Firma z Cupertino ma dzisiaj przed sobą ostatni dzień konferencji Worldwide Developers Conference. Od 6 czerwca prezentuje bowiem deweloperom, jakie wdrożenia czekają na firmę. Ze zniecierpliwieniem oczekujemy prezentacji gotowego rOS, ale będziemy musieli poczekać prawdopodobnie do końca roku z tym ogłoszeniem. Mimo wszystko fani nadgryzionych jabłek ucieszyli się na widok pięknych urządzeń i nowych funkcjonalności. Co do tej pory Apple ogłosiło na WWDC 22?
Może Cię zainteresować: Reality OS od Apple – koncept niedościgniony
Dzisiaj ostatni dzień największego eventu programistycznego, organizowane cyklicznie przez Apple. Mowa oczywiście o WWDC, które trwa od 6 czerwca. Konferencja jest jedną z najchętniej oglądanych nie tylko przez deweloperów, ale także przez klientów oraz światowe media. Jest to jeden z tych eventów, które dominuje na scenie technologicznej i przyciąga wzrok ekspertów branży tech. Konferencja jest źródłem inspiracji dla deweloperów, którzy mogą podglądnąć działanie nowych technologii, narzędzi czy frameworków, co może przydać się przy tworzeniu coraz lepszych aplikacji. Wszyscy spodziewają się rzucenia okiem na przyszłość iOS, iPadOS, macOS, watchOS i tvOS. Co zobaczyliśmy?
Co zatem do tej pory zaprezentowała firma z Cupertino?
MacBook Air
Jednym ze sprzętów zaprezentowanych w trakcie wydarzenia jest nowa seria MacBook Air, z układem M2, który ma zapewniać ogromną wydajność bez wykorzystania wentylatora, co wysmukla jego kompozycję i wycisza pracę urządzenia.
Przy jego tworzeniu, z pewnością ucieszyli się fani klimatu oraz wszyscy fani materiału aluminiowego, gdyż ten pochodził z recyklingu.
Chip M2 ma rozpocząć nową generację urządzeń Apple, o wiele szybszych i energetycznie wydajniejszych. Mac Air, może ma powietrze w nazwie, ale 8-rdzeniowy procesor może robić wrażenie. Animacje i obrazy będziemy mogli edytować nawet 10-rdzeniowym procesorem graficznym.
Co więcej, plotka nie od dziś się niesie, że większość youtuberów i twórców wideo pracuje na makach, gdyż serwują one bardzo wysoki poziom obrazu i edycji. Na nowym Air będzie można pracować z jeszcze większą liczbą strumieni wideo 4K i 8K, dzięki ProRes, czyli wysokowydajnemu formatowi kompresji stratnej od Apple oraz nowemu silnikowi multimedialnemu. Oprócz prac graficznych, układ wspomaga też granie w zaawansowane formaty gier wideo.
Bateria może wytrzymać nawet do 18 godzin pracy po cyklu ładowania baterii. Z dodatkowych informacji odnośnie specyfikacji, nowy MacBook Air będzie miał 13,6-calowy wyświetlacz Liquid Retina, najjaśniejszy do tej pory ekran, obsługujący miliard kolorów, oraz dysk SSD o zaskakującej pojemności do 2TB.
MacBook Pro 13
Chip M2 został zaimplementowany również w najnowszym Maku Pro, co również wpłynie na jego wydajność. 13-calowy laptop będzie mógł działać nawet do 20 godzin pracy na baterii. Podobnie jak Air, będzie posiadać 8-rdzeniowy procesor oraz obsługę większej ilości strumieni, dzięki układowi graficznemu. Silnik multimedialny w M2 obsługuje kodowanie i dekodowanie ProRes. Można więc odtwarzać i edytować do 11 strumieni wideo 4K ProRes i do 2 strumieni wideo 8K ProRes. Konwersja projektów do ProRes w 4K może być nawet 3 razy szybsza niż w poprzedniku. Pamięć ma być ujednolicona i sięgać do 24GB. Konstrukcja ma się nie przegrzewać poprzez wykorzystanie aktywnego chłodzenia.
M2 ma przepustowość pamięci 100GB/s, czyli o połowę większą niż chip M1. System macOS i M2 współpracują ze sobą, aby aplikacje innych popularnych producentów mogły działać responsywnie. Bez problemu powinien poradzić sobie z pełną funkcjonalnością Microsoft 365. Na konferencji powiedziano też, że dostępne jest już ponad 10 tysięcy zoptymalizowanych pod tym kątem aplikacji i wtyczek. A Rosetta 2 tłumaczy już aplikacje zaprojektowane dla procesorów Intel do użytku na MacBooku Pro.
