Konferencje
Mobile Trends

Dedykowany system APS i ERP do planowania produkcji – dlaczego warto skorzystać?

Systemy ERP często bywają przedstawiane jako kompleksowe narzędzie do zarządzania całą firmą produkcyjną. Czy tak jest? Choć większość z nich rzeczywiście posiada już moduły do planowania produkcji, to ustępują one swoimi możliwościami systemom klasy APS. Rozwiązaniem jest integracja ERP z APS

Systemy ERP często bywają przedstawiane jako kompleksowe narzędzie do zarządzania całą firmą produkcyjną. Czy tak jest? Choć większość z nich rzeczywiście posiada już moduły do planowania produkcji, to ustępują one swoimi możliwościami systemom klasy APS. Rozwiązaniem jest integracja ERP z APS. Dzięki temu wykorzystujemy możliwości systemów ERP – w ramach zarządzania firmą i planowania długoterminowego-  oraz zyskujemy funkcjonalności odpowiadające na wszystkie realne potrzeby produkcji.

Oczekiwania wobec systemu ERP

ERP to doskonałe narzędzie do zarządzania firmą – błędem jest jednak myślenie, że ERP kompleksowo wesprze pracę na produkcji. W praktyce, mimo usprawnień i zadowolenia działów kontroli, księgowości czy finansów, praca planistów i zadania związane ze sterowaniem produkcją wcale nie stają się prostsze. Strategiczne decyzje w ramach produkcji nadal  zostają “na głowie” planisty, który musi analizować ogrom danych i znów, chąc nie chcąc, wraca do arkusza kalkulacyjnego jako najskutecznej dostępnej metody planowania. 

Ograniczenia ERP i możliwości systemu APS

Dobry harmonogram produkcji to podstawa dla efektywnej realizacji zamówień i osiągania założonych celów biznesowych, nad którymi dodatkowo czuwa system ERP.

Narzędzia klasy ERP pozwalają na harmonogramowanie, tworzenie zleceń, grafików dostępności zasobów czy dodawanie technologii. Ograniczenie polega na tym, że system szacuje zdolność produkcyjną – nie bazuje zatem na aktualizowanych w czasie rzeczywistym realnych danych (co potrafi APS) i nie bierze pod uwagę wielu dynamicznie zmieniających się czynników.

Dlatego też to planista, kierownik czy mistrz musi decydować o kolejności realizacji zleceń,  analizować zużycie maszyn, dostępność produktów i ich zamienników, korygować na bieżąco plany z uwzględnieniem dostępności pracowników, maszyn czy stanowisk.

ERP nie pozwala na rzetelne wyliczenie technicznych kosztów wytworzenia produktów, nie zapewnia pełnej śledzalności i identyfikowalności surowców czy weryfikacji zgodności aktualnego planu z realną dostępnością pracowników. Firmy produkcyjne muszą natychmiast reagować na zmienne, które wpływają na przebieg procesu produkcyjnego. Właśnie dlatego coraz częściej uzupełnieniem ERP’ów stają się systemy do planowania i harmonogramowania produkcji.

Zalety systemu APS

System APS pozwala skutecznie zaplanować każdy typ produkcji, uwzględniając liczne zmienne i wyjątki. Algorytmy sztucznej inteligencji, wykorzystane systemie autorstwa OptiMES, umożliwiają szybkie ułożenie harmonogramu, jego bieżącą  korektę (ręczną, półautomatyczną lub automatyczną) jak również optymalizację, tak aby założone cele i terminy zostały osiągnięte.

Uwzględnia przy tym automatyczne dostosowanie koszyka zamówień. Rzetelne dane dla kierowników i klientów, optymalizacja wąskich gardeł, symulacje typu what-if to tylko niektóre funkcjonalności, które pozwalają zwiększyć dochody firmy, obniżyć koszty produkcji oraz zwiększyć terminowość i wydajność pracy na produkcji.  Pracownicy mogą działać efektywniej dzięki szablonom dokumentów, BOM i elektronicznemu obiegowi dokumentów. Dodatkowym ułatwieniem jest funkcja szacowania opłacalności oddania zlecenia w podwykonawstwo.

 Aby dowiedzieć się więcej na temat możliwości systemu APS skontaktuj się z zespołem OptiMES.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także