Konferencje
obrazek z twitch.tv

Twitch – Jakie możliwości oferuje i komu?

O istnieniu Twitch.tv chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Raczej większość osób mających kontakt ze światem social mediów co najmniej raz w życiu usłyszała tę nazwę. Ale z czym się ta nazwa wiąże? Otóż panuje przeświadczenie, że Twitch to taki mniejszy odpowiednik Youtube’a i owszem coś w tym jest, ale jednak nie do końca, gdyż zamysł istnienia serwisu jest trochę inny. Czym jest platforma, do czego służy i jakie osiągnięcia ma w Polsce?

Co to jest Twitch?

Jest to nazwa znanego serwisu internetowego. Twitch to platforma multimedialna, która pozwala na udostępnianie transmisji na żywo. Głównym przeznaczeniem tej platformy jest streaming gier komputerowych oraz związanych z nimi zawodów e-sportowych, które w ostatnim czasie wzrosły na znaczeniu. Przez wielu internautów traktowane są jako równe tradycyjnym rozgrywkom sportowym. Świadczą o tym chociażby eventy takie jak IEM. Intel Extreme Masters to jedno z największych wydarzeń e-sportowych na świecie i bez wątpliwości najważniejsze w kraju. Organizowane jest w katowickim Spodku, a w lutym zostanie ponownie zorganizowane po dwóch latach przerwy. Wracając do Twitcha jego popularność zaczęła rosnąć wraz z popularnością gier internetowych. Chyba każdy chociaż raz słyszał takie nazwy jak League of Legends albo Counter Strike, a które chętnie transmitowane były na twitchu. Strona serwisu istnieje od 10 lat, a 7 lat temu została wykupiona przez Jeffa Bezosa za 970 milionów dolarów.

Twitch w liczbach – użytkownicy

Według artykułu Affde.com z lipca b.r. serwis odwiedziło 140 milionów unikalnych użytkowników na miesiąc. W porównaniu do danych sprzed 6 lat liczba ta wzrosła o 95 milionów użytkowników. Stany Zjednoczone mają największy udział widzów Twitch, bo jest to około 25 proc. wszystkich użytkowników. Tylko 35 proc. użytkowników to użytkowniczki, reszta to mężczyźni. Tylko 27 proc. osób korzystających z portalu ma więcej niż 35 lat. Aplikacja serwisowana nazwą Twitch została pobrana już ponad 100 milionów razy. 

Twitch w liczbach – zarobki

Wspomniane już wcześniej League of Legends, pieszczotliwie nazywane LOLem jest najczęściej oglądanym tytułem na Twitchu, a strumienie z tych gier owocują prawie 36 miliardami godzin oglądania, co dla ciekawostki powiedzmy sobie, że to ponad 4 miliony lat! Affde wskazuje roczny przychód Twitcha na poziomie 1,54 miliarda dolarów.

Średnio ponad 2 miliony osób jest w trakcie oglądania transmisji na żywo w dowolnym momencie, a średnia liczba jednoczesnych kanałów nadawczych na tydzień to 94,323.

Największą popularnością transmisje cieszą się w niedzielę, a najmniejszą  w poniedziałki. 

Aplikacja Twitcha jest oficjalnie dostępna na platformach: Android, iOS, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3, PlayStation 4, Nvidia Shield oraz Amazon Fire TV.

Wikipedyści podpowiadają nam także z jakimi układami graficznymi zintegrowany jest serwis. Są to mi in. Origin i Uplay. Transmitowanie umożliwiają też funkcje sterowników do kart graficznych Nvidia i AMD Radeon (czyli ShadowPlay i ReLive).

Jak założyć konto na Twitchu?

Proces nie jest bardziej skomplikowany niż w przypadku większości platform tego rodzaju. Po wpisaniu w wyszukiwarce frazy Twitch.tv zostaniesz przekierowany na stronę , której wygląd można będzie podobny do poniższego screenshota.

W prawym górnym rogu klikasz przycisk przekierowujący Cię do okienka z logowaniem bądź rejestracją.
Jeśli nie masz konta, musisz się zarejestrować, a więc wybierasz odpowiednią opcję.

obrazek z twitch.tv

Standardowo należy wymyślić sobie pseudonim, określić hasło – które Twitch bardzo rygoryzuje, więc należy przygotować się na naprawdę trudne hasła. Następnie należy wybrać datę urodzin, celem weryfikacji możności korzystania z serwisu, a następnie sprecyzować, w jaki sposób chcemy zweryfikować swoje konto. 

Konto bez odpowiedniej weryfikacji nie może być uznane za aktywne i nie będzie działać, na pewno nie w pełni. Aby zweryfikować swoje konto, mamy dwie drogi: mailową i sms-ową. Kwestia preferencji bądź sytuacji. Następnie wpisujemy kod weryfikacyjny i dostajemy takie oto powiadomienie.

obrazek z twitch.tv

Następnie wybieramy swoje preferencje, żeby algorytm wiedział co nam proponować, by zatrzymać nas dłużej w swoich sidłach, czyli po prostu, żeby nam się podobało. 

obrazek z twitch.tv

Jeśli chodzi o kafelki z preferowanymi treściami, to wszystkie dotyczą konkretnych gier, poza pierwszym, który odpowiada za strumienie poświęcone live’om, czyli treściom, w których dominantą są rozmowy z użytkownikami bądź monologi, tudzież się zdarzają.

