Konferencje
Mobile Trends

Czy IoT zmieni świat?

Technologia Internet of Things (IoT) stała się w ostatnich latach niezwykle popularna. Jak podaje McKinsey Digital, co sekundę aż 127 urządzeń po raz pierwszy łączy się z Internetem. Nic dziwnego – na co dzień powszechnie korzystamy z tzw. “smart urządzeń”. IoT wkroczyło jednak także do innych obszarów życia. Obecnie technologia Internetu Rzeczy jest wykorzystywana niemal w każdej branży.  Czy Internet of Things jest kluczowym elementem naszej przyszłości? W jaki sposób firmy reagują na dynamiczny rozwój tej technologii? Jakie czerpią z tego korzyści? W tym tekście przeczytasz o tym, jaką rolę pełni IoT we współczesnym świecie. Dowiesz się także, jak możesz wykorzystać tę technologię w swoim biznesie.

Definicja IoT 

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie jest IoT. Samo IoT jest skrótem od Internet of Things (w tłumaczeniu na j. polski – Internet Rzeczy). To szerokie pojęcie obejmujące sieci inteligentnych urządzeń podłączonych do Internetu – tzw. smart devices. Większość z nas na co dzień używa smart produktów, takich jak: głośniki, telefony, pralki, systemy bezpieczeństwa, termostaty itd. Co istotne, IoT powszechnie wykorzystuje się także w innych branżach, jak np. medycyna, przemysł, motoryzacja, transport czy logistyka. Jaka jest obecna sytuacja rynku Internetu Rzeczy na świecie i jakie są prognozy na następne lata?  

Prognozy dla IoT 

Jak podaje serwis Statista, w 2025 roku liczba urządzeń podłączonych do Internetu (IoT) na całym świecie sięgnie 38,6 miliardów. Do 2030 roku natomiast, ma wzrosnąć nawet do około 50 miliardów. Możemy więc spodziewać się, że już za kilka lat będziemy mieć na świecie ogromną sieć połączonych urządzeń. IoT ma też oczywiście duże znaczenie dla światowej gospodarki – do 2025 roku wartość tego rynku ma wynieść od 4 do 11 bilionów dolarów (McKinsey).   

Liderami, jeśli chodzi o zagęszczenie urządzeń IoT, są obecnie kraje azjatyckie, w tym Chiny, ale również Ameryka Północna i Europa (Statista).  

IoT z perspektywy Twojej branży 

Internet of Things wykorzystuje się obecnie na coraz szerszą skalę w wielu branżach. Może stanowić samodzielny produkt (np. smart device), służy jako element procesu produkcyjnego, umożliwia zdalne zarządzanie zasobami albo wspiera systemy ratujące ludzkie życie.  Jak IoT wykorzystuje się w opiece medycznej, a jak w przemyśle czy motoryzacji? 

