Konferencje

Coraz mniejsza dostępność komputerów w sklepach – przyczyną jest kryzys na rynku półprzewodników

Każdy, kto w ostatnim czasie chciał kupić komputer, zauważył ich mniejszą dostępność. Ponadto ceny zarówno laptopów, jak i konkretnych podzespołów są wyższe. Na razie dzieje się to stopniowo, ale eksperci ostrzegają, że sytuacja będzie się pogarszać. Można to zaobserwować już na rynku samochodów osobowych. Marki zaprzestały już zbierania zamówień na nowe samochody i przepraszają za ogromne opóźnienia w produkcji. Jaka jest przyszłość dostępności sprzętu IT i czy są dostępne jakieś rozwiązania?

Kryzys na rynku półprzewodników – na czym polega?

Półprzewodniki stanowią niezwykle ważny element wielu części elektronicznych i właśnie z nich tworzone są między innymi podzespoły komputerowe. Ich brak na rynku sprawił, że produkcja znacznie spowolniła, a w niektórych fabrykach (nie tylko elektronicznych) została wstrzymana. Problemy notują największe firmy – Nintendo, Samsung, Apple, Sony i wiele marek, które produkują głównie komputery. Kryzys trwa od roku, a popyt nie maleje. Wręcz przeciwnie – zwiększył się. Czasy pandemiczne sprawiły, że coraz więcej osób zaczęło pracować z domu, a to doprowadziło do wzrostu zapotrzebowania na urządzenia do pracy. Jednak coraz mniej konsumentów może zakupić sprzęt o parametrach, na jakich im zależy. Co jest przyczyną braku półprzewodników? Część osób wskazuje właśnie na zwiększony popyt i niemożność nadążenia za nim. Jednak bezsprzecznie wpływ ma na to zaburzony wielokrotnie łańcuch dostaw – zarówno przez ograniczenia transportów podczas pandemii, jak i utknięcie transportowców w Kanale Sueskim w marcu tego roku. To sprawiło, że wiele statków oczekiwało na wypłynięcie z tego miejsca przez niezwykle długi czas. Gdy doszło do odblokowania, to nie tylko w kolejce czekało mnóstwo wstrzymanych transportów, ale porty docelowe nie były w stanie poradzić sobie z tak dużym obłożeniem. Pojawił się też kryzys kontenerów – wciąż ich brakuje, a ceny są wysokie. Można doszukiwać się innych przyczyn, ale to są główne powody tego, że obecnie brakuje półprzewodników.

Konsekwencje braku półprzewodników na rynku komputerowym

Różnorodne produkty elektroniczne wymagają właśnie półprzewodników. Wśród nich są laptopy i komputery stacjonarne. Kryzys sprawił, że znacznie spowolniła produkcja kolejnych modeli tych urządzeń. Stopniowo sprzęt elektroniczny z półek zaczął być wyprzedawany, a fabryki nie nadążają z tworzeniem urządzeń. O ile można zauważyć spadek popytu na komputery stacjonarne, to rynek napędza popyt na laptopy i mobilne stacje robocze, co zostało spotęgowane przez COVID. W związku z tym ceny komputerów rosną i są znacznie wyższe niż rok temu. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, iż wielu konsumentów godzi się na takie ceny. Można spodziewać się, iż obecny wzrost kosztów zakupu nawet najprostszego laptopa to dopiero zapowiedź jeszcze większych zmian. Ekonomiści wskazują na to, że ceny będą rosły coraz bardziej i nie osiągnęły jeszcze najwyższych możliwych poziomów. Warto zatem rozważyć inne możliwości, jakie są dostępne na rynku. 

Jak zareagować na kryzys braku półprzewodników?

Ceny sprzętu elektronicznego rosną i będą wyższe. Już teraz wiele osób rezygnuje z zakupu nowych urządzeń elektronicznych. Inne osoby decydują się na przeczekanie. W tym czasie laptopy i komputery zużywają się, psują, spowalniają – potrzeba nowych urządzeń nie maleje. Tym bardziej, że wiele firm przeszła całkowicie na pracę zdalną, a szkoły również zamykają się przez zachorowania. Jest jednak doskonałe rozwiązanie, po które sięga coraz więcej osób. Dostępne na rynku są także urządzenia poleasingowe. Co to oznacza? To komputery, podzespoły i akcesoria elektroniczne, które były już używane, ale wciąż doskonale nadają się do dalszego eksploatowania. Firmy, zajmujące się sprzedażą poleasingowych urządzeń, jak na przykład Rnew – firma z Bydgoszczy, odnawiają komputery, wymieniają podzespoły, dokładnie je weryfikują i sprzedają użytkownikom o konkretnych wymaganiach. Okazuje się, iż nowe urządzenia o wiele gorszych parametrach stają się niebywale drogie, a zakup sprzętu poleasingowego to doskonała okazja. Można zakupić urządzenie w doskonałym stanie technicznym, sprawdzone, posiadające wysokiej klasy podzespoły – a to wszystko w o wiele niższej cenie. Wbrew stereotypom laptopy poleasingowe to nie tylko urządzenia do domowego użytku i przeglądania Internetu. Wśród nich są także urządzenia stworzone do biznesu, które nie tylko wyróżniają się wydajnością, ale również eleganckim designem. Odpowiedni sprzęt mogą kupić również specjaliści, którzy wymagają od komputera znacznie więcej niż przeciętny użytkownik. Komputery poleasingowe są więc obecnie doskonałym wyborem. Wystarczy decydować się na ich zakup od sprzedawców, którzy oferują wyłącznie sprawdzone i odnowione sprzęty. Przy tym warto zwracać uwagę na to, czy jest dostępna gwarancja, wymiana lub zwrot.

Źródła
https://raportostanieswiata.pl/odcinki/raport-o-stanie-swiata-6-listopada-2021/
https://rnew.pl/pl/blog/odnawianie-sprzetow-a-ekologia-korzysci-z-kupowania-i-sprzedazy-laptopow-poleasingowych-1564577599.html

Udostępnij
Zobacz także