Konferencje

Dell inspiron vs. Dell Vostro – charakterystyka i porównanie rodzin laptopów

Weryfikując ofertę sklepów komputerowych, nie można nie zauważyć takich modeli laptopów jak Dell Inspiron i Dell Vostro, które są jednymi z najpopularniejszych rodzin sprzętu tego producenta. Okupują one te same półki sklepowe i często nawet stoją obok siebie, ponieważ znajdują się w tej samej kategorii cenowej. 
Który z nich jest lepszym wyborem i na czym polega ich różnica? Warto zastanowić się nad tym przed dokonaniem zakupu, ponieważ każda seria dedykowana jest innej grupie docelowej – w tym przypadku, sytuacja wygląda to tak samo!

Budżetowe modele i brak większych różnic

Jeśli zweryfikujemy parametry modeli do 2500 zł, często można nie zauważyć większych różnic w parametrach pomiędzy modelami różnych serii.
Przykładowo: Stawiając obok siebie Dell Vostro 3568 (w cenie ok. 2160 zł) i Dell Inspiron 3567 (za 1780 zł), otrzymujemy w obydwu produktach m.in. takie parametry jak:

  • Inter Core i3-6006U,
  • taktowanie 2 GHz (Vostro) 2,08 GHz (Inspiron),
  • dysk HDD 1 TB,
  • 4 GB pamięci RAM DDR4 z możliwością rozbudowy i jednym wolnym slotem,
  • rozdzielczość Full HD 1920 x 1080
  • ekran 15,6 cala.

Różnica polega na tym, że Vostro posiada ekran z systemem anti-glare i zintegrowaną kartę dźwiękową, natomiast przedstawiony Inspiron dysponuje kartą Realtek ALC3246. Vostro wyposażony jest dodatkowo w jedno gniazdo Kensington Lock konektor, wejście 15-stykowe D-Sub i system operacyjny Windows 10 Pro (Inspiron oferuje wersję Home).
Mimo niewielkich i raczej jedynie kosmetycznych różnic, już na pierwszy rzut oka widać, że seria Vostro jest skierowana dla firm i pracowników wykorzystujących laptop do celów służbowych.

Vostro – służbowy laptop dla wszystkich

Seria Vostro od firmy Dell, oferowana jest jak każdy inny produkt, w wielu wariantach rozbudowania i zaawansowania. Można zauważyć, że im klient wybierze droższy model, tym mocniej widoczna jest granica między użytkowaniem firmowym i domowym, a pierwsza różnica jest już widoczna przy najtańszych produktach.
Systemy typu Kensington Lock konektor i czytnik linii papilarnych, służą do zabezpieczenia komputerów przed użytkownikami, którzy nie powinni posiadać dostępu do danych, które znajdują się na danym dysku. Chronią również przed zabraniem sprzętu ze stanowiska pracy, przez osoby trzecie, nieposiadające kluczyka lub nieznające hasła do zamka. Funkcja Hello umożliwia użytkownikom logowanie bez konieczności wpisywania hasła, dzięki czemu ryzyko shackowania komputera jest minimalizowane do maksimum – w końcu robaki i wirusy monitorujące klawiszę na komputerze, są najczęściej atakującymi złośliwymi aplikacjami.
Wybierając Vostro z serii 7000 (np. 7570), użytkownicy nie tylko zauważą lepsze parametry i zastosowanie materiałów z wyższej półki (co również przełoży się na walory estetyczne, dbałość o szczegóły i wytrzymałość) – otrzymują oni również system blokujący i usztywniający dysk twardy w czasie wstrząsu i upadku (notebook posiada czujnik spadania). Komputer chroni w ten sposób podzespoły przed uszkodzeniem i usunięciem danych – co w przypadku firmy, może spowodować niezwykle dużą katastrofę. W razie problemów i braku posiadania działu IT, klienci posiadający model Vostro z serii 7000, mogą korzystać z infolinii technicznej i usługi ProSupport lub ProSupport Plus, gdzie technicy obsługują połączenia przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu.

Inspiron najlepszy wybór do domu

Skoro już wiadomo, że Dell Inspiron jest kierowany w stronę klientów prywatnych, pewnie większość osób jest ciekawa, jak wygląda kwestia ceny. Oferta zaczyna się od najtańszego modelu, posiadającego oznaczenie 3552 (w cenie 1380 zł) i kończy na 7577 (za 6500 zł).
Ilość konfiguracji jest w tym wypadku nieograniczona, ponieważ oferta jest niezwykle elastyczna i klienci otrzymują modele, które dostosowane mogą być do podstawowych zadań graficznych, dźwiękowych lub nawet do gamingu!
Który więc z nich jest lepszy? Wszystko zależy od oczekiwań i potrzeb użytkowników! Jeśli potrzebujesz mobilnego sprzętu do pracy, wybierz model Vostro, lecz jeśli laptop nie będzie opuszczał domu i większość czasu będzie on obsługiwał proste aplikacje rozrywkowe, to lepszym wyborem jest Inspiron.
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem sprzętu komputerowego dla siebie, skorzystaj z pomocy konsultantów gigam.pl – sklepu komputerowego ze sprzętem Dell.

Udostępnij
Zobacz także