  • Smart devices i smart home – najbliższe każdemu z nas wykorzystanie IoT. Pojęcie “inteligentne urządzenia” (smart devices) odnosi się do urządzeń codziennego użytku podłączonych do Internetu. Powszechnie stosowane urządzenia tego typu to: telewizory, urządzenia AGD, inteligentne systemy oświetleniowe, termostaty czy systemy bezpieczeństwa (np. systemy monitoringu, systemy alarmowe czy domofony wideo). To właśnie za ich pomocą możemy sprawić, by nasz dom lub budynek stały się inteligentne (tzw. smart home, smart building). Mamy wtedy możliwość zarządzania nimi zdalnie z dowolnego miejsca na świecie. Bez ruszania się z miejsca możemy dowolnie je konfigurować i decydować o rozpoczęciu i zakończeniu ich pracy czy podejmowaniu właściwych czynności w określonych sytuacjach. Wykorzystanie IoT w postaci smart devices oszczędza energię, redukuje koszty, zwiększa bezpieczeństwo i wygodę. 
  • Motoryzacja (automotive) – w 2016 r liczba aktywnych połączeń IoT na rynku motoryzacyjnym na terenie Unii Europejskiej wynosiła 45,01 mln, natomiast do 2025 r. liczba ta ma wynieść aż 163,71 mln (Statista). IoT w branży motoryzacyjnej wykorzystuje się w rozwiązaniach takich jak: zdalne zarządzanie flotą pojazdów, technologia connected cars (czyli połączenie pojazdów ze sobą nawzajem, z systemem czy elementami infrastruktury), system konserwacji (predictive maintainance) i kontroli samochodu polegający na zbieraniu danych z czujników umieszczonych w pojeździe, połączenie ze smartfonem poprzez Wi-Fi czy nawet autonomiczne auta. Internet of Things sprawiło, że zupełnie zmienił się sposób, w jaki wchodzimy w interakcję z naszymi pojazdami, a one zapewniają nam większe bezpieczeństwo czy rozrywkę. Mamy też możliwość łatwiejszego i wygodniejszego ich kontrolowania. 
  • Opieka zdrowotna i Medtech – wielkość rynku IoT w branży opieki zdrowotnej na całym świecie w 2016 r. wynosiła 24 mld dolarów, a do 2025 roku ta liczba ma wzrosnąć do ponad 135 mld (Statista). IoT w branży medycznej obejmuje podłączone do Internetu urządzenia i systemy medyczne, które zbierają cenne informacje i komunikują się ze sobą. Medyczne urządzenie IoT może posiadać takie funkcjonalności jak powiadamianie personelu medycznego o stanie zdrowia pacjenta w czasie rzeczywistym, czyli tzw. Real-time Alerting, stałe monitorowanie parametrów zdrowotnych pacjenta (takich jak puls, temperatura i ciśnienie) czy alarmowanie o nagłych niebezpiecznych wypadkach. Zebrane dane mogą być również przechowywane i wykorzystywane na potrzeby podniesienia jakości opieki. 
  • IoT w produkcji i przemyśle (IIoT) – IoT w przemyśle doczekało się swojej własnej nazwy – IIoT (Industrial Internet of Things – Przemysłowy Internet Rzeczy). IIoT jest ściśle połączony z takimi technologiami jak Machine Learning (Uczenie Maszynowe) czy AI (Sztuczna Inteligencja). IIoT może polegać na połączeniu maszyn, urządzeń, systemów i innych zasobów z wykorzystaniem czujników. Takie urządzenia komunikują się ze sobą i zbierają cenne dane, które następnie wykorzystuje się do zaawansowanych analiz.  Przykładem wykorzystania IIoT jest monitorowanie warunków na kolejnych etapach procesu produkcji i dopasowywanie do nich odpowiednich parametrów, jak. np. temperatura spalania.  
    W badaniach przeprowadzonych w 2019 r. ponad 50% respondentów stwierdziło, że wykorzystanie technologii z obszaru Industrial Internet of Things (IIoT) w ich firmie spowodowało redukcję kosztów operacyjnych oraz dało większą kontrolę nad przebiegiem procesów produkcyjnych. Wśród innych wyróżnionych korzyści z IIoT w produkcji znalazły się możliwość wykrywania problemów i zapobiegania im oraz zwiększenie wydajności zarządzania zapasami i łańcuchem dostaw. (Statista)  

Solwit, jako partner technologiczny, wspiera producentów we wdrażaniu rozwiązań IoT. Jeden z klientów, firma produkująca m.in.: grzejniki pokojowe i łazienkowe, grzałki elektryczne i akcesoria do systemów grzejnych zdecydował się na inwestycję w IoT. Poznaj historię transformacji zwykłego grzejnika w produkt smart.

Firmy w obliczu zmian 

Jak podaje serwis Statista, w przeciągu pięciu lat (2018-2023) wysokość wydatków na rozwiązania IoT ma wzrosnąć niemal dwukrotnie – z 646 mld $ do ponad 1 biliona $. Takie prognozy oraz dotychczasowe działania firm ukierunkowane na inwestycję w Internet Rzeczy wskazują, że IoT nie jest chwilową modą, ale kluczową technologią, która wpłynie na niemal każdą dziedzinę naszego życia. 

Dlaczego warto inwestować w IoT  

Prognozy wskazują, że niezależnie od branży, rynek Internetu Rzeczy (IoT) będzie rozwijać się bardzo dynamicznie. Jakich korzyści możesz spodziewać się inwestując w IoT?  

