnych reakcji działo się bowiem w trakcie korzystania z telefonu lub tabletu w porównaniu z 51 procentami w przypadku mężczyzn.
Różnice zaobserwowano również w grupach wiekowych, spośród których najbardziej chłonna na reklamy okazała się grupa 40-54 lat (57 procent reakcji), a najmniej grupa powyżej 55 lat (50 procent reakcji).
Zwiększona świadomość marki i mniej skakania po kanałach telewizyjnych
Doświadczenie drugiego ekranu zwiększało również świadomość marki o 12 procent (co wykazano poprzez porównanie grupy kontrolnej z grupą eksperymentalną, której członkowie korzystali w trakcie oglądania TV ze smartfona lub tabletu).
Wpływ zauważalny był także jeśli chodzi o „skakanie po kanałach” telewizyjnych. Liczba zmian kanałów u widzów korzystających w trakcie oglądania ze smartfona lub tabletu była bowiem o 10 procent niższa (choć członkowie grupy wiekowej 18-24 lat wyłamywali się z tego schematu zmieniając kanały częściej).
Smartfon zatrzymuje widza przed telewizorem i na jednym kanale?
Pozytywny wpływ doświadczenia drugiego ekranu na oglądalność reklam może wynikać z wielu różnych czynników. Jeśli widz telewizyjny w trakcie oglądania bloku reklamowego lub nudniejszego programu, może przenieść część swojej uwagi na treści w swoim smartfonie, prawdopodobnie nie przełączy kanału telewizyjnego na inny ani też nie odejdzie od telewizora. Mimowolnie będzie oglądał natomiast prezentowane w nim materiały.
Drugi ekran szansą dla reklamodawców
To nowe spojrzenie na doświadczenie drugiego ekranu może przydać się w przygotowaniu kampanii reklamowych uwzględniających np. grupę wiekową kobiet w wieku od 40-54 lat (grupa ta była wedle badania najbardziej reklamo-chłonna, pod wpływem doświadczenia drugiego ekranu).
Przytoczone badanie zostało przeprowadzone przez MediaCom i ViewersLogic na 1877 respondentach z Wielkiej Brytanii.
Via: mobilemarketingmagazine.com