Konferencje
Mobile Trends

Czym jest video commerce – zakupy na żywo sukcesem w e-sklepach

Zakupy na żywo to jeden z rewolucyjnych trendów w sprzedaży internetowej. Live shopping zapoczątkowany został przez zespół HSN oraz chińskich blogerów. W ubiegłym roku z powodu pandemii COVID-19 marki korzystając ze wzmożonej aktywności konsumentów w Internecie rozwinęły ten trend, tym samym zarabiając miliony. Obecnie HSN tworzy dwie marki QVC i HSN, które oferują platformy handlu wideo na których, obecnie jest ponad  380 milionów kanałów. 

Streaming w commerce

National Retail Federation (NRF) wskazuje, że zakupy na żywo to nic innego jak używanie treści filmowych w czasie rzeczywistym. Podczas transmisji udostępniania się produkty, odpowiadania na pytania i finalizuje sprzedaż z klientami, którzy dołączają zdalnie, aby oglądać, rozmawiać oraz kupować produkty. Organizacja zauważa, że jest to następstwem oryginalnego modelu telewizyjnego i stopniowo zyskuje na popularności w ostatnich latach. W dobie pandemii COVID-19 sprzedawcy na całym świecie ścigają się, aby oferować atrakcyjny przekaz, tym samym poszerzając marketing mix o elementy interaktywne podczas transmisji live. 

Chiński rynek

Trend został zapoczątkowany w Chinach w połowie 2010 roku. Influencerki z Azji zaczęły używać aplikacji wideo na żywo, aby „zabierać” swoich fanów w podróże po butikach w Nowym Jorku lub Los Angeles. Chinki w czasie wycieczek dzieliły się opiniami o produktach, a wirtualne podróże dawały widzom wgląd w często egzotyczne miejsca z opcją odkrywania i kupowania dotychczas nieznanych im produktów, które w Chinach są niedostępne. W międzyczasie chińscy giganci handlu elektronicznego zaczęli oferować wydarzenia na żywo za pośrednictwem wideo. Często osobami prowadzącymi byli celebryci i blogerzy. Chińscy konsumenci uwielbiali takie wydarzenia, bowiem w Dzień Singla w 2019 roku w wydarzeniu sprzedażowym Taobao odbyła się ośmiogodzinna transmisja na żywo z popularną influencerką Viya. Streaming przyciągnął ponad 43 miliony klientów. Obecność popularnych osób w efekcie okazała się chwilowym sukcesem. Sporo osób dokonywało zakupów tylko i wyłącznie z powodu obecność gwizdy, a to nader często nie przekładało się na lojalność wobec marki i wielokrotne zakupy. 

Commerce na innych rynkach 

W Stanach Zjednoczonych i Europie pojawia się wiele różnych podejść do zakupów wideo w czasie rzeczywistym. Podobnie jak w Chinach, przodującym motywem jest dodawanie tego rodzaju sprzedaży do popularnych platform e-commerce lub w aplikacjach społecznościowych. Instargram umożliwił odbiorcom w aplikacji opcje zakupów live. Podobne kroki obrał Facebook, oferując usługę QVC – Facebook Live. Walmart niedawno rozpoczął współpracę z TikTokiem, aby zaoferować swoje produkty za pośrednictwem transmisji na żywo. Amazon uruchomił Amazon Live z szeregiem programów i narzędzi umożliwiającym markom tworzenie własnych programów. Inni gracze na rynku commerce rozwijają rynek internetowy do zakupów na żywo lub pomagają sprzedawcom detalicznym wykorzystywać transmisje na żywo, tak aby zaangażować odbiorców na swoich cyfrowych zasobach. Niektórzy eksperymentują ze spersonalizowanymi transmisjami, które łączą klientów z kupującymi lub z personelem w sklepie. 

Sprzedaż live fuzją kilku trendów?

Sukcesu w sprzedaży na żywo można dopatrywać się w kilku istniejących już trendach. Konsumpcja mediów cyfrowych gwałtownie rośnie, ponieważ nowe technologie sprawiają, że tworzenie i udostępnianie doświadczeń wideo jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Coraz to większy wpływ na społeczeństwo mają celebryci. Pandemia COVID-19 wymusiła zmianę wśród klientów, bowiem zostali oni zmuszeni do większej interakcji ze sprzedawcami detalicznymi i markami online. O silnym trendzie sprzedaży online może świadczyć sukces szwedzkiej firmy Bambuser AB, gdzie to jakiś czas temu, uruchomiła ona technologię umożliwiająca streaming commerce. Decyzja zarządzających spółką okazała się słuszna, ponieważ akcje firmy wzrosły trzynastokrotnie. Wartość szwedzkiej firmy wynosi około 177 milionów USD. Natomiast w pierwszej połowie 2020 roku Bambuser AB odnotował sprzedaż na poziomie 842 tysięcy USD. W najbliższym czasie nowi gracze na rynku commerce muszą stawić czoła bardziej praktycznym wyzwaniom – przykładowo szybko rosnące koszty przyciągania klientów uczestniczących w sprzedaży na żywo. Podstawowe potrzeby, które od zawsze definiowały handel, nie uległy zmianie. Nie wystarczy tylko oferować sprzedaży ze znaną osobą, lecz kluczem do sukcesu niezmiennie jest budowanie trwałych relacji z klientem  

Wraz z rozwojem zakupów na żywo, będą następować zmiany w zachowaniu konsumentów. Być może sztuczna inteligencja w mediach społecznościowych pozwoli nam zapewnić każdemu klientowi w pełni zindywidualizowany kanał interaktywnych treści na żywo. Może wirtualna rzeczywistość pozwoli przetransportować klienta do pierwszego rzędu na pokazach mody, gdzie obok konsumentów będą zasiadać twórcy i eksperci, którzy będą w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania i wątpliwości. Wszystko jest możliwe, zwłaszcza, że tydzień mody w Paryżu w 2020 roku odbywał się w pełni zdalnie.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także