Konferencje

Czy korzystanie z VPNa na telefonie jest bezpieczne?

VPN może być bezpiecznie używany na telefonach, ale istnieje pewne ryzyko, jeśli nie wybierzesz dobrej, niezawodnej usługi z najlepszej sieci VPN.

VPNów, czyli „wirtualnych sieci prywatnych” można bezpiecznie używać na telefonach, ale istnieje ryzyko, jeśli nie wybierzesz dobrej, niezawodnej usługi VPN. Wyjaśniamy, jak działa aplikacja VPN na telefonie, konsekwencje prawne korzystania z niej oraz wszystko, co musisz wiedzieć o parowaniu telefonów z VPN.

Sieci VPN dodają dodatkową warstwę bezpieczeństwa do twojego połączenia z Internetem, chęć korzystania z takiej usługi w telefonie ma sens. W końcu coraz częściej polegamy na urządzeniach mobilnych jako na naszym głównym połączeniu z otaczającym nas światem, czy to za pośrednictwem mediów społecznościowych, poczty e-mail czy wiadomości od kolegów.

Powiemy ci, co musisz wiedzieć o bezpiecznym korzystaniu z VPN na telefonie, a także o tym, jak wybrać najlepszą sieć VPN do korzystania na telefonie lub tablecie.

Czy używanie VPNa na telefonie jest bezpieczne?

Krótka odpowiedź brzmi: tak – korzystanie z VPN na telefonie jest całkowicie bezpieczne. To znaczy, o ile wybierzesz godną zaufania aplikację. Wysokiej jakości aplikacja VPN pozwoli ci zmienić serwer, przez który łączysz się z Internetem, w efekcie maskując twoją lokalizację. Dzięki temu możesz uzyskać dostęp do zawartości zablokowanej w określonych regionach lub zachować pewien stopień prywatności w trybie online.

Tak więc, jeśli VPN ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa połączenia internetowego, jakie ryzyko może nieść ze sobą VPN?

  • Oszustwa z fałszywymi sieciami VPN
  • VPNy rejestrujące twoje dane
  • VPNy sprzedające twoje dane firmom reklamowym
  • Znacznie zmniejszona prędkość przeglądania

Główny problem jest prosty – musisz zaufać samemu dostawcy VPN, który zajmie się twoimi danymi. Musisz również mieć pewność, że aplikacja, z której korzystasz, jest prawdziwą siecią VPN, a nie oszustwem samym w sobie.

Jak na ironię, wielu hakerów internetowych zarabia na oszukiwaniu tych, którzy pracują najciężej, aby uniknąć oszustw. Oznacza to, że konsumenci powinni uważać na bezpłatne instalatory antywirusowe, fałszywe wyskakujące okienka z alertami, a także oprogramowanie VPN.

Nawet prawdziwe sieci VPN mogą stosować dość podejrzane praktyki, takie jak monitorowanie danych przeglądania lub sprzedawanie ich partnerom reklamowym. Możesz na przykład zostać zbombardowany niechcianymi reklamami podczas korzystania z usługi.

Ponadto słaba jakość VPN może spowodować przerażające spowolnienie połączenia. Z natury VPN ma wpływ na szybkość przeglądania. Jednak najlepsze usługi VPN (oczywiście płatne) inwestują, aby upewnić się, że ich wpływ na prędkość jest jak najmniejszy.

Zawsze sprawdzaj i ponownie sprawdzaj dostawcę VPN przed zainwestowaniem się w niego i korzystaj tylko z tych, którym ufasz.

Nasze badania wykazały, że NordVPN to doskonały wybór dzięki łatwemu w użyciu interfejsowi i rozbudowanym funkcjom.

Czy VPNów można bezpiecznie używać do pracy na telefonie?

Sieci VPN stały się ostatnio bardzo popularne do użytku osobistego, ale tak naprawdę technologia ta była do niedawna wykorzystywana głównie w firmach. Możliwość zabezpieczenia danych jest bardzo przydatna dla firm, które chcą zwiększyć swoje bezpieczeństwo, szczególnie w obliczu pandemii, z powodu której duży odsetek pracowników pracuje z domu.

W skrócie, sieci VPN są bezpieczne dla firm, nawet jeśli korzystasz z nich na telefonie, ale musisz upewnić się, że są prawidłowo skonfigurowane. Będziesz musiał upewnić się, że instalujesz VPN z pomocą swojego działu IT, dzięki czemu możesz skorzystać z korzyści scentralizowanej, skoncentrowanej strategii bezpieczeństwa. Zasadniczo, nie chodzi o to, żeby powiedzieć pracownikom aby po prostu pobrali dowolną sieć VPN, którą mogą znaleźć w internecie, zwłaszcza że istnieją pewne niezbyt bezpieczne opcje.

Na szczęście większość dostawców VPN oferuje pewnego rodzaju biznesplan, który pozwala zarządzać kontami, centralizować rozliczenia i ogólnie śledzić bezpieczeństwo całej firmy, bez względu na to, skąd pracuje twój zespół.