  • Innowacyjność – implementacja najnowszych technologii podniesie Twój poziom innowacyjności i poprawi pozycję na rynku. 
  • Dane – najlepsze decyzje biznesowe podejmiesz bazując na rzeczywistych danych. Urządzenia IoT mają zdolność wytwarzania i przechowywania danych, które następnie możesz wykorzystać do celów analitycznych. 
  • Raporty – dostęp do kompleksowych raportów i analiz, da Ci nie tylko wgląd do przebiegu procesów w firmie, ale pomoże opracować prognozy i podjąć najkorzystniejsze decyzje. 
  • Automatyzacja – zaprogramuj urządzenia tak, aby automatycznie podejmowały wybrane działania w określonych sytuacjach. 

Co uzyska Twój klient: 

  • Wygoda — komfort płynący z możliwości zdalnego sterowania urządzeniami za pośrednictwem telefonu czy tabletu z dowolnego miejsca na świecie. 
  • Bezpieczeństwo — umieszczenie w całym domu urządzeń IoT takich jak: kamery monitoringu, automatyczne zamki do drzwi itp. pozwala na włączenie alarmów bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia oraz zdalne monitorowanie obiektu. 
  • Optymalizacja i dbałość o środowisko — sterowanie urządzeniami na odległość pozwala zaoszczędzić czas, a kontrola nad poziomem zużycia energii pomoże w obniżeniu kosztów i będzie sprzyjać środowisku.  

Punkt widzenia partnera technologicznego

W Solwicie mamy świadomość, że odnalezienie w dynamicznym otoczeniu technologicznym jest trudnym zadaniem dla wielu firm. Z tego powodu, naszą rolą jest przeprowadzenie klienta przez cały proces wdrożenia technologii IoT. Tworzymy i rozwijamy rozwiązania IoT dla różnych branż: motoryzacyjnej, medycznej, przemysłu i życia codziennego. Gwarantujemy cyberbezpieczeństwo, skalowalność i pełne dostosowanie do indywidualnych potrzeb klienta. Każdy projekt jest unikatowy, dlatego zapewniamy kompetentne zespoły ekspertów z różnych dziedzin: tworzenia oprogramowania, testowania oprogramowania, cyberbezpieczeństwa i doboru sprzętu (procesory, sensory, sterowniki). 

„Dzisiejszy świat wymaga od firm nadążania za nowymi technologiami i nie tyle sprostaniu wymaganiom klientów, co ich przewidywaniem i kreowaniem. Zdajemy sobie sprawę, że może to być wyzwaniem. Jako partner technologiczny, wychodzimy z założenia, że każdy produkt i każdy biznes może być smart. Idąc tym tropem, opracowujemy dedykowane rozwiązania dla firm z różnych branż. Tworzymy i testujemy pełne systemy IoT, rozpoczynając od oprogramowania wbudowanego (embedded), poprzez backend i analitykę, kończąc na aplikacjach mobilnych lub webowych. Kładziemy szczególny nacisk na bezpieczeństwo rozwiązań oraz ich jakość starając się, żeby wesprzeć Cię na każdym etapie powstawania produktu wraz jego późniejszym utrzymaniem.” 

Piotr Wierski, Dyrektor Obszaru Tests & Embedded, Solwit S.A. 

Podsumowanie  

Sposoby wykorzystania technologii IoT wydają się być wręcz nieograniczone. Postęp w tej dziedzinie jest niezwykle dynamiczny i nie zwolni w najbliższych latach, co potwierdzają wszelkie prognozy. Internet of Things zagościł już niemal do każdej branży. IoT daje możliwość uzyskania wartościowych danych, które wykorzystać można do prognozowania i podejmowania decyzji. Umożliwia reakcję w czasie rzeczywistym, zwiększa wygodę, bezpieczeństwo, a niekiedy nawet ratuje ludzkie życie.  

Czy warto zainwestować w technologię Internet of Things? Jak najbardziej – to inwestycja, która szybko się zwróci. 

Napisz do nas, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszymi ekspertami i stwórz własny produkt z technologią IoT!

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także