Podsumowując, ta kompaktowa konstrukcja ma zapewnić do 20 godzin pracy na baterii, a system chłodzenia i nowy chip mają utrzymać wyższą wydajność. Będzie to porządny laptop z wyświetlaczem Retina, kamerą FaceTime HD i mikrofonami studyjnej jakości, ale będąc szczerym, trzeba stwierdzić, że niewiele się w nim zmieniło od poprzedniej generacji.
watchOS 9
W zegarkach od Apple będzie można wykonać efektywniejszy trening, dzięki trzem nowym wskaźnikom formy biegowej. Urządzenie ma mieć także czujniejszy akcelerometr oraz żyroskop, dzięki czemu lepiej będzie określać rodzaj biegu i długość naszego kroku. Biometryczne czujniki mają też sprawdzać zmiany tętna, co pomagać ma w określeniu intensywności treningu. Informacje te pomogą nam w określeniu planu treningowego i ustalenie interwałów, które możemy sprawdzać w trakcie treningu.
iOS 16
Motywem przewodnim nowej wersji systemu od Apple jest niewątpliwie słowo: personalizacja. Przeprojektowany ekran blokady pozwala zmienić na nim prezentację zdjęć, styl czcionek, widżety oraz dodatkowe informacje. Pozwala także na stworzenie kilku ekranów blokady, różniących się od siebie. Kwestia powiadomień, które wyświetlały się jako lista, została rozwinięta o widok piętrowy i widok ukryty.
Notyfikacje mają pojawiać się na dole ekranu, więc nie będą przeszkadzać, a to również jest ważne dla firmy z Cupertino, która postawiła w tym roku także na “Focus”. Konfiguracja aplikacji do skupienia ma być znacznie uproszczona i ma dawać możliwość wyboru aplikacji lub nawet osób, które możemy ich wyłączyć z trybu cichego lub wyciszyć tylko je. Fokus może być także łączony z ekranem blokady.
System zapewnia też nowe, inteligentne sposoby udostępniania zdjęć. Możemy bowiem wybrać filtry wyszukiwania dotyczące daty rozpoczęcia lub osób ze zdjęć. Po odpowiedniej konfiguracji zdjęcia będzie można wysyłać bezpośrednio z aplikacji aparatu, co można ustawić nawet w sposób automatyczny. Użytkownik aparatu będzie także otrzymywać inteligentne sugestie dotyczące dodawania zdjęć do biblioteki udostępnionej w aplikacji Dla Ciebie. Edycje i zmiany w obrębie fotografii zsynchronizują się wszędzie.
Apple userzy będą mogli także edytować wiadomości, które wysłali przed chwilą lub usunąć je, co nie było wcześniej dostępne. System pozwala też standardowo oznaczać wiadomości jako nieprzeczytane, gdy nie mamy czasu lub ochoty z kimś rozmawiać. Zaprezentowano także funkcję SharePlay, która pozwala na interaktywne spędzanie czasu ze znajomymi poprzez wspólne doświadczenie rozrywki na multimediach, na których reakcje widoczne są dla wszystkich członków czatu. W wiadomościach będzie można także udostępniać notatki, prezentacje, przypomnienia oraz grupy kart Safari.
Safari rozwija się o klucze dostępu, które mają stworzyć bezpieczniejszy i łatwiejszy sposób logowania. Będzie można udostępniać karty i zakładki, wysyłać wiadomości i korzystać z FaceTime przez przeglądarkę.
iOS 16 to także rozwój sztucznej inteligencji, która będzie mogła wycinać kształty ze zdjęć i w łatwy sposób je izolować i zachowywać w zrzutach ekranu.
Inteligencja ma także tłumaczyć tekst na żywo poprzez wstrzymanie filmu w dowolnej ramce zawierającej tekst, który będzie można skopiować, przetłumaczyć, wyszukiwać w Safari lub udostępnić. Ma być także ułatwiona integracja z tekstem, dzięki czemu będzie możliwość intuicyjnego dzwonienia pod napisane numery telefonów, wyświetlania stron internetowych, konwertowania walut, tłumaczenia języków itd.
Samo pisanie tekstu ma być skondensowane z dyktowaniem głosowym, a przechodzenie między mówieniem, a stukaniem ma być płynne, dzięki QuickType.
