Rozwój technologii przyzwyczaił nas do swego zawrotnego tempa. Najlepiej widać to na przykładzie telefonów komórkowych, których nowe modele wprowadzane są niemalże cały czas. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Digital Care Group dowiadujemy się, że Polacy są coraz bardziej przekonani do ekologicznych rozwiązań jeśli chodzi o zakup elektroniki. Świadomość ta powoduje zmiany w nawykach zakupowych, co doskonale obrazują wyniki badań mówiące, że ponad połowa badanych kupiłaby odnowiony smartfon.
Liczne kampanie społeczne dotyczące produkcji elektrośmieci najwidoczniej przyniosły rezultat. Możemy zaobserwować dużą poprawę wiedzy Polaków odnośnie tego jaki wpływ mają na naszą planetę. Według badania przeprowadzonego przez Kantar Public na zlecenie Digital Care Group dowiadujemy się, że aż 49% z nich uważa elektrośmieci za poważny problem.
Jak działać w celu redukcji elektrośmieci?
Niemal połowa ankietowanych jednogłośnie stwierdza, że najistotniejsze jest wprowadzenie regulacji prawnych mające na celu zapewnienie dłuższej żywotności produktów. Kolejnym czynnikiem zachęcającym do tego typu działań byłoby wprowadzenie zniżek, które zachęciłyby do zakupu produktów odnowionych – potwierdza aż 40% badanych.
– Rynek wtórny telefonów używanych stanowi mniej więcej dwukrotność rynku urządzeń nowych. Nie jest on nowy, funkcjonuje już od lat. Całkiem inny standard w przypadku elektroniki z drugiej ręki zapewnia klientom jednak sprzęt odnowiony. W należących do grupy Digital Care serwisach największych globalnych marek smartfonów uruchomiliśmy dodatkowe linie zajmujące się odnawianiem smartfonów, dzięki czemu możemy bardzo precyzyjnie kontrolować jakość sprzętu od momentu jego pozyskania do ponownego wprowadzenia na rynek. Jeśli sprzęt odnowiony wprowadzają na rynek profesjonalne firmy – urządzenia objęte są gwarancją. To bardzo ważne, ponieważ w przypadku usterki możemy liczyć na bezpłatną naprawę – powiedział Tomasz Nowak Head of Circular Economy, Digital Care Group.
Wspomina również o bardzo istotnym trendzie: Reduce, Reuse, Recycle. Z którego ważnym (jak nie najważniejszym) pojęciem jest właśnie reduce – który określa redukcję kupowanych produktów. Można stosować się do tego na dwa sposoby.
Po pierwsze kupować produkty lepszej jakości, które będą nam służyć dłużej. Jak wynika z badania Smart Barometr, Polacy inwestują w coraz droższe i bardziej jakościowe modele smartfonów – bo aż 37% badanych deklaruje, że ich urządzenie jest warte więcej niż 1000 zł.
Po drugie inwestować w naprawę zamiast wymianę sprzętu na nowy. Dbanie o smartfon i jego wieloletnie użytkowanie pozwala na redukcję elektroodpadów. Niestety badanie pokazuje, że tylko 44% osób, które uszkodziły swój sprzęt zdecydowało się go naprawić zamiast wymienić na nowy.
Nie wszystkie dane mają tak pozytywny wydźwięk. Wynika z nich, że w domach Polaków zalega aż 30 milionów nie używanych smartfonów. Pozostawione w szufladach jako zapasowe lub zapomniane przez swoich użytkowników, mógłby zyskać drugie życie.
– Eko trendy wyraźnie wskazują nowe podejście do zakupu elektroniki, a także jej użytkowania. Coraz silniej widoczne będzie dążenie do ograniczenia konsumpcji kosztem innych rozwiązań. W kolejnych latach wzrośnie zatem zainteresowanie najmem telefonów, podobnie jak samochodów czy rowerów. Ekonomia najmu na stałe pojawi się w naszym życiu. Konsumenci działają i będą działać też w myśl zasad circular economy. Chętniej będą odnawiać i nadawać drugie życie aniżeli wyrzucać czy magazynować. Rośnie także eko świadomość Polaków i dążenie do zrównoważonego stylu życia – wyjaśnia trendwatcherka Monika Borycka.