Konferencje

Czym jest platforma do tokenizacji? Jak można ją wykorzystać?

Blockchain, tokeny czy NFT to stosunkowo nowe pojecia, które dla wielu osób pozostają tajemnicze. Jednak z każdym rokiem znajomość tych pojęć w społeczeństwie jest coraz większa. Wszystko ze względu na to, że technologia blockchain, umożliwiająca tokenizację, również w standardzie NFT, to rozwiązanie dające szereg korzyści. Aby w pełni wykorzystać potencjał tokenów, niezbędna jest odpowiednia platforma do tokenizacji.

Tokeny, czyli wartość

Czym jest platforma do tokenizacji? Aby to wyjaśnić, musimy najpierw przynajmniej krótko wytłumaczyć, czym jest token. Można powiedzieć, że jest to rekord w blockchainie. Natomiast blockchain to łańcuch bloków. Powstające w nim rekordy, służące do zapisywania tokenów, są jednokierunkowe. Oznacza to, że po stworzeniu jednej części bloku, powstaje kolejna, a cofnięcie się jest niemożliwe.

W tytule tego paragrafu nazwaliśmy token wartością. Dlaczego? Ponieważ tokeny odzwierciedlają pewne konkretne wartości. Mogą być po prostu odzwierciedleniem pewnych konkretnych przedmiotów, na przykład przedmiotów kolekcjonerskich. Wtedy mówimy o certyfikatach własności, czyli tokenach NFT. Jednak istnieją też innego typu tokeny, na przykład tokeny security. W tym przypadku wartością jest umowa, którą token niejako symbolizuje.

Platforma do tokenizacji, czyli obsługa tokenów

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, platforma do tokenizacji jest w zasadzie niezbędna. Co to oznacza w praktyce? Otóż to, że aby wykorzystać token, czyli sprzedać go lub zachować jako zabezpieczenie, trzeba go wyemitować oraz przechowywać. Do tego właśnie służy platforma tokenizacyjna. Niemniej jednak obecnie operatorzy platform do tokenizacji oferują zwykle o wiele więcej.

Dobra platforma do tokenizacji to taka, która daje inwestorowi wolną rękę w zakresie wyboru technologii emisji tokena. Najlepsze platformy umożliwiają nawet tworzenie rozwiązań hybrydowych, czyli na przykład łączenie tokenów wykonanych w różnicy standardach. Wszystko dla jak największej satysfakcji klienta.

Ważną kwestią jest panel użytkownika i panel inwestora. Trzeba bowiem pamiętać, że platforma do tokenizacji to również miejsce inwestycji, łączące posiadaczy tokenów i tych, którzy chcą w nie zainwestować. Wygodny w użytkowaniu panel to podstawa, aby korzystanie z dobrodziejstw tokenizacji stało się faktem. Niezbędna jest mnogość funkcji, czyli na przykład generowanie raportów. Ponadto, platforma do tokenizacji powinna być dostosowana do wszelkich urządzeń, zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych.

Platforma tokenizacyjna to przyszłość

Jeszcze kilka lat temu tokenizacja była uważana za temat przyszłości. Jednak dzisiaj wiele osób zdaje sobie sprawę, że jest to już teraźniejszość. Zastosowań tokenizacji jest wiele, jednak niewykorzystanych możliwości zdaje się być jeszcze więcej. Dlatego choć platforma do tokenizacji już dzisiaj jest popularnym rozwiązaniem, wybieranym przez wielu, wydaje się, że prawdziwa sława jeszcze przed nią. Warto zainteresować się tym tematem, ponieważ za kilka, może kilkanaście lat, zarówno tokenizacja, jak i platforma tokenizacyjna mogą być pojęciami tak znanymi, jak dzisiaj pojęcie internetu.

Partnerem artykułu jest Norion.

Udostępnij
Zobacz także