Na przestrzeni ostatnich lat za sprawą Internetu doszło do głębokich zmian w zakresie dostępności informacji, komunikowania się. Obecnie wiele spraw urzędowych załatwianych jest przez takie serwisy jak ePUAP, jedzenie zamawiane jest przez dedykowane do tego portale, a obejrzenie ulubionego filmu online nie sprawia najmniejszego problemu. To znaczne udogodnienia, które wydają się nam naturalne, bez których nie wyobrażamy sobie współczesnego świata.
Istnieją jednak ludzie, dla których dostęp do takich rozwiązań jest znacznie ograniczony. Są to osoby wykluczone cyfrowo, czyli między innymi ludzie powyżej 50 roku życia, niepełnosprawni, w tym niedowidzący, niewidomi, głusi czy posiadający problemy motoryczne, dla których często korzystanie z popularnych, nowoczesnych stron stanowi nie lada problem.
Powoli jednak zachodzą zmiany w tej materii, a to główne za sprawą standardu dostępności WCAG 2.0. (Web Content Accessibility Guidelines) wprowadzonego przez Unię Europejską.
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 12 kwietnia 2012 roku wszelkie instytucje administracji publicznej oraz podmioty realizujące zadania publiczne, takie jak policja, straż, szpitale, organizacje pozarządowe do końca maja 2015 roku powinny dostosować swoje strony do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Jednak także coraz więcej firm, przedsiębiorstw, które dedykują swoje produkty, rozwiązania szerokiemu gronu odbiorców, decyduje się na usprawnienie własnych stron internetowych pod kątem osób wykluczonych cyfrowo. Podstawowe założenia standardów mogą ogółem stać się wyznacznikiem tworzenia przejrzystych i funkcjonalnych portali internetowych, które zapewnią komfort użytkowania.
Zapraszamy na szkolenie „Dostępna strona internetowa – standard WCAG 2.0”
Głównym powodem wprowadzenia standardu WCAG 2.0 jest zniesienie barier w dostępnie do informacji, w zniwelowaniu różnic pomiędzy różnymi grupami odbiorców. Został on opracowany na bazie badań, konsultacji i testów z osobami niepełnosprawnymi, szczegółowo opisuje wytyczne dotyczące projektowania konkretnych elementów strony. Wśród nich warto zwrócić szczególną uwagę na takie kwestie jak:
- Przejrzystość serwisu – osoby niewidome poruszają się po przestrzeni internetowej za pomocą syntezatorów mowy, programów czytających, które odpowiednio nawigują ich po stronie. Najpopularniejszym sposobem wyszukiwania informacji jest ustawienie programu na odczytywanie nagłówków lub tytułów linków. Dlatego bardzo ważne jest umieszczenie w serwisie funkcjonalnej wyszukiwarki, najlepiej w górnej części serwisu. Równie istotną kwestią jest odpowiednia struktura całej strony internetowej oraz wyraźne oznakowanie poszczególnych części, poprzez nadanie im innej kolorystyki lub zastosowanie możliwości formatowania teksu poprzez podkreślenie czy pogrubienie.
- Odpowiednia kolorystyka – osoby niedowidzące często korzystają z programów powiększających, które dostosowują treść na stronie do odpowiadającej im wielkości. Z tego powodu serwis powinno tworzyć się z wykorzystaniem barw kontrastowych, tak by poszczególne partie tekstu były dobrze widoczne na wybranym tle, aby elementy takie jak okienko wyszukiwarki i przycisk lub ikonka „Szukaj” znacznie się wyróżniały. Jednocześnie należy unikać zbyt agresywnej, nadmiernej kolorystyki oraz jaskrawych kolorów. Wszelkie banery, popupy atakujące znienacka, uderzające swoją kolorystyką, powinny zostać usunięte. Można także wprowadzić udogodnienia w postaci ikonek typu „aAA”, które po kliknięciu nadadzą stronie odpowiedni rozmiar. Ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez wiele podmiotów jest także tworzenie alternatywnej wersji strony, do której użytkownik odsyłany jest po kliknięciu w ikonkę z wizerunkiem osoby niepełnosprawnej. Są to bardzo uproszczone formy, prezentujące samą treść, z uniknięciem wszelkiej grafiki. Często tworzone są w oparciu o dwa główne kolory np.: żółte napisy na czarnym tle lub białe litery na niebieskim kolorze.
- Prostota i klarowność języka – wśród osób wykluczonych cyfrowo znajdują się także osoby głuche lub mające problemy ze słuchem. Polski jest dla nich językiem obcym, który przyswajali po opanowaniu języka migowego. Ich zasób słów może być nieco ograniczony i zbyt metaforyczne czy naukowe określenia mogą okazać się zbyt problematyczne. Z tego względu wszelkie treści na stronie powinny być jednoznaczne, napisane z prostotą, bez dodatkowych ozdobników słownych, wyrazów obcych.
- Nawigacja – osoby z problemami motorycznymi mają ograniczone możliwości poruszania się po stronach internetowych. Niektórzy z nich mogą poruszać tylko głową, inni mają większy zasób możliwości ruchowych. Jednak dedykując strony także tej grupie, powinno się ją zaprojektować w taki sposób, aby cała nawigacja mogła odbywać się wyłącznie za pomocą klawiatury.
Wszystkie osoby chętne do sprawdzenia czy ich serwis jest dostosowany do osób niepełnosprawnych lub chętne do wdrożenia standardu WCAG 2.0 na swojej stronie zachęcamy do kontaktu z agencją ClickMaster Polska lub inną firmą zajmującą się wprowadzaniem WCAG 2.0.
Zapraszamy na szkolenie „Dostępna strona internetowa – standard WCAG 2.0”
Pobierz Przewodnik WCAG 2.0 – Podręcznik Dobrych Praktyk
Autor: Aleksandra Szatan
Zdjęcie:
olly © Więcej zdjęć na Fotolia.pl