Dlaczego firmy powinny korzystać z VPNów na telefonach?

Patrząc na trzeźwo, przeciętna firma nie będzie potrzebować VPN na telefonach swoich pracowników. Biznesowe sieci VPN są zazwyczaj bardziej nastawione na rzeczywiste urządzenia robocze, takie jak komputery stacjonarne i laptopy, ponieważ często to na nich użytkownicy faktycznie wykonują pracę.

Jeśli jednak w twojej firmie bezpieczeństwo jest bardzo ważne i chcesz mieć pewność, że każdy możliwy element twoich danych jest chroniony, dobrym pomysłem może być umieszczenie VPN na telefonach pracowników. Mogą chronić firmowe konta e-mail przed włamaniem i umożliwiają pracownikom dostęp do poufnych danych, gdy znajdują się poza biurem.

Zwłaszcza jeśli firma korzysta z czatów wideo i aplikacji głosowych, takich jak Google Hangouts lub Discord, zdecydowanie zaleca się sprawdzenie VPN WebRTC. Co to jest WebRTC? WebRTC to technologia do czatów wideo i aplikacji głosowych, która może sporadycznie powodować wycieki bezpieczeństwa.

Jak wybrać VPN bezpieczny dla telefonu

VPN szyfruje dane, które opuszczają twoje urządzenie podłączone do Internetu, dając ci korzyści sieci prywatnej, nawet gdy korzystasz z sieci publicznej.

W rezultacie możesz uzyskać dostęp do stron internetowych i usług, które są zablokowane geograficznie w określonych regionach, unikniesz oszustów podszywających się pod Wi-Fi w niezabezpieczonych sieciach kawiarni, a także ukryjesz własny adres IP, zapewniając historii wyszukiwania większą anonimowość . Sieci VPN działają niezależnie od tego, czy masz komputer stacjonarny, laptop czy telefon komórkowy.

W przypadku urządzeń mobilnych VPN musi mieć formę aplikacji. Oto jak chronić swój telefon:

Skontaktuj się ze swoją ulubioną usługą VPN, aby upewnić się, że oferuje aplikację mobilną.

Pobierz — Apple App Store zawiera aplikacje VPN na iPhone’a lub iPada, a na telefonach z Androidem funkcjonuje sklep Google Play. Korzystaj tylko z oficjalnego sklepu Google Play dla systemu Android, ponieważ alternatywne sklepy z aplikacjami mogą zawierać złośliwe lub niesprawdzone aplikacje.

Zainstaluj go – następnie musisz utworzyć konto i może być konieczne wyrażenie zgody na określone uprawnienia lub określenie regionu, z którego chcesz przeglądać. W przypadku płatnej usługi VPN musisz również podać szczegóły płatności

Sprawdź ikonę na pasku stanu u góry ekranu telefonu — jeśli aplikacja VPN jest uruchomiona, powinna pojawić się ikona klucza na Androidzie lub ikona VPN na iOS.

Tak działa proces instalacji VPN na telefonie. Ale nie zaczynaj jeszcze instalować aplikacji – istnieje potencjalne ryzyko, jeśli wybierzesz niewłaściwą usługę.

Czy korzystanie z VPNa na telefonie jest legalne?

Tak, korzystanie z VPN na urządzeniu mobilnym jest legalne. Przynajmniej w większości krajów.

Wszystko, co byłoby nielegalne bez VPN, jest nadal nielegalne gdy go używasz, więc nie kupuj narkotyków, nie prześladuj nikogo. ani nie torrentuj materiałów chronionych prawem autorskim

Osoby w USA lub Wielkiej Brytanii mogą się cieszyć prawnie oczywistą sytuacją. Kilka krajów — Irak, Korea Północna czy Białoruś — nie zezwala na korzystanie z VPN, a kilka innych — Chiny, Turcja, Rosja i Zjednoczone Emiraty Arabskie — ogranicza korzystanie z VPN.

Jednak nawet jeśli postępujesz zgodnie z literą prawa, powinieneś pamiętać o kilku zastrzeżeniach. Po pierwsze, wszystko, co byłoby nielegalne bez VPN, jest nadal nielegalne gdy go używasz, więc nie kupuj narkotyków, nie prześladuj nikogo. ani nie torrentuj materiałów chronionych prawem autorskim

Ponadto korzystanie z VPN do oglądania filmu na YouTube lub serialu na Netflix z blokadą geograficzną jest niezgodne z warunkami firmy. Nie może ona podjąć kroków prawnych przeciwko tobie, ale zdecydowanie ma prawo zakazać ci korzystania z ich usług, jeśli powiąże twoje konto z próbami uzyskania do nich dostępu przez VPN. To mało prawdopodobne, ale Netflix ma prawo cię zbanować.

Udostępnij
Zobacz także