Twitcha można też ściągnąć jako aplikację w Google Play, tutaj.

Obsługa panelu

Panel administracyjny daje nam opcje zmiany wyglądu profilu. W menadżerze transmisji mamy możliwość wglądu w statystyki, które prezentują się, tak jak poniżej, w przypadku każdego nowego użytkownika.

obrazek z twitch.tv

Ciekawą funkcją jest także przeprowadzenie rajdu, czyli przekierowanie ruchu na stream innego użytkownika. 

Prawa autorskie

W kafelku spostrzeżenia możemy analizować kanał, zobaczyć podsumowanie transmisji oraz zerknąć na dzierżone przez nas osiągnięcia. 

Na karcie społeczność możemy zobaczyć managera rang, aktywność z poziomu redaktora lub administratora, czy sprawdzić listę obserwujących nas użytkowników. 

W kafelku zawartości jest opcja podglądu wszystkiego, co dotyczy tworzonego contentu emitowanego na kanale autora. 

obrazek z twitch.tv

W producencie wideo widnieje jasny komunikat o ochronie praw autorskich i ewentualnych konsekwencjach za ich naruszenie. Jeśli umieścisz na swoim kanale chroniony materiał, do którego nie masz praw, na przykład odtworzysz muzykę w tle transmisji, ryzykujesz otrzymanie ostrzeżenia o naruszeniu praw autorskich. Powtarzające się naruszanie praw autorskich może wpłynąć na Twoją możliwość streamowania. Jeśli otrzymasz trzy ostrzeżenia, Twoje konto zostanie zamknięte” – czytamy w komunikacie. 

Dropy

Istnieje także funkcjonalność pozwalająca obdarowywać widzów. Nie są to jednak takie zwykłe podarki, typu czekolada, czy pięć złotych na koncie, a coś bardziej powiązanego z tematyką główną serwisu, czyli dropy. Po włączeniu dropów obserwujący otrzymają powiadomienie o możliwości zdobywania łupów w grze. 

Streaming

W narzędziach transmisji należy wybrać jedno z narzędzi do nadawania i skorzystać z klucza transmisji, który znajduje się w panelu kontrolnym. Mamy trzy możliwości wyboru: aplikacje, mobilne aplikacje i narzędzia do streamingu.


Aplikacje do streamingu na Twitch.tv to:

 • Twitch Studio 
 • Open Broadcaster Software, Streamlabs OBS
 • Lightstream Studio
 • Melon
 • OBS.Live
 • XSplit Broadcaster
 • Gamecaster
obrazek z twitch.tv

Mobilne aplikacji streamingowe to:

 • Twitch App
 • Omlet Arcade
 • Streamlabs App
obrazek z twitch.tv

Narzędziami do nadawania transmisji są z kolei:

 • Soundtrack by Twitch
 • Streamlabs
 • StreamElements
 • Muxy
 • Opera Event
 • OWN3D Pro

Twitch ma na względzie zarobki Polaków?

W sierpniu tego roku serwis IThardware.pl doniósł o obniżkach cen subskrypcyjnych dla krajów dotkniętych kryzysem gospodarczym. Europa, chociaż była na końcu, również została dotknięta tym obłaskawieniem, co dla Polaków wiąże się z zapłaceniem 4 zł mniej miesięcznie, bo zamiast 22 zł będą płacić 18 zł. Jest to równowartość około jednego euro. Wydatek niecałych dwudziestu złotych i tak nie jest dla większości użytkowników dużym wydatkiem, zważywszy na możliwość wspierania swoich ulubionych twórców. 

Polskie osiągnięcia 

Platforma na terenie naszego kraju nie jest tak popularna jak chociażby w Stanach Zjednoczonych, a wyniki jakie generuje mogą robić małe wrażenie w porównaniu do wyświetleń niektórych twórców na youtube. Jednakże pamiętać należy o tym, że twitch to transmisje na żywo, a wyniki mierzone są w czasie rzeczywistym. W przypadku serwisu YT wynik jest cały czas kalibrowany na bieżąco.

Zestawiając wynik rekordu polskiego youtube’a z 2019 roku, który wynosił 200 tysięcy widzów na żywo, a którego zwycięzcą był kanał Lord Kruszwil podczas pierwszej konferencji Fame MMA z obecnym rekordem polskiego Twitcha należącym do Xayoo, czyli 193 tysiące osób na żywo, to naprawdę nie jest duża różnica.

Kanał Kruszwila w 2019 roku generował milionowe zasięgi na swoich filmach, choć transmisje wideo zawsze będą zbierać mniejsze owoce. Porównując zasięgi twórców z tych platform, jesteśmy świadomi o mniejszym udziale Twitcha na polskim rynku, ale też o jego ogromnym potencjale w przyszłości. 

Może Cię zainteresować: TIKTOK – JAK ZAŁOŻYĆ KONTO, JAK SIĘ POSŁUGIWAĆ, DO CZEGO SŁUŻY – KRÓTKI PRZEWODNIK

Foto: twitch.tv

Udostępnij
Zobacz także