Nowy system operacyjny to także mapy bogatsze w karty tranzytowe i możliwość dokonywania opłat w aplikacji. Do Apple Wallet będziemy mogli dodać nowe karty transportu publicznego, a Apple Pay ma mieć funkcję rozdzielania rachunków na cztery, które będzie można zapłacić w ciągu półtora miesiąca od zakupu bez żadnych opłat ani odsetek. Jak widać BNPL faktycznie robi furorę, skoro największa marka tech na świecie wdraża go do swojego narzędzia. Portfel pomaga śledzić i kontrolować wydatki z Apple Pay oraz będzie miał możliwość udostępniania kluczy przez iMessage, Pocztę czy WhatsApp’a. Apple wprowadza także Tap to Pay, czyli uczynienie z iPhone’a w terminalu płatniczego, co jest ukłonem w stronę małych przedsiębiorców.
Poza tym będzie można zweryfikować swoją tożsamość w aplikacjach poprzez indywidualny identyfikator. Aplikacja Home została przebudowana od podstaw, aplikacja Zdrowie dostała aktualizację, a apka Fitness będzie pomagać w śledzeniu i realizacji celów fitness, nawet bez zegarka Apple Watch, dzięki sensorom wbudowanym w urządzenie.
Uczestnicy konferencji zachwycili się odświeżoną wersją CarPlay, która ma być zintegrowana z elementami sterującymi samochodem jak chociażby prędkościomierzem. Interfejs ma być skalowalny, w zależności od tego czy jesteśmy wewnątrz auta czy na zewnątrz.
Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość podglądu hasła do WiFi, co nie było możliwe w poprzednich wersjach.
iOS 16 będzie kompatybilny z:
- iPhone 13,
- iPhone 13 mini,
- iPhone 13 Pro,
- iPhone 13 Pro Max,
- iPhone 12,
- iPhone 12 mini,
- iPhone 12 Pro,
- iPhone 12 Pro Max,
- iPhone 11,
- iPhone 11 Pro,
- iPhone 11 Pro Max,
- iPhone X S,
- iPhone X S Max,
- iPhone XR,
- iPhone X,
- iPhone 8,
- iPhone 8 Plus,
- iPhone SE II.
Nie musisz czekać na oficjalną aktualizację, możesz pobrać wersję beta: iOS 16 beta 1 – skąd pobrać i jak zainstalować?
Byłem ciekaw #iOS16,trochę się pobawiłem, fajny, ładny, ale jednak w moim przypadku brak funkcji dzwonienia to tak średnio 🙈, wróciłem do #iOS15, teraz to już sobie poczekam do września na oficjalna aktualizacje 🙂
— iTmek👨🏻💻 (@TomekC89) June 9, 2022
Nie wszyscy są jednak głęboko usatysfakcjonowani tym rozwiązaniem.
iPadOS 16
W przypadku iPadOS 16 system przeszedł bliźniacze aktualizacje co system operacyjne dla iPhone’ów, ale warto wspomnieć o Stage Managerze, który ma ułatwiać wielozadaniowość. Pozwala on na zmianę rozmiaru okien w dowolny, aprobowany przez nas sposób. To będzie pierwszy raz, gdy zobaczymy wiele okien w jednym widoku oraz będziemy mogli się łatwo między nimi przełączać. Funkcja pozwala grupować aplikacje oraz korzystać z nich na ekranach zewnętrznych dzięki klawiaturze. Funkcja pozwala też na integrację zespołów w czasie rzeczywistym i teraźniejszą pracę na projektach.
Apple próbuje stworzyć bezpieczny system, który nie narusza prywatności oraz postanowień GDPR. Pokazuje to swoimi udoskonaleniami oraz większym skupieniu na tej kwestii,a także w spocie reklamowym, w którym nabija się z Google czy Facebooka. Ważna dla firmy jest także personalizacja oraz dogonienie androidowej konkurencji pod kątem współpracy i interakcji między różnymi aplikacjami, zwłaszcza w kontekście zespołów. Apple wyraźnie celuje w przedsiębiorców, dając im udogodnienia mierzenia przepływu pracy oraz łącząc funkcjonalności między urządzeniami. Potwierdza to także terminal z iPhone’a.
RealityOS nadal owiewa mgła tajemnicy, ale wszystko wskazuje na to, że jest w trakcie przygotowania i być może zobaczymy go już w 2023 roku, co pokazują doniesienia uczestników badających okulary VR od Apple. Miejmy nadzieję, że wersje testowe systemów przejdą pomyślnie, a jesienią wszyscy będą cieszyć się treningami z telefonem!
Foto: Apple.com